ציון הקבר של הרבי נחמן מברסלב, באומן. צילום: Lord Mountbatten
ציון הקבר של הרבי נחמן מברסלב, באומן. צילום: Lord Mountbatten

סגנית שר החוץ הורתה לגורמים רשמיים במשרדה להעביר פנייה לממשלת בעניין העלאת עצמותיו לישראל של הרבי נחמן מברסלב, הטמון באומן. כך פורסם הבוקר בגלי צה"ל.

, חסיד בן הציונות הדתית אמר בריאיון לתחנה הצבאית: "זה לא הגיוני שחצי מעם ישראל עוזבים את בראש השנה, הוא הבטיח שמי שיבוא אליו הוא יעשה לו טובה נצחית ויוציא אותו מכל השאול תחתית שהוא נמצא בו, כשזה יהיה בארץ ישראל ממש כל עם ישראל יוכל לקבל תיקון".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

ביקר בעצמו בישראל בסופה של המאה ה-18, והמסע נחשב בקרב חוקריו וחסידיו כבעל השפעה אדירה על חייו והגותו. עם שובו מארץ הקודש ביקש מחסידיו שלט לצטט אמרות אותן אמר טרם נסיעתו, ובין האמירות הבולטות המיוחסות לו בהקשר זה הן: "כל העניין שלי זה ארץ ישראל", ו- "מי שרוצה להיות יהודי, אי אפשר כי אם על ידי ארץ ישראל".

 

בקרב חסידיו של הרבי מקובל כי בתחילה ביקש להיקבר בארץ ישראל אך מטעמים שונים נמנע הדבר, והוא קבע את מקום קבורתו באומן והתקין מנהג בקרב תלמידיו לעלות אל הציון בראש השנה. כיום כידוע הפך הציון למקום עלייה פופולרי מאוד לרגל, לא רק עבור אנשי החסידות, ולא רק בראש השנה, ורבבות רבות של ישראלים מגיעים אליו מדי שנה.

למרות כוונותיה של סגנית השר, בגל"צ דיווחו כי למרות שעדיין לא התקבלה תשובה רשמית מטעם האוקראינים,  גורמים בממשל טוענים שהציון של הרבי הינו נכס היסטורי לאומי ולפיכך אין עניין להוציאו מתחומי המדינה.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא