העתיד כבר כאן: עד שנת 2020, צפויים 91 מיליון בתים באירופה וצפון אמריקה להפוך לחכמים, על-פי מחקר שערכה חברת Berg Insight. באומת הסטרט-אפ הקטנה שלנו, לעומת זאת ועל פי הדוח השנתי של בזק למצב האינטרנט בישראל ל-2016, רק כ-10% מהבתים בישראל הם חכמים, אך היד עוד נטויה.
״הקהל הישראלי מוכן להטמיע מערכת של בית חכם״, אמרה איילת צרפתי-רוזן, מנכ״לית איידיגיטל בראיון שפורסם בגלובס בספטמבר השנה. בסקר שנערך על-ידם עלה כי כ-68% מהישראלים מעוניינים במערכות בית חכם.

בחזרה לעתיד:

בהתחשב בעובדה שהחשיפה שלנו לאפשרות של טכנולוגיה המוטמעת בין כותלי הבית החלה לפחות ב-1989, הנתון הזה אינו מפתיע במיוחד. זוכרים את ביקורו של מרטי מקפליי, גיבור טרילוגיית הסרטים ״בחזרה לעתיד״ בביתו העתידי? ביקורו מפגיש אותו עם מסכי טלוויזיה עצומים ביחס לתקופה, נעילת דלתות קולית, מכשירים משונים לטיפול באוכל ולמרבה הגיחוך גם מגוון מכשירי פקס.

הבתים החכמים כבשו את התרבות הפופולרית הרבה מעבר לז׳אנר המדע הבדיוני ובשנים האחרונות צפיתם לפחות בסרט או שניים שבהם לבית החכם היה תפקיד מרכזי. ב-Her (היא) של סקייפ ג׳ונז מ-2013; אחוזתו של טוני סטארק, הלא הוא איירון מן; ביתו של קורבין דאלאס, בגילומו של ברוס וויליס באלמנט החמישי ללוק בסון  ואלו רק כמה דוגמאות.

למה התכוון המשורר:

אם תחפשו את הביטוי 'בית חכם' בגוגל בעברית תקבלו למעלה מ-912 אלף תוצאות וחיפוש דומה בשפה האנגלית יוביל אתכם ליותר מ-51 מיליון תוצאות. אבל 'בית חכם' הוא מונח רחב המשמש לתיאור מגוון רחב של פתרונות שליטה, ניטור ואוטומציה של פונקציות בבית. מערכות בית חכם נחלקות לשש קטגוריות עיקריות: ניהול ובקרת אקלים ואנרגיה; ביטחון וגישה; תאורה וחלונות; שליטה במכשירים ביתיים; מערכות אורקוליות ובידור; ומערכות בריאות ודיור מוגן.

המערכות הקיימות המוכרות יותר כוללת מערכות ביטחון עם חיישני תנועה וקול ומצלמות השומרות על הבית, שקעים ומתגים חכמים המאפשרים לנו לשלוט בתאורה ובדוד החימום, מערכות השקיה חכמה לבתים עם גינה כמו גם מערכות מולטימדיה המאפשרות שליטה וסנכרון בין התקני האודיו והווידאו השונים בבית.

ראי ראי שעל הקיר, למי יש הכי הרבה שחורים בכל העיר?

חברות טכנולוגיה ותקשורת – ותיקות וחדשות כאחת – מתאימות את שירותיהן ומוצריהן לעידן העכשווי. חלקן עושות את זה בחבילות 'הכל כלול' המאגדות תשתית, מוצרי חשמל ייעודיים ואפליקציית שליטה, ואחרות מפתחות ומשווקות פריטים בודדים כגון נורות, מצלמות, מנעולים ועוד.

בעוד שאת המערכות הקיימות אנחנו מכירים גם איננו משתמשים בהם, הרי שהטכנולוגיות הללו גולשות לתחומים חדשים שלא בהכרח חשבנו עליהם. החל ממוצר לגידול קנאביס, הכולל אספקת מינון מדויק של דשן וחומרי הזנה; עובר למראות חכמות המזהות פגמים בעור ומעקב אחר יעילות תכשירים קוסמטיים בהם משתמש בעל הראי; דרך מערכות שמע ותאורה חכמות המופעלות באמצעות קול; ואפילו מכשיר המיועד לשליטה בסו-ויד (sous vide) ומכשיר גריל חכם לטובת הסטייק המושלם.

ממגה בייט ועננה, בניתי עיר לי חכמה

הטכנולוגיות החדשניות האלו משמשות גם בעסקים קטנים, תאגידי ענק ואפילו ערים שלמות שלקחו את העיקרון החכם כמה צעדים קדימה. האינטרנט של הדברים (מִרְשֶׁתֶת הַדְּבָרִים, Internet of Things, או IoT) הוא רשת של חפצים פיזיים (להלן, דברים), הנשלטים באמצעות אלקטרוניקה, חיישנים ותוכנה המאפשרים תקשורת מתקדמת בין החפצים עצמם, כמו גם יכולות איסוף והחלפת מידע.

בברצלונה, לדוגמא, פועלים כבר מ-2012 לחיבור התשתיות העירוניות השונות. ב-2015 הוכתרה העיר כ״Global Smart City״ והאפילה על לונדון, ניו יורק, ניס וסינגפור. על פי מחקר של Juniper Research, שדירג את הערים החכמות ברחבי העולם, עד 2019 יצליחו יוזמות רשת חכמות שונות לחסוך למעלה מ-9.5 מיליארד אירו בשנה בזכות צריכת אנרגיה מופחתת וצמצום פליטות המזהמים.

עד שאחת מערי ארצנו תזכה להתמודד על תואר האליפות לערים חכמות יש עוד קצת זמן, אבל אי אפשר לטעון שלא נעשים צעדים בכיוון הנכון. כבר ב-2014 החלה פריסת הסיבים האופטיים לבתים ושנה מאוחר יותר הציג משרד התקשורת את רפורמת הפס הרחב. באוגוסט השנה הכריזה חברת התקשורת בזק על השקת פלטפורמת העיר החכמה במודיעין, הכולל שירות חניה חכמה; פינוי אשפה; תאורת רחוב חכמה; מצלמות אבטחה בעיר; ניטור מערכות מים וביוב וכמובן – גלישה חינם ברחבי העיר.

shutterstock-%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%97%d7%9b%d7%9d
shutterstock – בית חכם

"כלכלת העיר החכמה עושה שימוש במידע וטכנולוגיות תקשורת בכדי לנהל נכון יותר את משאביה, ובכך יתאפשר לה להפנותם להשקעות בחינוך, בריאות ושירותים סוציאליים במקום לתחזוקה שוטפת. פלטפורמת העיר החכמה של בזק מאפשרת לרשויות המקומיות להתייעל ולחסוך במשאבים ועלויות ובמקביל לספק שירות טוב יותר ונגיש לתושבים, ועל ידי כך להפוך את החיים של כולנו לנוחים, דיגיטליים וחכמים יותר”, אמרה מנכ״לית החברה, סטלה הנדלר במסיבת העיתונאים.

הבדלים רבים עדיין קיימים בין מודיעין לברצלונה, לא רק במחיר הבירה בבר – אולם לפחות במישור הזה יש למטרופולין הישראלית סיכוי להימנות ברשימה אחת עם ערים חדשניות ומובילות אחרות בעולם. במידה והמהלך יצליח, נזכה בשנים הבאות לראות איך יותר ויותר ערים בישראל הופכות לחכמות ומכאן יעילות יותר, שירותיות יותר ונגישות יותר לתושביהן.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20