No Tag To Print

נתפסו המחבלים
צילומים: הדס פרוש, נועם רבקין פנטון/ פלאש 90

הבחירות בפתח – כל התרחישים והחידות | פרשנות

בנט ישוב לגוש הימין או ירכיב ממשלה בראשה? השמאל יתפצל או יתאחד? מה מכין נתניהו ובעיקר מתי הן יקרו – בחירות 2021

הבחירות בפתח, ולא צריך להיות מבין גדול בפוליטיקה הישראלית בכדי להבין שאם ראש הממשלה מתראיין בתחנות רדיו וחוזר לעשות לייבים בפייסבוק, ומנגד מתנגדיו פוגעים לו בבטן הרכה – צוללות ומינויים במערכת המשפט, הקלפיות מתקרבות בצעדי ענק.

ככל הנראה פירוק הממשלה יתרחש בעוד חודש מהיום, לזה ישאפו בליכוד ובמפלגות החרדיות, לייצר תמונת מצב של ״לא הצלחנו להעביר תקציב, מצטערים״.
מנגד בכחול לבן יעשו הכל בכדי לא להגיע לשם, וכבר בתחילת חודש דצמבר יציבו אולטימטום בפני נתניהו – פירוק או מתווה תקציב ברור ל-2021 בתחילת 2021, ועכשיו.

במשרד האוצר אומרים כי התקציב ל-2020 מוכן זמן רב, ויתרה מכך בעוד זמן לא רב גם תקציב 2021 יהיה מוכן, השאלה היא האם לפני 23.12.20 או קצת אחרי, ויש אדם אחד שיכול לגרום לו להזדרז או להתעכב, וזה כנראה לא שר האוצר, אלא הממונה עליו.

בהנחה שאנחנו בתוך קמפיין בחירות, הן ללא ספק הולכות להיות הסוערות ביותר, המכוערות ביותר, וכנראה גם המפתיעות ביותר.

בגוש הימין המפולג נראה את המפלגות החרדיות מאחורי נתניהו והליכוד בחזית אחת, כאשר בנט וימינה יבחרו כנראה בטקטיקת ליברמן בצירוף הכרזה על ריצה לראשות הממשלה, בתקווה שזה יישמר להם מספר דו ספרתי של מנדטים.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ושגרירת ארה"ב ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון בחודש ספטמבר. צילום: רויטרס
בנט ושקד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מהעבר השני, נראה כמובן את ליברמן בחזית אחת עם גוש המרכז שמאל, שם הוא אורח בלתי רצוי, אך למען המטרה לסלק את נתניהו שני הצדדים יתאגדו גם הפעם.

השאלות שנותרו ועומדות על הפרק הן האם מפלגת העבודה תמשיך כסיעה אחת, או שתתפרק בדרך הבאה: שמולי ופרץ מתמזגים לכחול לבן, מרב מיכאלי ונוספים כדוגמת עומר בר לב, אולי סתיו שפיר ועוד מהפלג השמאלי יותר של המפלגה, מנסים להחיותה ואף אולי להתמזג לרשימת שמאל מובהקת ביחד עם מרצ.

На изображении может находиться: Арье Барац, борода и очки
צילום: דוברות העבודה גשר

בשונה משלושת מערכות הבחירות האחרונות, הפעם בשמאל ישתפו פעולה סביב מטרה אחת בכמה סיעות שונות, לכל הפחות 3: יש עתיד תל״מ, כחול לבן (ייתכן עם רשימה חדשה של אייזנקוט חולדאי), וכמובן מרצ ייתכן עם מפלגת העבודה/פליטיה בצורה כזאת או אחרת.

בהנחה שגוש שמאל בו ליברמן נושך שפתיים שוב ומוכן להמליץ על מועמד מטעמו, הם יצליחו להביא בסביבות ה- 45/48 מנדטים, עם ליברמן, ללא הערבים, בתרחיש אופטימי ביותר.

לכן המפתח להכרעת הבחירות יחזור לגוש הימין המפולג, שוב.

במידה וגוש הימין הוותיק ביחד עם מפלגת ימינה יצליח להביא עמו 61 ויותר מנדטים, ככל הנראה נתניהו ובנט יתגברו על איבתם זה לזה, ויקימו ממשלה, אחרת תהיה זאת מכה קשה עבור קהל מצביעיהם, רוב עם ישראל, ומעשה שלא ישכח.
בנט כמובן מצדו ינסה להשיג את המירב, ויבקש בערך את מה שגנץ קיבל בממשלה הנוכחית, שספק רב אם יקבל בסופו של דבר, בעיקר תלוי האם ישמור על כוחו מהסקרים בתוצאות האמת.

במידה ואותו גוש ימין ותיק לא יצליח להביא 61 ויותר מנדטים כאן נפתחת החידה הגדולה – האם גוש השמאל יסכים לתת לבנט ראשות ממשלה, ביחד עם רוטציה למועמד מטעמו – לפיד, ובעיקר האם בנט יסכים למהלך שכזה, שכן הדבר בעייני קהל בוחריו עשוי להתפרש כשבירה חזקה שמאלה.

בשבועיים הקרובים עם ישראל יידע לכל הפחות האם הקלפיות יהיו בסוף החורף או בתחילת הקיץ, הרבה בוץ יותז לכל עבר.

חילופי השלטון באמריקה הם כרגע נקודת תורפה לנתניהו, אך כמי שהוכיח לא אחת שהוא הופך כמעט כל לימון ללימונדה, יהיה בהחלט מעניין מה מחביא הקוסם הפוליטי בשרוול בתקופה הקרובה.

דבר אחד בטוח, ומבטל את כל האמור לעיל ברגע אחד – מבצע צבאי, או גל שלישי מר ואכזרי.

It is not Android