הבית הלבן הודיע הלילה (שני) כי המודיעין האמריקאי זיהה הכנות של צבא סוריה לתקיפה בנשק כימי. בהודעת רשמית נמסר: "ההכנות שזוהו היו דומות לאלו שנערכו לפני התקיפה ב-4 באפריל, שבה נהרגו עשרות בני אדם. כמו כן הזהירו בארה"ב כי אסד וצבאו "ישלמו מחיר כבד" אם ייעשה שימוש בנשק כימי. למרות שהמידע לא נחשב בלעדי לארצות הברית, ממשל טראמפ החליט לפרסם את ההצהרה על מנת להזהיר את אסד.

חילוץ פצועים מהמתקה הכימית באידליב, סוריה 4.4.17. צילום: רויטרס
חילוץ פצועים מהמתקפה הכימית באידליב, באפריל. צילום: רויטרס

בהודעה מטעם דובר הבית הלבן שון ספייסר נמסר: "ארצות הברית זיהתה הכנות פוטנציאליות לעוד מתקפה בנשק כימי על ידי משטר אסד, שכנראה הייתה מסתיימת בטבח המוני באזרחים, כולל ילדים חפים מפשע".

לפי גורם רשמי, אזהרת הבית הלבן מבוססת על מידע חדש שזוהה באתרים החשודים באחסון נשק כימי ועשוי להעיד על הכנות למתקפה כימית. קציני המודיעין האמריקאים זיהו בתקופה האחרונה כמה אתרים שבהם אחסן משטר אסד נשק כימי שיוצר ככל הנראה לאחרונה.

בחודש אפריל נהרגו 87 בני אדם ונפצעו כ-400 בתקיפה כימית שביצע צבא אסד מחוז אידליב וכללה בין היתר גז סארין.  ימים ספורים לאחר מכן תקף צבא ארצות הברית  את בסיס א-שעריאת שבסוריה, שממנו בוצעה המתקפה. מדובר בפעולה האמריקנית שנחשבת לתקיפה והקשוחה ביותר במהלך כל שש שנות מלחמת האזרחים בסוריה. דמשק עצמה הכחישה שהוציאה לפועל את המתקפה, ואסד טען בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מדובר בזיוף שנועד להצדיק את התקיפה האמריקאית
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20