לכל אחד מתחומי החיים יש את החלוצים שלו – אלה שפרצו דרך וניפצו מיתוסים, שפתחו את הדלת לבאים אחריהם. ג'ורג' וושינגטון היה הנשיא הראשון של ארצות הברית, דוד בן גוריון הכריז על הקמת מדינת ישראל, ניל ארמסטרונג היה האדם הראשון שנחת על הירח. בספר דברי הימים של הספורט העברי נחקקו שמותיהם של יעל ארד ואורן סמדג'ה באותיות של זהב. אחרי 40 שנים של הבטחות שלא קיומו, החמצות וכישלונות, שני הג'ודאים היו אלה ששברו את המחסום הגדול והביאו את המדליות האולימפיות הראשונות בכחול-לבן.

רוצים לקרוא עוד? התעדכנו בעמוד הפייסבוק של "שביעי"

ביום חמישי, אור לא' באב תשנ"ב, כשהשעון מורה על 11 דקות אחר חצות והתאריך הופך ל-31 ביולי 1992, זה קרה. ב'פאלאו בלאוגראנה', אולמה של קבוצת הכדורסל המפוארת ברצלונה, כיסו את הפרקט במזרנים – ועל הפודיום עלתה לראשונה ספורטאית מארץ הקודש. ארד זכתה במדליית הכסף, שהייתה כולה שווה זהב. האלפים ביציע לא ידעו את נפשם מרוב אושר, ורק היא מיררה בבכי, מאוכזבת מכך שלא ניצחה בגמר.

"הרגע בו השתנו חיי". ארד
"הרגע בו השתנו חיי". ארד

לא חלפו 24 שעות, ובליל שבת באופן מפתיע, מבלי שאיש יכול היה לצפות לכך מראש, הגיעה המדליה השניה. סמדג'ה אמנם הפסיד בתחילת היום, אבל סדרת 'איפונים' שבזכותם הטיל חמישה יריבים לקרקע בזה אחר זה הביאה אותו לזכייה במדליית הארד, והוא הפך לגבר הראשון מישראל שעולה על דוכן המנצחים.

24 שנים אחרי, המשלחת האולימפית הגדולה ביותר בתולדות ישראל תצעד הערב בטקס הפתיחה בריו דה ז'נרו כשהיא עמוסה בציפיות וגם בחששות. במשחקים הקודמים, בלונדון 2012, יצאו נציגינו בידיים ריקות, לראשונה מאז אותה אולימפיאדה ב-1992, ועל דור ההווה מוטלת כעת המשימה לחזור למקום הטבעי ולהביא לפחות מדליה אחת. אבל בלי האמונה הרי אי אפשר, ורגע לפני שהכל מתחיל מספרים גיבורי ברצלונה על החוויות היהודיות, המסורתיות והרוחניות שעברו במהלך הקריירה.

"מחזק לדעת שאנחנו אף פעם לא לבד"

"להיות ישראלי זה חוזק שכל אחד ואחת שגדלים בארץ הזו ניחנים בו, אבל כשספורטאית צעירה מתחילה לייצג את ישראל ברחבי העולם – תחושת השייכות לעם היהודי מתחזקת ביתר שאת", מספרת ארד, שבמהלך הקריירה הוכתרה גם לאלופת אירופה ולסגנית אלופת העולם לנשים עד 61 ק"ג. כיום היא בת 49, אשת עסקים מצליחה וחברת הנהלה בוועד האולימפי בישראל, ועד כה נותרה האישה הישראלית היחידה שזכתה במדליה.

"התחושה הזו, שאת לא רק אדם פרטי שחולם חלומות גדולים, אלא מאחורייך עומדים עם, מסורת ושותפים בכל נקודה על הגלובוס, היא תחושה מאוד מיוחדת. אחד הזיכרונות המיוחדים שלי מגיע דווקא מגאורגיה. טסתי לשם ב-1988 כדי להשתתף באליפות העולם לסטודנטים. זו הייתה תקופה היסטורית, שבה נפלו חומות הקומוניזם בברית המועצות עקב כינון הפרסטרויקה של מיכאיל גורבצ'וב, והיה זה מאוד נדיר שיהודים מגיעים לשם כמשלחת רשמית.

ארד והמדליה בקבלת פנים חגיגית אצל רה"מ המנוח יצחק רבין. צילום: יעקב סער/לע"מ
ארד והמדליה בקבלת פנים חגיגית אצל רה"מ המנוח יצחק רבין. צילום: יעקב סער/לע"מ

"הוזמנו לביקור בקהילה המקומית, שכלל סיור בבית הכנסת וארוחת ערב אצל משפחה יהודית. הביקור הזה חקוק בזיכרוני עד היום. עבור יהודי גאורגיה, ההתרגשות לפגוש ישראלים הייתה עצומה. הרצון לארח ולהעניק מכל טוב, למרות שהתקופה לא הייתה קלה עבורם, היה עז. הילדים רצו לשמוע כל פרט על ישראל הרחוקה, ואני זוכרת כמה חברותיי ואני התרגשנו במעמד הזה.

