לא הרבה מכירים את פרופ' קונסטנטין זורייק. לצערי, כמעט לא מלמדים עליו, על השפעתו ועל הספר שכתב ב-1948 שעיצב נרטיב לעשרות שנים. פרופ' זורייק, נולד בשנת 1909 בדמשק והיה בבגרותו היסטוריון. את השכלתו רכש בארה"ב והיה סגן הנשיא של האוניביסיטה האמריקאית בביירות בשנות ה-40 של המאה הקודמת. באוגוסט 1948, כששאון הקרבות בין ישראל למדינות ערב היה בשיאו, הוא פרסם את ספרו הידוע " – משמעות האסון" (معنى النكبة – מענא-(א)לנכבה).

 

חברי הרשימה המשותפת במפגן הנכבה השנתי. הגיע הזמן ללמוד לעומק. צילום: פלאש 90
חברי הרשימה המשותפת במפגן הנכבה השנתי. הגיע הזמן ללמוד לעומק. צילום: פלאש 90

הספר לצערי לא תורגם במלואו לעברית. גם באנגלית לא הצלחתי למצוא תרגום מלא שלו. יחד עם זאת, מספר תרגומים של חלקים מהספר, באנגלית ובעברית, חושפים כמה נקודות מעניינות לגבי תוכנו ומה המושג "נכבה" ניסה לתאר. לרוב המושג "נכבה" כיום מנסה להקביל את האסון שעבר על הערבים בין השנים 1947-1948 על ידי הישוב היהודי, למה שחוו היהודים בתקופת השואה באירופה. בעיקר, אבל לא רק.

לעומת זאת, הספר של זורייק, מורכב הרבה יותר. אומנם, הספר עוסק גם בבעיית הפליטים הפלשתינים, שנגרמה לדעתו על ידי ישראל, אך ספרו עוסק גם לא פחות בנושאים הבאים: מכישלון החברה הפנים-ערבי, והאשמות חריפות נגד ה"עולם" הערבי שקפא על שמריו. לדעת זורייק,  מדינות ערב חיות בעבר, במקום לחיות את ההווה. הוא הלין על חוסר ההבנה של מדינות ערב להעריך נכון את עוצמתה של מדינת ישראל בטרם יצאו למלחמה, דבר שהוביל לאסון. כמו גם, כתב ביקורת חריפה על סירובן של מדינות ערב לקחת אחריות על תוצאות המלחמה, חוסר הנכונות להגיע לפשרות במשא ומתן והפלגנות המתמדת בין מדינות ערב, והחברה הערבית ב'פלשתינה' בפרט.

זורייק. חשיבה אחרת על הנכבה
זורייק. חשיבה אחרת על הנכבה

המושג "נכבה", כפי שנהגה בשעתו על ידי זורייק, לא בא לתאר רק את האסון שחוו ערביי פלשתינה מנחת זרועם של "הציונים", אלא הרחיב את גורמי האסון והטיל את האחריות לא פחות עת מדינות ערב והנהגת הערבים בפלשתינה דאז. לצד הנזק שנגרם כתוצאה מהמלחמה, ניסה זורייק לתת נקודת מבט של אינטלקטואל ערבי על חדלון החברה הערבית, שמקורו פנימה ולאו דווקא מקורו מין החוץ. זורייק סבר, כי ללא הפנמת הבעיה, לא ניתן יהיה לצמוח ולתקן את שנהרס.

לימודי נושא ה"נכבה" – למרות החשש שיש בישראל – דווקא חיוניים להבנה ההיסטורית של הקמת מדינת ישראל. אבל, בעיניי העניות, הדיון ב'נכבה' צריך להיות מבוסס, עובדתי וצמוד למסקנות העולות מספרו של מי שטבע והגה את המושג.

לצערי, הדיון בישראל על הנושא, הפך לשטוח, רדוד ומובל על ידי גורמים בדלניים שכל מטרתם להציג את "הנכבה" במעמד צד אחד ונטול כל מורכבות. גישה זו, כמובן נוגדת את הביקורת הנוקבת אותה ניסה לקדם זורייק בספרו, על אף שכמובן לא היה "ציוני" בהשקפתו. הגיעה העת, לשנות את השיח ולחשוף קצת יותר על המושג והמרכיבים השונים בו בישראל.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.