העיר , מוכרחים להודות, היא בסה"כ שכונה לא גדולה של תל אביב. 60 אלף תושבים הם הרבה פחות מכמות האנשים שגרה בצפון תל אביב. יחד עם זאת, חוסר הקרקעות מסביב, הבניינים הישנים, הזדקנות האוכלוסייה והניסיון להזרים דם חדש בעיר מציב את בחודשים האחרונים בעין הסערה – נוכח המאבק על הזכויות והפוטנציאל של ההתחדשות העירונית. תמ"א 38 – התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה שכבר מזמן הפכה לבוננזה נדל"נית למי שגר בלב אזור הביקוש, נכנסה לפני כחצי שנה להקפאה, בעקבות מחלוקת שהחלה בהיקף הזכויות סביב בניין אחד בגבעתיים.

גבעתיים משה שי פלאש 90
גבעתיים. צילום: פלאש 90

"גבעתיים בעין הסערה באופן טבעי", אומר רן קוניק, ראש העיר, "אנחנו מרכז המדינה ויש הרבה בתים ישנים שזכאים לתמ"א. פעם זה היה הבהלה לזהב בארה"ב, היום זה הבהלה לתמ"א בגבעתיים, בתל אביב וברמת גן. חבל אגב שזה כך, כי היה עדיף להתחיל מבית שאן. אצלנו, הרבה בעלי דירות לא גרים בדירות שלהם ולכן קל יותר לקדם פרויקטים. אחוז השוכרים הוא גבוה מאוד, כחמישים אחוז מהעיר הם שוכרי דירות, וככל שפחות בעלי דירות גרים בהן בפועל יש יותר מוכנות לפרויקטים".

מצד אחד טוענים שאתה נגד תמ"א- שאתה עוצר תכניות. מצד שני טוענים שאתה הולך להפוך את העיר לעיר מגדלים.

"אנחנו במלכוד. יש את האופציה של לא לעשות כלום, ויש הרבה ראשי ערים שנוהגים כך. אני לא דוגל באופציה הזו. עיר שלא מתחדשת, בטח עיר ותיקה עם בתים ישנים, היא לא עיר חפצת חיים. התפקיד שלי הוא לא רק לגזור סרטים ולשתול פרחים אלא גם לקבל החלטות קשות. אז צריך להתחדש. התמ"א היא באמת לא טובה לגבעתיים, היא מוסיפה תושבים, משלשת את כמות התושבים על אותו תא שטח, בכל בניין, בכל רחוב ולא מפנה שטחים.

אם היו לי שטחים פנויים, שהייתי יכול לעשות בהם קרית חינוך ומבני ציבור אז בסדר, אבל אין, אז כשאתה מוסיף תושבים בלי פתרונות של מבני ציבור ושאר הצרכים הציבוריים, זו בעיה. כמה ילדים יכולים ללכת לאותו בי"ס?

העיר רן קוניק במשחק כדורסל בעיר צילום דוברות עיריית גבעתיים
העיר רן קוניק במשחק כדורסל בעיר. צילום דוברות עיריית גבעתיים

"מצד שני, פתרון של פינוי בינוי בגבעתיים, שמפנה מקום לשטחי ציבור חדשים, גם יוצר מגדלים גבוהים, שגם את זה אנחנו לא אוהבים בעיר, בטח לא ברוב האזורים, בטח לא ברחובות הצרים והיפים שלנו. אנחנו במלכוד. הפיתרון הכי טוב היה שכולם יחזקו את הבתים שלהם בעצמם. אבל ברגע שהמדינה שלחה מן מן השמים, בדמות התמ"א, ומאפשרת גם ליזמים וגם לבעלי הדירות לעשות פרויקט שהוא משתלם לשניהם, זה מציב את העיר בבעיה גדולה".

אבל בתכנון העירוני, ראשי ערים חזקים לא פחות מהממשלה.

"בפוטנציאל זה נכון. אבל הגישה של הממשלה היא לבנות כמה שיותר, לצופף ולעלות לגובה. הם רוצים להראות כמות של יחידות דיור. אם הייתה רכבת תחתית מתחת לכל המרכז, פ"ת – גבעת שמואל – ר"ג – גבעתיים – ת"א, כמות הרכבים הייתה יורדת וגם ההתנגדות הייתה יורדת. בינתיים אנחנו צריכים לשמור על האינטרסים שלנו. זה לא חכמה סתם לבנות. אין לנו כסף לתמוך בזה".

