19:25 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הביוב בשטחי הרשות הפלסטינית ממשיך לזהם את הסביבה

הביוב בשטחי הרשות הפלסטינית ממשיך לזהם את הסביבה

מי שופכים ממתקן אל בירה מוזרמים לוואדי קלט. "הארגונים הירוקים עוצרים בקו הירוק"

"זו כבר מסורת פלסטינית ידועה, ביוב ממתקן אל-בירה ליד רמאללה זורם חופשי לוואדי קלט" כך צייץ היום (א') יגאל דילמוני, סגן ראש מועצת יש"ע, בחשבון הטוויטר שלו. דבריו של דילמוני באים בתגובה לזיהום הבלתי פוסק היוצא ממתקן מי השופכין באל-בירה.

מתקן אל בירה מי השפכין אל בירה ממוקם בשטחי הרשות הפלסטינית. המתקן משרת את תושבי אל בירה הסמוכה לרמאללה, כוכב יעקב, תל ציון ופסגות.

שנים ארוכות התושבים ביהודה ושומרון מתלוננים על הזיהום. באפריל 2015 פורסם שמתקן השופכין הזרים מי ביוב לוואדי קלט וגרם למותם של דגים רבים. בשעתו, דילמוני אמר: "כבר שבועיים הביוב של אל-בירה (ליד רמאללה) זורם לשמורת הטבע וואדי קלט, אף אחד לא אוכף את החוק על הרשות הפלסטינית, הנחל מזוהם ומסריח והדגים מתים. היכן הארגונים הירוקים? עוצרים בקו הירוק". דילמוני הוסיף: "מדובר במתקן טיהור בשטח סי שהמינהל האזרחי העביר לטיפול של הרשות הפלסטינית והם לא מפעילים אותו כמו שצריך וכבר הרבה פעמים הוא זיהם את הנחל".

%d7%91%d7%99%d7%95%d7%91
מי שופכין ממתקן אל בירה. צילום מסך מתוך טוויטר

דו"ח המנהל האזרחי ב-2014 פרסם שהערבים ביו"ש מייצרים 62 מליון קוב שפכים מדי שנה,  מתוכם רק 4-5 מיליון קוב מטופלים ע"י הרשות הפלסטינאית.

בפברואר 2015 עמותת "ירוק עכשיו" ניסתה לערב את מערכת השלטון בנושא. העמותה הגישה בג"ץ נגד משה יעלון, שר הביטחון דאז,  מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, ראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, תת-אלוף דוד מנחם ואישים נוספים בצמרת הפיקוד. בשעתו, התנועה למען איכות הסביבה דרשה ממערכת הביטחון ללחוץ על הרשות הפלסטינית לטפל בזיהום החמור.

נכון להיום, הזרמת מי הביוב בוואדי קלט עוד לא טופל ואתרי הטבע ממשיכים להכיל את הזיהום.

 

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

אלאור אזריה הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה

אחרי שקוצר עונשו של אזריה בארבעה חודשים, פנה היום לוחם כפיר לשעבר לשחרור מיידי ומודה ששגה בחיסול המחבל: "בדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית"