בכירי הפת"ח והרשות הפלסטינית מעלים הילוך במרוץ לצמרת הפלסטינית – כך מדווחים גורמים שונים ברמאללה בימים האחרונים. גורמים אלו אומרים, כי הצמרת הפלסטינית מבינה שארה"ב אינה רק נערכת לקראת סוף עידן אבו מאזן אלא אף מאיצה את תהליך ירידתו מעל הבמה. "לא תמצא הרבה הסכמות היום בצמרת פת"ח, אבל על זה שאבו מאזן עומד ללכת, איש לא יתווכח" – אומר הבוקר גורם פלסטיני המקורב להנהגה, לסוכנות הידיעות הישראלית TPS.

הגורם, שנועד ביממות האחרונות עם בכירים ברשות, אומר, כי מאז פרסמה ארצות הברית את "תכנית המאה", התגברה מאוד התכונה ברמאללה וניתן להבחין בהתגברות מאמציהם של ראשי הפת"ח, ל"תפוס מקום טוב בזירה, לקראת תחילת ההתמודדות", כהגדרתו.

מה שהחל עם הודעת אבו מאזן על הבחירות מחריף כעת, בעקבות פרסום התכנית האמריקאית ומהדברים עולה כי שלושה מחנות מתגבשים בפת"ח, בראש כל אחד עומד צמד בכירים:
הצמד הראשון כולל את ג׳יבריל רג׳וב ותופיק טיראוי: רג'וב הוא מזכ"ל הוועדה המרכזית של פת"ח ונציג הרשות ב-FIFA, בעברו ראש המודיעין המסכל. רג'וב חיזק באחרונה את קשריו עם תאופיק טיראוי, חבר אחר בוועדה המרכזית, איש מחנות הפליטים שעמד בעבר בראש המודיעין הכללי הפלסטיני. לטיראוי כח רב במחנות הפליטים בשכם ובעבר אף היה ביחסים טובים עם מחמד דחלאן, מה שהרחיק אותו מקרבת אבו מאזן.
הברית הזו נועדה בראש ובראשונה להוות משקל נגד לכוח העולה של הצמד הכולל את הקולונל מג'ד פרג' וחוסין א – שיח': פרג', ראש המודיעין בהווה, הוא בעל קשרים חזקים עם ה CIA ועם השב"כ הישראלי. פרג' זכה לפני ימים אחדים לביקורה של ראשת ה CIA, מה שנחשב ברמאללה לצעד תמיכה מופגן מצד ארה"ב, שיש אף הטוענים כי היא רואה בו את היורש הראוי לאבו מאזן. להערכה זו שותפים גם קצינים בכירים ברשות והדברים עלו בשיחות עם TPS.

לצדו, א – שיח', השר לעניינים אזרחיים, זוכה לאמון מוחלט מצד אבו מאזן ומעמדו בפת"ח חזק, אף שהוא נתון תחת מתקפת האשמות חריפה אודות מעורבותו בשחיתות ואף כמי שנהנה כלכלית מפרויקטים כלכליים ברשות.
הציר פרג' – שיח' נהנה ממספר יתרונות משמעותיים ובעיקר מהקרבה הישירה לאבו מאזן: בעוד שא – שיח' מנהל את כל העניינים האזרחיים ברשות הפלסטינית אחראי פרג', לא רק על פעילות המודיעין אלא מפגין שליטה בשאר מנגנוני הביטחון. בכירים במנגנונים אומרים, כי שליטתו מובטחת כל עוד הוא מקבל כספי סיוע מה CIA מדי חודש.