אתה ראש עיר שמאכלסת את העשירונים העליונים. דירה בגבעתיים עולה 2.5 מיליון שקל. לך אין כסף?

"אנחנו סובלים מזה שאנחנו בדירוג הסוציואקונומי 8 (מ-10). זה חארטה אחת גדולה, כי אין לזה שום קשר למצב האמיתי של העיר. הדירוג נקבע בגלל שהתושבים במצב טוב, ואין לזה קשר למצב העירייה עצמה ואז אנחנו לא מקבלים כמעט שום דבר מהממשלה".

עיר קטנה, אין מספיק כסף, בוא תציע איחוד עם השכנה ממערב.

"איחוד רשויות במדינת ישראל ובכל העולם הוכח כדבר לא מוצלח. הוא יכול להצליח רק כשאתה מאחד עיר גדולה וחזקה עם יישוב קטן וחלש לידו. עם כל הכבוד, זה לא המצב פה בגוש דן. צריך לעשות מאות ואלפי איחודים לפני שיגיעו לגוש דן. מה שכן צריך לעשות, זה שיתופי פעולה משותפים בתחומים מסוימים, כמו שפד"ן ותאגידי מים ותחבורה ואיסוף אשפה. צריך להתייעל. לאחד ערים זה טעות, תהיה התנגדות גדולה ואף תושב לא יסכים לזה. יש גאוות יחידה, יש היסטוריה.

"הבעיה היא בממשלה. אני פה שנתיים, ושר הפנים הוא הרביעי במספר. ארדן, סער, שלום ודרעי. איך אתה יכול לתפקד ככה? איך יכולים לבוא אלינו בטענות? יש הרבה דברים חשובים לטפל בהם לפני כל הצעדים הפופוליסטיים. הדבר הכי חשוב זה לדאוג לשכר, לא שלנו של ראשי הערים, אלא של העובדים. אנחנו לא יכולים היום לקבל אף אדם משכיל, בעל ניסיון לתפקיד בכיר לעבודה בעירייה, כי המשכורות ההתחלתיות הם 6-7 אלף שקל ברוטו. לא מהנדס, לא מנהל מחלקה, לא עו"ד, לא בודק תכניות. מי שצריך לפרנס משפחה לא מוכן לבוא במשכורת כזו ואסור לו גם לעבוד בעבודה נוספת. המשכורות הללו זה פשוט בושה, ולכן רמת העובדים בשירות הציבורי ברשויות היא נמוכה, אבל מצפים מהרשות להתנהל כמו עסק, ובצדק מצפים לזה".

לגבעתיים יש מה לתרום לפתרון ?

"אנחנו יכולים רק להקצות בפרויקטים של פינוי בינוי 20% עבור דירות קטנות, כפי שנהוג לעשות לזוגות צעירים, אך הם לא יהיו זולות ולא יפתרו את הבעיות. לכן גם המחירים ימשיכו לעלות באזורי הביקוש".

הדתיים לא נשארים בעיר.

"הדתיים עוזבים. יש ירידה, עוזבים לגבעת שמואל ואני יכול להבין את זה. העיר נהדרת אבל הציבור הדתי מחפש קהילה דתית סביבו. בגבעתיים יש כמה אלפי אנשים מהציבור הדתי, יש פה המון בתי כנסת ריקים שמתקשים לגייס מניין, מתעקשים לא להתאחד וחבל. הדרך היחידה זה לעשות פינוי בינוי בשכונה של הציבור הדתי בעיר, אבל הם לא רוצים. שם אין בעיה לעלות לגובה 20-25 קומות, אפשר לעשות ארבעה בניינים ולשלש את מספר התושבים ולהציע את זה לציבור הדתי. זו האופציה היחידה כדי לשמור על כמות של ציבור דתי בעיר".

אתה מדבר על אזורים נפרדים. דתיים וחילונים לא יכולים לגור ביחד?

"אורח החיים היום של הציבור החילוני הוא הרבה יותר בולט ומפריע לציבור הדתי, וזה יותר קשה כנראה לגור בבית משותף. אצלנו יש שיתוף פעולה מלא וסטטוס קוו ואין לחילונים בעיה עם הדתיים, אבל האלטרנטיבה של גבעת שמואל חזקה".

נחמן שפירא

נחמן שפירא

עורך השבועון נופים
נחמן שפירא

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.