כמה זמן יעבור הפעם בין הפיגוע ובין הריסת בית המחבלים? כך נראה היום (ב') בית המחבל שרצח את לוחמת מג"ב, : מקושט בדגלי פתח, עם כרזה חגיגית המציינת את "פעולת הגבורה" מערב שבת. את קרב הקרדיטים המצמרר המתחולל בין ארגוני הטרור השונים – דאעש, חמאס, החזית העממית ופתח, ככל הנראה ניצח ארגונו של (שסירב עד כה לגנות את הפיגוע).

בית המחבל שרצח את שוטרת מג"ב הדס מלכא הי"ד. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת 'ישראל שלי'
בית המחבל שרצח את שוטרת מג"ב הדס מלכא הי"ד. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת 'ישראל שלי'

ענישת מחבלים באמצעות הריסת בתי משפחותיהם היא נוהל קיים של מערכת הביטחון, אך מדובר לרוב בתהליך ממושך ומפרך, שמנתק לחלוטין את הקשר בין הפיגוע ובין הענישה. כך למשל, שלושה ימים מאז הפיגוע בו נרצחה הלוחמת הדס מלכא, כוחותינו אמנם הספיקו למפות את בית המחבלים מדיר אבו משעל, ופת"ח – עיניכם הרואות – חוגג.

כוחותינו הרסו את בית המחבל שרצח את דפנה מאיר הי"ד לאחר חמישה חודשים. על פיגוע הדריסה בארמון הנציב שילם המחבל פאדי אל-קנבר רק לאחר למעלה מחודש וחצי, לאחר שבג"ץ דחה את עתירת המשפחה למנוע את הריסת בית המחבל. כחודשיים חלפו בין פיגוע הירי בגבעת התחמושת בו נרצחה לבנה מליחי והשוטר אסף קירמה ובין הריסת בית המחבל מכפר עקב. בית המחבל שרצח את הלל יפה אריאל הי"ד מקרית ארבע, נהרס כחודש וחצי לאחר הפיגוע.

כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם, בשבוע שעבר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אגב, מאחורי המונח 'הריסה', מסתתרות דרגות שונות ומשונות של איטום, הריסת קומה מסוימת ושבירת קירות. כך למשל בזמן שדובר צה"ל הפיץ את הבשורה על הריסת בית המחבל שרצח את אריאל הי"ד, הפלסטינים הראו תמונות בהן נראים יסודות הבית עומדים, וקירות הבית הרוסים.

מי ייתן את ההוראה?

אמנם נראה כי יעברו לפחות שלושים ימים בטרם יהרסו כוחותינו את בתי המחבלים, אך רק החיפוש אחר הגורם האחראי מצביע על סבך הבירוקרטיה בה שרויה המערכת הצבאית. גורמים צבאיים מסרו לערוץ 20 כי ההחלטה אינה תלויה בצה"ל אלא בדרג המדיני. במידה ותהיה החלטה, צה"ל יבצע אותה.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים . צילום: פלאש 90

גורמים בלשכת שרת המשפטים איילת שקד הסבירו לערוץ 20 כי מדובר בהליך בירוקרטי סבוך, ויש "חוליות בשרשרת" שצריך לעבור בטרם ההריסה תצא לפועל. בלשכת שר הביטחון אביגדור ליברמן סירבו להתייחס לכתבה ושלחו אותנו "לבדוק מול משרד הביטחון", שם הפנו אותנו דווקא אל משטרת ישראל.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "המשטרה אינה הורסת בשום מקרה ובשום מקום. המשטרה מסייעת לתת את המעטפת הביטחונית למי שעושה זאת מפקחי עירייה ועד אנשי המנהל וכו'. מה שכן למשטרה ישנה הסמכות  להחליט בהתאם להערכות מצב לגבי מועד ביצוע החלטה בנידון. מי שמחליט לגבי כן או לא להרוס בית של מחבל זו לא המשטרה אלא גורמים משפטיים".

ממשרד המשפטים נמסר כי " צו הריסה מוציא המפקד הצבאי באזור מכוח סמכותו לפי תקנה 119 לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.