תגובות קשות בוושינגטון ובירושלים לדברי אבו מאזן: גורם בבית הלבן הגיב לאיומי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לפיהם יפנה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה להעניק חברות מלאה לפלסטינים. "אנחנו מאוכזבים מנאומו של אבו מאזן", אמר הגורם ואמר כי לא הופתע מהאמירה: "ציפינו שזאת תהיה תגובתו בעקבות הצהרת טראמפ. בדיוק בגלל התבטאויות כאלה המו"מ לא הבשיל עד כה לאורך שנים".

יו"ר הרשות הפלסטינית אוב מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפגישתם בבית לחם במאי 2017. צילום: רויטרס
יו"ר הרשות הפלסטינית אוב מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפגישתם בבית לחם במאי 2017. צילום: רויטרס

גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לא עבר על איומי אבו מאזן בשתיקה. באירוע מצטייני המוסד בבית הנשיא אמר נתניהו: "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות ולפעול למען שלום ולא למען הקצנה, ולהכיר בעובדה נוספת ביחס לירושלים: לא רק שהיא בירת ישראל, אנחנו גם שומרים בירושלים על חופש הפולחן לכל הדתות ואנחנו אלה שמבטיחים במזרח התיכון את ההבטחה הזאת כפי שאף אחד לא מבטיח אותה ולעיתים קרובות גם נכשלים בכך באופן מחפיר. לכן כל ההצהרות הללו אינן מרשימות אותנו".

"סופה של האמת לנצח ויכירו גם יכירו מדינות רבות בירושלים כבירת ישראל וגם יעבירו את השגרירויות", הוסיף רה"מ.

אבו מאזן: "טראמפ נתן במתנה את ירושלים לתנועה הציונית"

כזכור, מוקדם יותר השתתף אבו מאזן בכינוס פסגה של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי באיסטנבול, בו השתתפו למעלה מ-50 מנהיגים ושרים ממדינות מוסלמיות, והכריז: "אפנה למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לקבל אותנו כחברה מלאה". הכנס נערך על רקע הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי מדינתו מכירה בירושלים כבירת ישראל ואף עתידה להעביר אליה את מבנה השגרירות.

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף בפסגה את החלטת הנשיא: "טראמפ נתן לתנועה הציונית את ירושלים במתנה כאילו זו איזו עיר בארה״ב. העולם כולו יצא נגד החלטתו, היא לא תעבור כפי שעברה הצהרת בלפור". אבו מאזן הוסיף כי "כל העולם" עומד לצד הפלסטינים בסוגיה זו והודה לטורקיה על התמיכה: "ירושלים תמיד תהיה בירת פלסטין".

"אני מודה לכל מי שעומד לצדנו מול פשע גדול זה, אשר מצריך מאיתנו לנקוט בצעדים גדולים על מנת להגן על ירושלים ולסיים את הכיבוש הישראלי. אני מברך את העם הפלסטיני ובמיוחד את תושבי ירושלים הנפגעים מהמתנחלים ומישראל, אשר מנסה ללחוץ עליהם על מנת לפנות אותם ממקומם. אנו זוכרים את המהומות שהיו לפני מספר חודשים, של המוסלמים והנוצרים, אשר עצרה את הצעדים שרצה לנקוט נתניהו. אנחנו נתמוך בתושבי ירושלים בכל האמצעים עד שנגיע לשחרור", הוסיף.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בועידה בטורקיה. צילום: רויטרס
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בועידה בטורקיה. צילום: רויטרס

בדבריו הציג אבו מאזן מספר דרישות לפיהן על מועצת הביטחון לבטל את הכרזת טראמפ, ועל מועצת זכויות האדם של האו"ם לדון בפעילותה של ישראל. אבו מאזן גם קרא להטלת סנקציות על ישראל עד לאחר "סיום הכיבוש" והציע שמדינות העולם יבחנו מחדש את הכרתן בישראל ושמדינות ערב יגדירו את יחסיהן עם מדינות העולם על פי היחס של אותן מדינות למעמד ירושלים.

לטענתו, "הכרזת טראמפ על ירושלים כבירת ישראל, וההנחיה להעברת השגרירות, הינה הפרה בוטה של החוקים הבינלאומיים ומועצת הביטחון. ומדובר בהתגרות בקהילה הבינלאומית אשר הביעה את סירובה להחלטה זו. אני מדגיש את הסירוב להחלטת ארה"ב החד צדדי, שהפתיעה אותנו כאשר היינו בעיצומו של תהליך מדיני להגעה לשלום, במקום עסקת המאה, קיבלנו את סטירת המאה".

בנוסף, הודיע אבו מאזן כי ארה"ב לא תיקח עוד חלק פעיל בניסיון לפתור את הסכסוך. "לא נקבל את זה שארה"ב תשחק תפקיד בתהליך המדיני. החלטת טראמפ לא משפיעה על ירושלים, וכי לא תהיה מדינה פלסטינית ללא ירושלים כבירתה ולא יהיה שלום בעולם ללא ירושלים. אנו מדגישים כי החלטה חד צדדית זו תגרום לארגוני הטרור, ולשאר הארגונים להפוך את עימות ממדיני לדתי, ושהעולם יישא באחריות על כך".

נשיא איראן רוחאני גיבה בכינוס את הפלסטינים ואמר כי ישתף פעולה עם מדינות מוסלמיות כדי לסייע להם: "הציונים הם הזרים במזרח בתיכון והם שתלו זרעים של אלימות באזור". עוד האשים כי  "ראשי הנפץ הגרעיניים של ישראל הם איום וסכנה לעולם". לדברי רוחאני, "ארה"ב דואגת רק לאינטרסים של הציונים, ההכרזה מוכיחה שלטראמפ אין שום כבוד לזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים".

עבדאללה מלך ירדן הזהיר כי "יהוד ירושלים" עלול להוביל "לאלימות ולקיצוניות באזור" ודחה את האפשרות לשנות את הסטטוס-קוו במקומות הקדושים בירושלים. נשיא טורקיה ארדואן שב ותקף את ישראל במילים בוטות וכינה אותה "מדינת טרור כובשת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20