במהלך 67 שנותיה הגיעה מדינת ישראל להישגים יוצאי דופן בכל התחומים: בנין הארץ, כלכלה, יזמות ומדעים. לצד התרומה וההישגים הרבים בתחומים אלה נמצאת ישראל בליבה של מחלוקת בינלאומית, כאשר הסכסוך הישראלי-פלשתיני עומד במוקד העניין הבינלאומי ומעורר תגובות רבות. מדינת ישראל נאלצת להתמודד עם שאלות בדבר הלגיטימציה של פעולותיה ועצם קיומה. בתקופה האחרונה אנו עדים לקולות רבים הקוראים להחרים את מדינת ישראל בתחומים שונים, החל מיבוא מוצרים ישראלים וכלה בחברות בגופים בינלאומיים.

הפגנת ה-BDS. צילום: Takver
הפגנת ה-BDS. צילום: Takver

אחת התנועות המרכזיות הפועלות במישור הזה היא תנועת ה-BDS (החרמה, משיכת השקעות והטלת סנקציות) הקוראת לחרם כלכלי, תרבותי ואקדמי על מדינת ישראל. הארגון מחיה את האנטישמיות המודרנית, ואל לנו לטעות – לא מדובר רק על החרמות על מוצרים מעבר לקו הירוק, אלא על עצם קיומה של מדינת ישראל. מבחינתם דין אריאל כדין חיפה. אותם המחרימים אינם מאמינים בזכות הקיום של ישראל.

קריאה נוספת לחרם הגיעה ממנכ"ל חברת אורנג' העולמית שקרא לנתק קשר עם ישראל. הפוליטיקה הגיעה גם לספורט לאחר עתירתו של שר הספורט הפלסטיני להשעיית ישראל מ-FIFA. מדיניות אקטיבית ונחושה של הממשלה, כולל הקצאת תקציבים בהתאם, יכולה לסייע רבות במאבק נגד הדה-לגיטימציה. גם לנו כאזרחים יש את היכולת להשפיע ולקחת חלק בהסברה הישראלית.

ישנן יפות יותר ממנה, אך אין יפה כמוה (נ. אלתרמן)

החיים במדינת ישראל טומנים בחובם קשיים. אזרחי המדינה נאלצים להתמודד עם עלויות מחייה גבוהות ובעיות של ביטחון שוטף. אך עם זאת אנחנו בוחרים להישאר במדינתנו כי אין לנו ארץ אחרת. לצד הקשיים והאתגרים היום יומיים עומדת גאווה גדולה של מדינה קטנה שנבנתה בעמל רב ותרמה תרומה משמעותית בתחומים רבים.

לפני מספר חודשים היינו עדים למה שאני קורא "משבר ברלין". ישראלים שהיגרו לברלין ניסו לשכנע את חבריהם למה כדאי גם להם לעזוב את ארץ מולדתם ולהצטרף אליהם. אך הגירה מהמדינה אינה פתרון.

בואו נחשוף את הפנים היפות של מדינת ישראל ונציג את ההישגים יוצאי הדופן של ישראל. מדינה צעירה שידועה באנשי ההייטק המוכשרים שלה. המוח הישראלי מאופיין ביצירתיות, יזמות וחדשנות, וטכנולוגיה ישראלית פורצת דרך הנמצאת בשימוש בעולם כולו לדוגמא: Waze, Dok ועוד.

ההשפעה של ישראל על המדע והטכנולוגיה בעולם עצומה בכל קני מידה, במיוחד לאור גילה הצעיר של המדינה. לישראל 12 חתני פרס נובל (שיעור הזוכים מהגבוה בעולם), מחקרים פורצי דרך בתחומים רבים (רפואה, כלכלה, ננו-טכנולוגיה, מחשבים וכו'), מובילות טכנולוגית גבוהה ופטנטים רשומים רבים.

