אבו מאזן ושליחו של טראמפ למזה"ת ג'ייסון גרינבלט בפגישתם במארס 2017. צילום: רויטרס

אחרי שכינה את השגריר "כלב", ארצות הברית עולה למתקפה נגד יו"ר הרשות הפלסטינית: דוברת מחלקת המדינה הת'ר ניוארט גינתה את דבריו של אבו מאזן נגד השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן. בציוץ שפרסמה כתבה כי "ההתבטאויות של הנשיא עבאס שערורייתיות ולא מועילות. אנו דוחקים ברשות הפלסטינית להתמקד בשיפור איכות החיים של הפלסטינים ובהתקדמות לעבר השלום. הממשל נותר מחויב לחלוטין למטרות אלו".

שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט הזהיר את אבו מאזן בשורת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו, בה כתב כי "הגיע הזמן שהנשיא עבאס יבחר בין רטוריקה של שנאה ובין מאמצים של ממש לשפר את חיי עמו ולהנהיג אותם לשלום ולשגשוג".

עוד הוסיף גרינבלט כי "על אף התבטאויותיו המעליבות נגד נציגים מממשל טראמפ, האחרונה בהן נגד חברי הטוב ועמיתי השגריר פרידמן, אנו מחויבים לעם הפלסטיני ולשינויים שמוכרחחים להתבצע בשביל דו-קיום". שליחו של טראמפ ציין כי "אנחנו בתהליכי סיום של גיבוש תהליך השלום ונקדם אותה כשהתנאים לכך יבשילו".

השגריר פרידמן עצמו התייחס לדבריו של אבו מאזן במהלך נאומו בפורום הגלובלי נגד אנטישמיות ואמר: "שלושה יהודים נרצחו בדם קר והתגובה מהרשות הפלסטינית הייתה דממה. אבו מאזן בחר להגיב, ראיתי את תגובתו באייפון שלי לפני כמה דקות, והוא קרא לי 'בן כלב'. זו אנטישמיות או מחלוקת פוליטית? אני לא אחליט. אשאיר את זה לכם".

נזכיר כי אתמול, במהלך ישיבת הנהגה של הוועד הפועל ברמאללה, שמרביתה עסקה דווקא ברצועת עזה, אמר אבו מאזן: "השגריר בתל אביב דיוויד פרידמן אומר שההתנחלות חוקית והם בונים באדמותיהם בן כלב הם בונים באדמותיהם? הוא מתנחל ומשפחתו מתנחלת והוא שגריר ארצות הברית בתל אביב מה אפשר לצפות מהם?"

עוד אמר אבו מאזן, על רקע הפגישה הצפויה בין יורש העצר הסעודי, מוחמד בין-סלמאן, ובין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כי בכוונתו לדחות את ההצעה האמריקאית. זאת, לדבריו, משום שהיא "מוטה לטובת ישראל".

כזכור, מאז הכריז הנשיא טראמפ על ההכרה בירושלים ועל העברת השגרירות לירושלים, אנשי הרשות מטילים חרם על אנשי טראמפ, בהם שליחו למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, יועצו וחותנו ג'ראד קושנר והשגריר פרידמן.

השלושה אף עמלים בימים אלו על תכנית שלום, שתכניה פורטו בפרסומים ערביים. לפי א-שארק אל-ווסט, גורמים צרפתיים טוענים כי בכוונת האמריקאים להציע לבנאם את העיר העתיקה בירושלים, להעתיק יישובים יהודיים, לבטל את זכות השיבה של "הפליטים" הפלסטינים ולשמר את האחיזה הישראלית בבקעת הירדן. עם זאת, בשל הסרבנות הפלסטינית, לא ברור אם התכנית תו