22:51 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > הדגל מורד לתחתית התורן

הדגל מורד לתחתית התורן

כיצד הפך דגל ישראל לדגל אדום בהנצחת השואה? טל מאיר מזהירה מהניסיון לטשטש את הזהות דווקא ביום השואה

טרנד חדש נפוץ בישראל בשנים האחרונות ובו מיטב הכותבים והפובליציסטים מסבירים לכולנו כיצד הפך יום השואה על מאפייניו וטקסיו ליום 'פטריוטי' מידי. גרוע מכך, יום שבו המדינה 'מכפיפה' את הזיכרון ההיסטורי של כולנו למען אינטרסים לאומיים.

"מדוע בכל טקס מנופפים הילדים בדגלי ישראל?", נכתב השבוע באחד האתרים המובילים. "קריאת 'הזכור' יכולה להתפרש כקריאה לשנאה מתמשכת ועיוורת" הדגיש את חששו הכותב. הגדילה לומר מנכ"לית מוזיאון לוחמי הגטאות בראיון ב'הארץ' שטקסי יום השואה מפעילים לדעתה מניפולציות רגשיות, וגם נסיעות בני הנוער לפולין דומים לדבריה למסעות כיבוש ישראלי.

יד ושם יום השואה מרים אלסטר פלאש 90
חייבים להמשיך לזכור. יום השואה. צילום: פלאש 90

אני לא חסידה גדולה של טקסי יום השואה בבתי הספר הייסודים והעל תיכונים. אין ספק כי יש מקום לשינוי וחיבור מחודש של הדור החדש. גם קרנבל הקניות בוורשה לאחר ביקור במחנות ההשמדה במסעות לפולין גורם לי כאב בטן. אבל יחד עם זאת אני מסרבת לקבל את הבעיטה המזלזלת בכל מה שמתייחס ליום השואה כיום אבל לאומי.

מבחינתי יום השואה הוא יום קדוש. יום קינה לאומי לאסון הגדול ביותר של העם היהודי. ואם מישהו מנסה להתעלם מהמשמעויות הלאומיות של היום הזה הזו הוא מוזמן לקרוא את כתבי היטלר וגבלס כדי להיזכר.

אני מתרגשת בכל פעם לראות את ניצולי השואה עולים לבימה ברחבת יד ושם ומדליקים משואה. חיילי צה"ל ודגלי ישראל שמקיפים אותם מסייעים לצלוח את היום הזה עם נחמה ותקווה.

בעולם שבו זיכרון היסטורי מקבל תהודה על פי כמות הלייקים בפייסבוק, צריך להתייחס בחרדת קודש בכל מה שקשור לזיכרון השואה. וכן, יש משמעות גם לטקסים וסמלים ממלכתיים.

השאלה איך מונעים שהשואה לא תחזור בשנית היא לא שאלה קלישאתית אלא חלק בלתי נפרד מהמציאות הקיומית של מדינת ישראל. בהקשר זה דגל ישראל בטקס הוא הרבה יותר ממתבקש.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עגינת התיבה של נוח לאחר המבול

איך בונים תיבה? על שירות ונתינתו | פרשת נח

"לתת את הנשמה ואת הלב": ד"ר זאב פרידמן לומד מאברהם אבינו, היוצא מגדרו כי לממש את שליחותו למען האנושות, שיעור בשירות לקוחות