קשה לי לראות את העליהום שנעשה על העיתונאית (והמרצה שלי) ד"ר אילנה דיין ולשבת מהצד בשקט. שופכים את דמה רק כי חשפה אמת, אמת שאינה מוצאת חן בעיני פעילי שמאל קיצוני על שלל הארגונים עליהם הם נמנים.

צפיתי אתמול באייטם שעשו בתכנית "הצינור" בערוץ 10 והתאכזבתי קשות. נראה שהיה חשוב להם להתמקד בהטחת האשמות בערוץ 20 ובהצגה שלנו – הסטודנטים שהתקוממו – כ'מגזימנים'.

לדבריהם פעילי השמאל לא התפרצו לכיתה, "רק שאלו שאלות לגיטימיות" בצורה "מנומסת", והתעוררה רוב מהומה על לא מאומה.

https://www.facebook.com/ch20.tv/photos/a.344180089062905.1073741828.333451253469122/594498560697722/?type=3&theater

ובכן אתחיל עם טענתם כלפי ערוץ 20: "התפרצו"  או "הסתננו", מדובר רק בעניין של סמנטיקה. האנשים התיישבו ללא כל זכות בכיתה, בשיעור אליו הם לא רשומים והפריעו למהלך התקין של השיעור בעודם מעלים נושא שאינו מעניין השיעור. מהלך שגזל 20 דקות מהשיעור.

כשמישהו נכנס לביתך בלי רשות זה מוגדר כפריצה או כהשגת גבול, אך בערוץ 10 קראו לזה "רוב מהומה על לא מאומה" כשהם ממעיטים במה שאירע. נחצה פה קו אדום, ניסיון להלך אימים על עיתונאית ומרצה והשפלה פומבית מול תלמידיה. לא כך צריכה להראות האקדמיה.

לא מדובר באנשים שבאו  "לשאול שאלות לגיטימיות", אלא באנשים שכל מטרתם הייתה לעשות שיימינג לדיין. הם פתחו במסע רדיפה נגדה, לראיה: המנשר רווי השקרים וההשמצות שהשאירו מאחוריהם בכיתה, מי שבא רק לשאול שאלות, לא ישאיר אחריו מסמך שנושא את הכותרת "על הצביעות של אילנה דיין". לצערי, את הקטע הזה בדברי ערוץ 10 חתכו בעריכה. במסמך זה הם טענו שאילנה דיין היא שופר המשטר המדכא.

received_902367633212954
"הצביעות של אילנה דיין". לא מדובר בשאלות לגיטימיות, אלא בהשגת גבול

הם לא הסתפקו בהגדרת המרצה כשופרו של המשטר, אלא אף טענו כי דיין היא הדיכוי בעצמה. הם האשימו אותה בתעמולה, בהסגרת עזרא נאווי, ושותפיו נאסר נוואג'עה וגיא בוטביה למשטר (הישראלי) לעינויים. ובכן, היא לא הסגירה איש, אלא חשפה את קלונם של השלושה שפעלו יחד להסגרת 3 פלשתינים למוות בעינויים, ללינץ' ולתליה, או במילותיו של נאווי: קודם זובור ואחר כך גזנגה. זה הדין ברשות של מי שמוכר קרקע ליהודים.

הם היו בדרכם להסגיר את הרביעי. הרשות הפלסטינית, כך קבע היועמ"ש יהודה ויינשטיין בשאילתה – חרף המו"מ המדיני המתמשך – עודנה מוגדרת ע"פ החוק הישראלי ישות אויב  ועל כן ניתן להאשימם בדין הפלילי בבגידה ובשיתוף פעולה עם אויב. העובדה שבעקבות התחקיר הם נעצרו, ממש אינה ולא צריכה להיות על מצפונה של דיין, קרה מה שקורה בעקבות כל תחקיר עיתונאי החושף עוולה, מושא התחקיר נלקח לחקירה כשעולה חשד לפלילים.

בחוצפתם הם טענו שדיין עשתה את מה שיצאה נגדו בעצם פרסום התחקיר וגרמה להסגרת אנשים למשטר לעינויים. יש הבדל "קטן" שהם מעדיפים לעצום עיניים אליו: גורלם של האנשים שהוסגרו בידי נאווי היה רע ומר, מילא אם רק היו מוציאים אותם להורג עם כדור בראש (אני חושבת שגם זה אכזרי) אבל  רק המחשבה על העינויים שהם עברו טרם גאל אותם המוות מהייסורים מצמררת.

https://www.facebook.com/ernvrd/videos/361712500665735/

הדברים שמטרידים פעילי "זכויות אדם": הכיבוש

כולנו זוכרים את ההוצאה להורג של משת"פ לאחר שעשו בו לינץ' הדומה לזה שעשו בחיילינו ואדים נורזיץ' ויוסי אברהמי הי"ד ברמאללה, לבסוף קשרו את גופתו לאופנוע וגררו אותה ברחבי רמאללה. משום מה עובדה זו אינה טורדת את מנוחתם של פעילי "זכויות האדם". הם לא עושים בדק בית, לא מתביישים להגן על נאווי ואינם מגנים אותו, במקום הם רודפים את אילנה דיין על שחשפה זאת.

בנוסף פעילי השמאל הקיצוני הללו פרסמו את הסרטון שהם צילמו כשהוא ערוך באופן מגמתי ומטעה, כך שנוצר רושם שדיין מתחרטת על פרסום התחקיר. הם לקחו קטע שנאמר בתחילת דבריה והדביקו אותו לסוף קטע אחר מהמשך דבריה. היא השיבה לשאלתם מדוע בתחקיר לא טרחה לאזן ולומר מילה טובה על פעילותם של ארגוני זכויות האדם. היא ענתה: "למיטב זיכרוני אמרתי  בזו הלשון: ארגוני זכויות האדם עושים עבודת קודש".