"כמעט בכל נסיעה לתחרות זכיתי לפגוש יהודים, ופעמים רבות התארחתי בבתי הכנסת המקומיים שמהווים את מקום המפגש הקהילתי ויש בהם היסטוריה מרתקת. אנחנו מגיעים ממדינה קטנה, אי שם במזרח התיכון, אבל מחזק לדעת שיש לנו שלוחות בכל פינה בעולם ושאנחנו אף פעם לא לבד".

"זה היה יום שכולו ברכה"

סמדג'ה הדהים מדינה שלמה כשזכה במדליית הארד לגברים עד 81 ק"ג. "למדליה של יעל חיכינו 2,000 שנה, ולמדליה של אורן חיכינו רק עוד 24 שעות", נכתב בחגיגיות בעיתון 'ידיעות אחרונות' לאחר שהג'ודוקא בן ה-22 מאופקים עשה היסטוריה.

סמדג'ה על הפודים
סמדג'ה על הפודים

"אני בא מבית מסורתי, שבו שבת זה שבת וקידוש זה קידוש", מספר סמדג'ה, בן 46, שנמנה על המשלחת הישראלית לריו כמאמן נבחרת הג'ודו. "לפני כל תחרות גדולה וחשובה, ההורים שלי היו מעניקים לי קמע, ברכה מרב עטופה בכריכה לבנה, והנחו אותי לא לפתוח אותה אלא לקחת אותה איתי בתיק. לא העזתי לעזוב אותה. תמיד הקפדתי להיכנס ברגל ימין לאולם התחרויות, ולעלות ברגל ימין על המזרן.

"אותה שבת בברצלונה הייתה יום שכולו ברכה. הרגשתי שכל המדינה עומדת מאחורי וצופה בי. באותו לילה, אחרי הזכייה במדליה, בא אלי יושב ראש הוועד האולימפי בישראל, יורם אוברקוביץ' ז"ל, והזמין אותי לקידוש אצלו במלון.

"הקלישאה מהכדורסל, שלפיה 'בלי האמונה צסק"א לא הייתה אוכלת אותה', תופסת גם בג'ודו. אתה רואה הרבה מאוד ספורטאים ישראלים מניחים תפילין בשדות התעופה השונים, לפני או אחרי תחרויות.

"תמיד התארחתי אצל הקהילות היהודיות והתקבלתי בהרבה חום ואהבה. כשאתה מתחרה בחו"ל, ולפעמים נמצא לבד, הרחק מאור הזרקורים ומהחיבוק המלטף של האוהדים בארץ, הישראליות והיהדות שלך מקבלות משנה תוקף. הן הופכות הרבה יותר עוצמתיות. אין אחד שלא מרגיש את זה.

"זה מלווה אותי גם היום, כמאמן. לפני שנה הגענו לאליפות העולם בקזחסטן, ולפני התחרויות התארחנו לארוחת שבת בבית חב"ד. כשהתחרינו באבו דאבי ובמרוקו דרשו מאיתנו להסיר את הדגל ולהתחרות ללא שם המדינה, אבל אחר כך, כשזכינו בתארים ובמדליות, מיד דאגנו להתעטף במגן דוד".

"מדליה אחת בריו היא חובה"

ארד מודה ש"חיי השתנו באותו ערב בברצלונה, ומעולם לא חזרתי לשגרה שהכרתי לפני כן". היא מסרבת לחשוף היכן אפסנה את מדליית הכסף, ומוכנה לומר רק כי "היא שמורה על לוח לבי". סמדג'ה מגלה כי מדליית הארד האולימפית שלו מונחת בביתו, על השידה.

את שיחת הטלפון הראשונה שלהם, לאחר שעשו היסטוריה, הם עשו הביתה, להורים. "אני לא אשכח את הטלפון שקיבלתי באותו ערב מראש הממשלה יצחק רבין ז"ל", מספר אורן, "הוא אמר לי שריגשתי מדינה שלמה".

"שבת זה שבת, קידוש זה קידוש". סמדג'ה נוחת בישראל אל תוך עדת מעריצים. צילום: זיו קורן, לע"מ
"שבת זה שבת, קידוש זה קידוש". סמדג'ה נוחת בישראל אל תוך עדת מעריצים. צילום: זיו קורן, לע"מ

ומה יהיה באולימפיאדה הקרובה? ארד, שעל פי ההערכות עשויה להפוך לאשת הספורט החזקה במדינה ולהתמנות ליושבת ראש הוועד האולימפי בישראל עוד לפני המשחקים הבאים ב-2020, אומרת כי "מדליה אחת היא ברירת המחדל שלנו. זו חובתנו. שתי מדליות יהיו הצלחה יפה".

סמדג'ה, כיאה למאמן שחניכיו חולמים ללכת בדרכו, שומר על ארשת דיפלומטית. "אני מאמין בספורטאים, ויודע שהם ילחמו עד השניה האחרונה בשביל המדינה. בכמה מדליות נזכה? את זה נדע רק בעוד שבועיים וחצי". :עוד באותו נושא