דף הבית > אקטואליה וחדשות > דובר הבית הלבן: "ההתנחלויות אינן מכשול לשלום"

דובר הבית הלבן: "ההתנחלויות אינן מכשול לשלום"

הודעה חריגה מטעם דובר הבית הלבן בנוגע להתיישבות ביהודה ושומרון: "הנשיא ידון בכך עם רה"מ נתניהו"

שטיח אדום לבנייה בהתנחלויות? הבוקר (ו') מסר דובר הבית הלבן שון ספייסר הודעה חריגה בנוגע להתנחלויות. ההצהרה מגיעה ככל הנראה על רקע הבטחת רה"מ נתניהו להקמת יישוב חדש עבור מפוני עמונה. על פי ההודעה, "בעוד איננו מאמינים כי ההתנחלויות הן מכשול לשלום, בנייתן של התנחלויות חדשות או הרחבתן של התנחלויות מעבר לגבולותיהן הנוכחיים, עלולות שלא לסייע להשגת מטרה זו".

בנוסף, הדגישו בהודעה כי הממשל החדש עוד לא נקט בעמדה רשמית בנוגע ל"פעילות בהתנחלויות", אך חזרו על שאיפתו של טראמפ להשיג שלום במזרח התיכון.

זהו נוסח ההצהרה במלואה: "התקווה האמריקאית לשלום בין הישראלים והפלסטינים נותר כשהיה בחמישים השנים האחרונות. בעוד איננו מאמינים כי ההתנחלויות הן מכשול לשלום, בנייתן של התנחלויות חדשות או הרחבתן של התנחלויות מעבר לגבולותיהן הנוכחיים, עלולות שלא לסייע להשגת מטרה זו. כפי שהנשיא אמר פעמים רבות, הוא מקווה להשיג שלום בכל אגן המזרח התיכון. ממשל טראמפ לא נקט בעמדה רשמית על פעילות בהתנחלויות ומצפה להמשיך בדיונים, כולל עם ראש הממשלה נתניהו כשהוא יבקר את הנשיא טראמפ בהמשך החודש".

ההצהרה מגיעה ככל הנראה על רקע ביקורו של המלך הירדני עבדאללה בוושינגטון, ודרישתו מממשל טראמפ לסגת מהכוונה להעביר את השגרירות מת"א לירושלים. יש לציין כי עד כה, 6,134 יחידות דיור אושרו לבנייה בירושלים, יהודה ושומרון מאז נכנס דונלד טראמפ לתפקידו כנשיא.

דיווח: הבית הלבן קורא לישראל להימנע מבנייה באיו"ש

עיתון הג'רוזלם פוסט מדווח הבוקר (ו') כי הבית הלבן העביר מסר לירושלים, ולפיו על ישראל להימנע מצעדים חד צדדים ביו"ש כמו הכרזת בנייה ופיתוח היישובים היהודים מעבר לקו הירוק.

האם הלחץ המדיני יגיע דווקא מטראמפ? נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה. צילום: לע"מ
האם הלחץ המדיני יגיע דווקא מטראמפ? נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה. צילום: לע"מ

על פי הדיווח, הבכיר אמר כי הבית הלבן לא עודכן על החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר 5,500 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון. השניים אמורים להיפגש ב-15 בפברואר, ועל פי ג'רוזלם פוסט, המאמצים לפתרון הסכסוך עומדים בראש סדר מעייניו של הנשיא.

"הנשיא טראמפ הבהיר כי הוא מאוד מעוניין בהשגת עסקה שתסיים את הסכסוך הישראלי פלסטיני", צוטט הגורם. "כרגע הוא מנסה למצוא את האמצעים הנכונים כדי לקדם את המטרה הזו".

"לכן, אנו קוראים לכל הצדדים להימנע מפעולות חד צדדיות שעלולות להקשות על יכולתנו להתקדם, כולל הצהרה על התנחלויות. הממשל צריך את האפשרות להתייעץ לחלוטין עם הצדדים על מנת להתקדם", אמר הגורם.

כזכור, במהלך השבועיים האחרונים, מאז נכנס טראמפ לבית הלבן, אישרו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן כ-5,500 יחידות דיור לשיווק ולבנייה ביהודה ושומרון. לדברי ליברמן, מדובר ב"עידן חדש" עבור ההתיישבות. ככל הנראה זאת בשל שחרור החבל שהטיל אובמה.

גם הרשות זכתה לנזיפה אמריקאית

דיווח זה מצטרף לדיווח של "הארץ" מיום רביעי, לפיו האמריקאים הזהירו דווקא את הרשות מפני נקיטת צעדים חד-צדדיים. לפי הדיווח ב"הארץ", הזהירו גורמים אמריקאים את ההנהגה הפלסטינית מפניות לבתי הדין הבינלאומיים. לדבריהם, צעד כזה יוביל להענשה חמורה מצדו של הממשל האמריקאי. בין השאר איימו האמריקאים בסגירת משרדי אש"ף בוושינגטון וקץ הסיוע הכלכלי לרשות, כך לפי גורמים דיפלומטיים ערביים ומערביים כאחד.

השתכנע ושינה גישה. אבו מאזן. פלאש 90
השתכנע ושינה גישה. אבו מאזן. פלאש 90

המסר, כך נכתב, הועבר באמצעות יועץ אמריקאי, ולא דרך מחלקת המדינה או הבית הלבן. השיחה הטלפונית נוהלה עם מקורב ליו"ר הרשות מחמוד עבאס. דיווח זה עולה בקו אחד עם הצו הנשיאותי עליו הורה טראמפ בשבוע הראשון לכהונתו בו החליט לפעול נגד פת"ח, מפלגתו של עבאס.

לפי גורם פלסטיני, על אף האיום האמריקאי, הרשות התכוונה להמשיך לפעול בזירה הבינלאומית נגד ישראל. זאת עד שהתקבלו מסרים לפיהם בוושינגטון העלו את הרעיון של להגדיר מחדש את אש"ף כארגון טרור ברשימת ארגוני הטרור האמריקאית. בעקבות כך, יישרו הפלסטינים לעת עתה קו.

 

אולי יעניין אותך גם

פיגוע אבנים: מחבלים פצעו יהודי ליד כרם רעים

סוכנות TPS: יהודים הותקפו ע"י ערבים בחרבת נעלין שליד כרם רעים בגוש טלמונים. אחד מהם נפצע בראשו באורח קל ומטופל במקום ע"י כח צבאי ומד"א