הם דחקו בה ושאלו האם לא ראוי היה שתשבח אותם יותר, והיא אמרה: "אולי",  וחלקה שבחים לפעולת ארגוני זכויות אדם ופועלם, והמשיכה: "תמיד אפשר לומר שאפשר היה לומר יותר…".

בעריכה מסולפת, אנשי "הצינור" הפילו בפח רבים וטובים שפירשו זאת כאילו היא חוזרת בה מהתחקיר. דיין נשאלה מפורשות האם אין לה נקיפות מצפון בשל שידור התחקיר ותוצאותיו וענתה שלא. היא הסבירה שאין לה שליטה על ההשלכות ושהיא "לא מגישה כתבי אישום ולא עוצרת אנשים, אלא רק מחויבת לחשיפת האמת". דיין סיכמה את הדיון על אתיות הפרסום בכך שהבהירה כי היא חושבת שעל כל עיתונאי שנופל לידיו מסמך כזה לפרסמו, מבלי לערוך חישובים פוליטיים של ימין או שמאל.

האנשים שפוצצו את השיעור אינם אנשים תמימים. הם אנשים מתנועה שנקראת "באים אל הבנקים". כשפרסמתי את הפוסט על השיעור המפוצץ, חשבתי שמדובר בפעילי "בצלם" כיוון שהתחקיר עסק בארגון "בצלם" ומטבע הדברים יש לו אינטרס לפעול כנגדה. בשיחה לפני מספר חודשים עם אחד מהפעילים הללו, בן שמו,  הוא אמר לי שמבחינתו כל מי שמשרת בצה"ל הוא רוצח. בנוסף, הוא כתב מאמר ארוך על הנכבה הפלשתינית, נרטיב זהה לזה של "בצלם". גם הוא וגם הפעילה השנייה, סיגל אביבי,  מוכרים כפעילים למען "הפליטים". לא מן הנמנע שהם אוחזים בשלושת הכובעים, גם פעילי "בצלם", גם פעילים למען המסתננים, גם פעילי "באים אל הבנקים",  או בקיצור – פעילי 'זכויות-אדם'.

מדהים לראות שלפי ערוץ 10 שלא קרה דבר נורא, "רק שאלו שאלות". גם אוניברסיטת ת"א, שבתחומה קרה הדבר, שותפה בהשגת הגבול. "במהלך שיעור בקורס על חופש הביטוי שהעבירה אילנה דיין בפקולטה למשפטים, פנו אליה פעילים בשאלות על תחקיר ששודר ב"עובדה", באופן שקטע את מהלך השיעור.  אילנה דיין השיבה לשאלות הפונים ולמיטב ידיעתנו, השיעור חזר למסלולו התקין", השיבו באוניברסיטה לשאילתה עיתונאית בלקוניות.

פעילים, תלמידים, בשביל הנהלת האוניברסיטה הכול אותו דבר. הם רק פעילים, ללא זהות פוליטית (שמאל קיצוני), כשמהכתוב במנשר שהשאירו מאחוריהם ברור מה תפיסת עולמם של משיגי הגבול. המדינה מכונה "המשטר המדכא".

"ששאלו שאלות",  ובכן לא מדובר היה רק ב"שאלות", אלא בהטחת שקרים והאשמות שווא במרצה שמעבירה קורס של האוניברסיטה, והשאלות לא היו קשורות כלל לשיעור. ההתפרצות גזלה 20 דקות מהשיעור.

האוניברסיטה כתבה שהשיעור חזר למהלכו התקין. כן, ד"ר דיין חזרה ללמד, אך את שהתחולל בליבה כל השיעור איש לא יידע. נותרתי נסערת מכך שבאו לתקוף את המרצה שלי, לא הצלחתי להתרכז עד סוף השיעור. גם לא הסטודנט שפשוט עזב את הכיתה, כי לא יכול היה לעמוד מנגד בזמן שמשפילים את המרצה שלו.

מבחינתנו, השיעור לא חזר מעולם למסלולו התקין.

אני תוהה האם אוניברסיטת ת"א קובעת כאן סטנדרט חדש? שמעתה כל מי שדברי או מעשי מרצה לא מוצאים חן בעיניו, יסתנן לשיעור המרצה חמוש במצלמה ולא ייתן לו ללמד עד שיענה לדבריו? ציפיתי שהנהלת האוניברסיטה תשלח מייל לכלל תלמידי האוניברסיטה, בו יכתב שאירע אירוע חמור, שהאוניברסיטה רואה זאת בחומרה, ושאם תשנה תקרית כזאת האוניברסיטה תנקוט צעדים בכל חומרת הדין כנגד הפעילים והארגונים בשמם נעשו דברים מעין אלה.

האוניברסיטה יכולה להטיל סנקציה על פעילי "בצלם" ולא לאפשר להם להקים דוכן בתחומה כפי שהם נוהגים לעשות מדי פעם. האוניברסיטה בחרה להתעלם. האם אותה גישה סלחנית הייתה ננקטת לו היו פעילי ימין מפוצצים שיעור של מרצה שמעשיו תומכים בצד האחר של הקשת הפוליטית?

ליזי המאירי

ליזי המאירי

פעילה למען משפחות שכולות ונגד שחרור מחבלים, סטודנטית למשפטים באוניברסיטת ת"א