השניים מתואמים היטב עם אבו מאזן גם באמצעות חולית הקשר החשובה ביותר, ראש לשכתו של הראיס, אינתצאר אבו עמארה, שברמאללה מכנים אותה "האישה החזקה והלב הפועם של הרשות הפלסטינית".
ברית זו מתחזקת עוד יותר, נוכח הדיווחים, לא כולם מאומתים לחלוטין, על אירועים שמעידים כי אבו מאזן איננו במיטבו: גורמים שביקרו ב"מקאטעה" אומרים ל TPS, כי לא אחת מגיע אבו מאזן ללשכתו בשעות בוקר ומבקש מאנשיו לקשר אותו עם שליט לוב, קדאפי, ולעיתים נדרשים עוזריו ללחוש על אוזנו במהלך נאומיו כפי שאף עשה זאת צאיב עריקאת בהופעתו של אבו מאזן בפני הליגה הערבית. אבו מאזן נעזר בציוד רפואי ונוטל תרופות מדי יום.
בעוד ששתי הקבוצות הללו הן חלק ממוסדות פת"ח הרשמיים או פקידי הרשות, הרי שהצמד הבא נחשב לאגף המקופח בפת"ח: על הברית החדשה ישנה מפקדים כעת מרואן ברגות'י ומחמד דחלאן. ברגות'י, ראש התנזים הכלוא בישראל, מעורר דאגה ב"מקאטעה" בשל הפופולריות המוכחת גם בסקרי דעת קהל רבים ובעיקר משום שהעז לקרוא תגר על אבו מאזן והודיע כי יתמודד על הנשיאות, ראש בראש מול אבו מאזן.
דחלאן, שנחשב לשנוא נפשו של אבו מאזן, חיזק את מעמדו גם מול אחדים מראשי חמא"ס והדעה הרווחת היא כי כוחו במחנות הפליטים ואף במזרח ירושלים, עדיין רב. מחנה זה כבר מתאם את מהלכיו לקראת בחירות, אם יערכו ברשות.

ברמאללה אומרים, כי פרג' מנסה ככל יכולתו לשכנע את האמריקאים והישראלי שלא לאפשר את שחרורו של ברגות'י מהכלא, מהלך שעשוי להשפיע על עתיד הרשות ולגרור אותה לקיצוניות, לא פחות. אנשיו של פרג' מתקשים להבין מדוע אפשרה ישראל באחרונה לרעייתו של ברגות'י, פדוא, לבקרו בכלא לאחר איסור שנמשך 3 שנים.
בעניין זה מאשרים גורמים שונים ברמאללה, למרות ההכחשות הרשמיות, כי טיראוי אכן גייס חוליה שעמדה לרצוח את ראש המודיעין הפלסטיני ובעקבות חשיפתה ע"י הביטחון המסכל.

ביקורו המתוקשר היטב של אבו מאזן, שלשום (יום שני) במטה המודיעין הפלסטיני החדש, נועד להביע תמיכה ברורה בפרג', ולאותת על אי תמיכתו בציר רג'וב – טיראוי. לכך יש להוסיף את העובדה כי רג'וב, שחזר ואמר מספר פעמים, כי אבו מאזן לא יתמודד בבחירות הקרובות, לא הוסיף לעצמו נקודות זכות בלשכת הראיס. מנגד, מדווחים ברמאללה, כי לא בכדי התארח רג'וב באותה שעה בה ביקר אבו מאזן את פרג', יריבו, במפגש מול פעילים ישראליים ונשא נאום לוהט נגד נתניהו.

באחרונה הצטרף שחקן נוסף לברית רג'וב – טיראוי: מחמוד אל נטור, המכונה "אבו טייב", לשעבר מפקד כוח 17 ומנאמניו של ערפאת, נראה לפני מספר ימים לצד השניים כאשר התארח בביתו של בכיר נוסף, עבאס זכי, שטרח על ארוחת ערב בביתו ליד חברון, כדי לחזק את היחסים בין שלושת ראשי המחנה.
הגורם אומר לסיכום, כי ראשי פת"ח מאפשרים כעת את לכתו של אבו מאזן בתהליך אטי ושקט ומניחים לארה"ב להמשיך בתהליך סילוקו, שכן כולם תלויים כעת בהחלטותיו למשל, בעניין עתיד הרשות: "אלו תלויים זה בזה ולא יפעלו אלא לאחר לכתו. מאזן ההרתעה משחק תפקיד מרכזי ביציבותה של הרשות ושמו אבו מאזן ורק אחרי לכתו יישלפו הסכינים" – הוא אומר.

"ברמאללה חושדים שתכנית המאה, שנוסחה באופן שאיננו מאפשר לאיש בהנהגה לקבל אותה, נועדה להביא להסתלקותו של אבו מאזן כדי לאפשר מו"מ לקראת פתרון אחר. מסיבה זו אין מנגנוני הביטחון ממהרים להכריז על ביטול התיאום הביטחוני ואין ארה"ב מאפשרת את סיפוח השטחים". כל אלו, כך הוא סבור, נועדו לתקופה שאחרי אבו מאזן.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.