ארצות הברית מותחת ביקורת חריפה במיוחד על הודעתו של ראש הממשלה בתחילת השבוע לפיה ייבנו יחידות דיור חדשות במעלה אדומים ובשכונות שמעבר לקו הירוק בירושלים. "אנו מודעים לדיווחים לפיהם ממשלת ישראל מתכוונת לקדם תכניות לבניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות ישראליות ובמזרח . אם זה נכון, הבנייה הישראלית מעבר לקו הירוק נראית כהשתלטות שיטתית ומתוכננת על שטחי הפלשתינים – והדבר פוגע בסיכוי לקדם את פתרון שתי המדינות", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'ון קירבי.

קירבי נשאל אם הוא מעריך שמדובר בתגובה ישראלית לפיגועים האחרונים נגד יהודים וענה, "אני לא מתכוון לנתח את הסיבות להחלטה הזו. אנחנו מודאגים מאוד מהאלימות ומגנים את פיגועים. אין שום הצדקה לטרור – והמנהיגים צריכים לקחת יוזמה, על בסיס פיתרון שתי המדינות – ולא לפגוע בו".

קירבי הוא הביע דאגה גם מהודעת אש"ף שהחליט לנתק קשר עם הקוורטט. "אנחנו מבינים שלפלסטינים יש בעיה עם המסמך – ואנחנו מבינים את הצהרת אש"ף כהבעת חשש והתנגדות לחלקים בדו"ח הקוורטט", אמר הדובר.

מאוחר יותר אתמול (ד') השיב נתניהו לדברי קירבי ואמר כי: "בנייה בירושלים ובמעלה אדומים אינה מרחיקה את השלום".

"הם מגנים ואנחנו בונים"

בדיון שנערך באולפן הפטריוטים, עו"ד ארי שמאי ניסה להעמיד את החשש הישראלי מהביקורת בפרופורציות: "הם מגנים, ואנחנו בונים. הם מגנים כבר 20 שנה, מאז שגלילי בנה את קרית ארבע וברוך ה' בונים ובונים ובונים".

ענבל גבריאלי איגפה מימין והזכירה כי: "זו הפעם הראשונה מזה שנים שבונים. מתי הפעם האחרונה בה אישור תכניות? מה שנבנה אלו מבנים שאושרו מזמן".

המנחה עירית לינור ציינה כי לצד אישורים אלו, 600 יחידות דיור אושרו למגזר הערבי בבית צפאפא.

ליטל שמש ערערה על הצביעות האמריקאית: "נורא נוח לגנות את הבנייה הישראלית, אבל מה עם גינויים לרשות הפלשתינית? מה עם גינויים לכל אירועי הטרור שאנחנו חווים פה מספטמבר 2015? מתי נזכה לשמוע גינוי על זה?".

שמאי השיב כי "בחלום הרטוב של הרשות הפלשתינית, ארה"ב מתייחסת אליה כמו שהיא מתייחסת לישראל".

העיתונאי בני רבינוביץ' הזכיר כי זו המדיניות האמריקאית מזה שנים. "אגלה לכם סוד: זאת המדיניות של כל העולם. הם מתנגדים לבנייה מעבר לקו הירוק".

הפטריוטים

הפטריוטים



:עוד באותו נושא