ספרו החדש של ניר ברעם, "הארץ שמעבר להרים", מתיימר להציג לקורא את המציאות שמאחורי הסכסוך הישראלי-פלשתיני דרך הזווית האנושית אם כי במהלך הקריאה מתעוררת תחושה שהסופר מנסה להוביל את קוראיו למסקנה באופן מעודן. נראה כי הספר לא כוון לקורא הממוצע אלא לקהל המשוכנע, האוחז בדעות פוליטיות הקרובות לאלו של ברעם, שיתעלם מהתוויית דפוס החשיבה ויקבל את תוכן הספר.

ברעם (40) הוציא לאור 5 רומנים מהם משתקפת מידה של ביקורת על הלכי רוח ומחשבה נפוצים, ובעקיפין גם על הדרך בה דברים מקודדים בחשיבה והזיכרון הקולקטיבי הישראלי. ברעם הוא בנו של השר וחבר הכנסת לשעבר מטעם מפלגת העבודה עוזי ברעם, ומעיד בספר כי בילדותו ביקר ברשות הפלשתינית ונפגש עם יאסר עראפת. עובדות שתרמו ודאי לעיצוב תפיסת עולמו.

"הארץ שמעבר להרים" מאגד רשימות מסיורים ואינטראקציות של ברעם עם ישראלים וערבים, רובם מחוץ לתחומי קו הירוק, בשנים 2014-2015 על רקע חטיפה ורצח שלושת הנערים, שני מבצעים צבאיים ורצח מוחמד אבו-ח'דיר. הדמויות איתן משוחח ברעם, מבוגרים ונערים, מביעות עייפות מהמצב המדיני הקיים. לרובם הצעות או שאיפות שונות לשינוי המצב.

"הארץ שמעבר להרים", הוצאת עם עובד.
"הארץ שמעבר להרים", הוצאת עם עובד.

למרות הביקורת על אופן הצגת הדברים ושימוש בטרמינולוגיה שאני חולק עליה כמו "גדה מערבית", "כיבוש" ו"טרגדיה" בהקשר למצבם של הערבים הפלשתינים בעקבות מלחמת העצמאות (אותה הוא מכנה "מלחמת 48") אני חושב שהספר יכול להאיר דברים בזווית חדשה. חשוב מכך הספר הזה ראה אור השנה ומציג אינטראקציות על רקע אירועים שהתרחשו בשנתיים הקודמות ולכן הוא רלוונטי.

התמה המרכזית של הספר כפי שמשתמעת מבחירת קטעי השיחות ומהטרמינולוגיה בה בוחר ברעם להשתמש היא ביקורת על הציונות. הציונות מואשמת ב"נכבה", כפי שמכונה על ידי הערבים האסון שנגרם לערבים במלחמת העצמאות.

ברעם. הציונות אשמה. צילום: פלאש 90
ברעם. הציונות אשמה. צילום: פלאש 90

בהקשר זה, אגב, משעשעת במיוחד תשומת הלב לדעתם של מחבלים לשעבר שלמדו במהלך מאסרם או לאחר מכן את כתבי ההוגים הציוניים והיסטוריית הציונות והפכו למבקרי ציונות. זה משעשע כיוון שנרמז כי המחבלים מנסים לגשר על פערים ולפתוח ערוצי הידברות דרך הלימוד עם הציבור הישראלי, לכאורה באופן תמים. אך מבקר או חוקר של סכסוכים בין לאומיים ידע שמדובר בניסיון להבנת תודעה ודפוסי חשיבה של אזרחי החברה שמנגד, היכול לשמש, ומשמש לרוב, כאמצעי של לוחמה פסיכולוגית. בעיקר בנסיון לערער את אמון הציבור הישראלי בציונות וברעיון המדינה היהודית.

כדי להעמיק את הדיון בסכסוך, בהמאמצים התודעתיים והפסיכולוגיים לערעור דימוין של ישראל והציונות בעיני יהודים ובעיני העולם, וכדי לחשוף את הצביעות שברעם לא חושף בספרו אמליץ לקרוא גם את ספרו של טוביה טננבום "תפוס ת'יהודי". בספר מספר טננבום כיצד התחזה לעיתונאי גרמני פרו-פלשתיני בין 2013-2014 ונפגש עם מנהיגים פלשתיניים, פעילי שמאל רדיקלי וארגונים שונים שחלקם עמדו תחת ביקורת ציבורית רבה בחודשים האחרונים.

כשביקר בקיבוץ נירים סיפרו לברעם על פיגועי הפדאיון, שקדמו לארגוני הטרור הפלשתיניים. ספרו של ברעם יצביע בגלוי או בסמוי אל עבר מדינת ישראל והחטא הקדמון של מלחמת 48' כסיבה. קשה לקבל זאת (טענתם של המחבלים דומה). האוטוביוגרפיה של עזרא יכין למשל, "אלנקם", מציגה אירועי טרור ערבי שהופנו נגד יהודים בירושלים שנים טרם קום מדינת ישראל. הגדרת 1948 כנקודת מוצא ותחילת הסכסוך היא הטעות של ברעם וההנחה השגויה בספרו.

"הארץ שמעבר להרים", 181 עמודים, 59 ש"ח, עם עובד.

20 News

20 News