חברות בינלאומיות מרכזיות כמו Google, Microsoft, Qualcomm, Broadcom ורבות אחרות, מעריכות מאוד את היכולת האנושית של המדענים והמהנדסים הישראליים ומתרגמות הכרה זו להקמת מרכזי פיתוח בישראל. בנוסף קיימת הכרה רבה ביכולת הגבוהה של חברות הזנק ישראליות ואנו עדים לרכישות רבות של חברות אלו ע"י חברות בינלאומיות. כמו כן, הכלכלה הישראלית עומדת יציבה וחזקה מאוד, למרות המשברים הכלכליים בעולם שפגעו בכלכלות של מדינות רבות.

אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות בשבילך

אני קורא לכם הקוראים לקחת חלק בהסברה לטובת מדינת ישראל. כאזרחי המדינה אנו נושאים באחריות לתדמיתנו בעולם.

איפה ניתן להשפיע? פנים מדינתי – בקרב קולגות לעבודה, חברים לשולחן הלימודים, בצבא ובמסגרות נוספות. אל תהיו פסיביים ותעודדו את האנשים סביבכם לקחת חלק בהסברה. חוץ מדינתי – שגרירים חיובים של ישראל בחו"ל. סעו בשלום ותחזרו בשלום ואל תשכחו לדברר ולהציג את ישראל היפה. נצלו את הבמה להראות תצלומים מהגליל, ספרו על ההייטק והכלכלה החזקה בישראל, כל דבר חיובי על המדינה הרי הוא מבורך.

הפיחו תקווה. צילום: פלאש 90
הפיחו תקווה. צילום: פלאש 90

נצלו זמן חופשי להשפיע ולכתוב ברשתות החברתיות; בפייסבוק, באינסטגרם ובטוויטר לדבר לשבחה של ישראל. תחשפו את הסובבים אתכם ליופיה של המדינה וסגולותיה. כל אדם שתצליחו לגעת בו יוכל להפוך לשגריר של המדינה. תגובות ענייניות המלוות במידע רלוונטי, שלם ואמין יכולות לעשות פלאים. אני סבור שככל שהחוסן הלאומי איתן ונהיה מאוחדים נוכל לעמוד מול הקולות הקוראים לחרם ולהפוך אותם ללא לגיטימיים וכך למנוע בעתיד תופעות מעין אלו.

הפיחו תקווה למיואשים

הציבו לעצמכם מטרה, לדבר בשבחה של מדינתנו. פנו אל אותם חסרי התקווה, המיואשים, והסבירו להם שאפשר לשנות מציאות והיא תלויה בכל אחד ואחת מאיתנו. הזכירו להם שאין לנו ארץ אחרת ורתמו גם אותם למאבק ההסברתי. התגייסות של אזרחי המדינה, ללא הבדל דת, גזע ומין למען ההסברה הינה הכרחית. עלינו לעמוד כגוף אחד אל מול הקולות הקוראים להחרימנו ויחד נוכל להוביל לשינוי אמיתי.

עלינו להביט קדימה ולחשוב על דור העתיד, ולזכור שאנחנו הפנים של מדינת ישראל. אל תוותרו, קחו אחריות. שדרו אופטימיות – נסו לתמצת את המסר ולהעבירו בצורה הנהירה ביותר. זה בידיים שלנו.

בסמסטר האחרון השתתפתי באוניברסיטת חיפה בפרויקט שגרירים ברשת. זהו פרויקט ציוני, אשר מלמד ומעניק כלים פרקטיים לדיפלומטיה ברשת. במהלך הקורס למדנו מהרצאות של שגרירים לשעבר, מומחי תקשורת, וכן עברנו סדנאות בנושא Debate ועמידה מול קהל עוין, הסברה ברשת והקניית כלים ברשתות החברתיות. הצטרפו אלינו וקחו חלק במאבק ההסברתי למען מדינת ישראל.
20 News

20 News