"ההיסטוריה תזכור את האצ"ל והלח"י כטרוריסטים נתעבים מכיוון שאני עומד לשכתב אותה" – כך, בפרפרזה לדבריו של וינסטון צ'רצ'יל ("ההיסטוריה תהיה אדיבה כלפיי, מכיוון שאני עומד לכתוב אותה") משכתב ב. מיכאל את ההיסטוריה בטור שפרסם בעיתון הארץ ב-30.4.2016 תחת הכותרת "איך אפשר להשוות…" בו הוא קובע כי לוחמי האצ"ל והלח"י הם לא יותר מחבורת טרוריסטים שוות ערך לחמאס.

בהתייחסות לדברים שנשא ראש הממשלה נתניהו בטקס לציון 85 שנים להקמת האצ"ל כותב ב.מיכאל: "למרבה הצער, נתניהו שכח לפרט ביתר דיוק לאילו "טרוריסטים" הוא מתכוון; לאלה שאת יום הולדתם ה–85 הוא חגג, או לאלה שפוצצו אוטובוס באותו יום?".

מצג שווא של דיוק היסטורי

במראית עין של דיוק היסטורי פורש הסופר אסופת תאריכים מן העבר, כשלצד כל תאריך מצוינות "פעולות הטרור" שבוצעו בו על ידי האצ"ל והלח"י. ללא הקשר, ללא רקע וללא אזכור התקופה. ב.מיכאל כה מעריך את קוראיו עד שהוא סמוך ובטוח כי הם מצויים בנבחי ההיסטוריה, תאריכיה ומועדיה עד שרק צדקן נרגן יחשוב שמישהו ניסה ליצר כאן דמגוגיה זולה הנשענת על תיאור עובדתי חלקי, בלשון המעטה.

 

לוחמי אצ"ל על הגגות בדיר יאסין. (צילום:באדיבות מכון ז'בוטינסקי בישראל)
לוחמי אצ"ל על הגגות בדיר יאסין. (צילום:באדיבות מכון ז'בוטינסקי בישראל)

 

אסופת התאריכים לצד תיאור ההתקפות שביצעו האצ"ל והלח"י כנגד הערבים דומה לחיבור טור אשר יכנה את חיילי צה"ל רוצחים על שהרגו אלפי חיילים מצרים וסוריים במספר שבועות בחודש אוקטובר 1973, ויתעלם לחלוטין ממלחמת יום הכיפורים ונסיבות פריצתה.

לא לחינם כל תאריכי ההתקפות שביצעו האצ"ל והלח"י המובאים בטור לקוחים משתי תקופות זמן בהן ניטשה מלחמה עזה בין ערבים ליהודים, אותה יזמו הערבים. בטור אין לכך כל אזכור ונראה כי ההתקפות בוצעו בחלל ריק.

התקופה הראשונה היא בין השנים 1939-1937, בהן ניהלו הערבים מסעות רצח חסר-הבחנה כנגד יהודים, מה שזכה מאוחר יותר לכינוי המכובס "המרד הערבי הגדול".

התקופה השנייה נפתחת בדצמבר 1947, פחות מחודש לאחר שהאו"ם מכיר במדינה יהודית בארץ ישראל והערבים פותחים במסע רציחות חסר הבחנה כנגד יהודים. את הנתונים הללו ואת העובדה כי בארץ התחוללה מלחמה לא תמצאו.

עוד דברים שלא תמצאו הוא פירוט לגבי מה קרה בימים אלו זולת התקפות מצד יהודים כמובן. עיון בקטעי עיתונות מהתאריכים עליהם מצביע ב.מיכאל מעלה תמונה מעט שונה מזו החד צדדית אותה הוא שואף לתאר:

בסוף השבוע שקדם ל-14.11.37 פצצות נזרקות לחצרות בתים יהודיים בירושלים, יריות נורות על מכונית יהודית ליד אבו גוש, ערבים דוקרים בגרונו את יהודה קצאבי;

יום קודם ל- 16.4.1938 כנופיית ערבים רוצחת את יוסף רוטבלאט, אברהם דניאלי ודוד בן גאון, יריות נורו אל אוטובוס אגד מלא ביהודים בדרכו מתל אביב להרצליה; בשכונת מאה שערים בירושלים נזרקת פצצה שפוצעת את אליהו דאר וצבי גלברד;

5.7.1938 – ארבעה יהודים נרצחים במושב עין ורד; אב ובנו נרצחים בעיר העתיקה בירושלים;

6.7.1938 – פצצה נזרקת מהרכבת ברחוב הרצל בתל אביב ורוצחת את שרה קובלנץ ופוצעת עוד ארבעה, ביניהם ילד בן 9;

16.7.1938 – פצצה מתפוצצת ברחוב שבזי בתל אביב; 100 ערבים עולים במתקפה על עין השופט; יריות על שכונת התקווה בתל אביב;

בימים שקדמו ל-26.7.1938 מכונית תופת ערבית מתפוצצת בתל אביב ופוצעת 18, ברחוב השוק בתל אביב נתפסים שני ערבים שפצצה באמתחתם, מתקפה ערבית על בית הכובש וירי על מכונית בחיפה.

אלה רק התאריכים שבחר ב.מיכאל תוך התעלמות ממקרי טבח ורצח המוני נוספים באותן תקופות, בהם מצאו את מותם מאות ואלפי יהודים חפים מפשע.

אחד הדברים שמפרידים בין "פמפלט" מסית לבין טור פובליציסטי הוא תיאור העובדות המלא. כך, לצד דעתו של הכותב, עומדת לקורא האפשרות לקרוא קריאה ביקורתית ולגבש דעה.

הניסיון הנלוז של ב.מיכאל להאיר צד אחד בלבד של המציאות ולהציג את ההיסטוריה באופן מגמתי – מעבר להיותו מעורר שאט נפש ומוציא את דיבתם של דור מייסדים אמיץ, שלעיתים גם טעה, אך בידיו בנה את הארץ – הוא עלבון לקוראיו. לצד הבעת הדעה והניתוח, מצפים הקוראים לתיאור נאמן של המציאות, ולכותב הרואה בקוראיו ככאלה המסוגלים לגבש דעה בזכות עצמם ללא צורך באינדוקטרינציה ועיוות המציאות.

20 News

20 News