האם בתוך כמה חודשים ניכנס שוב למערכת סוערת ונלך לקלפי? בשבועות האחרונים נשמעים יותר ויותר קולות במערכת הפוליטית שמעריכים שזה הצעד שמתכנן : פיזור הממשלה ובקשה לקבל שוב את המנדט מהעם.
רה"מ נתניהו בישיבת הממשלה. צילום: אוהד זווייגנברג
נתניהו. צילום: אוהד זווייגנברג
אולי בגלל ההחלטה להגיש כתב אישום נגד רעייתו, אולי בגלל ענן החקירות שמרחף מעל ראשו, נתניהו – שמרגיש שהתמיכה הציבורית בו לא נפגעה – רוצה להוכיח לכולם שהוא עדיין הפייבוריט להנהגת המדינה. "חשדות בפלילים, תקשורת עויינת – העם מבין מה באמת חשוב לישראל", אומר לי היום גורם בכיר במערכת הפוליטית.
אבי גבאי בישיבת המחנה הציוני, היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בישיבת המחנה הציוני, היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
לפי ההערכות, נתניהו עשוי לפרק את הממשלה אחרי החגים וללכת לבחירות לקראת אמצע שנת 2018. התזמון אינו מקרי. הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו באוקטובר, בעוד שנה וחודש, ונתניהו זקוק לתמיכת ראשי הערים מהליכוד וליכולות הלוגיסיטיות שלהם, לפני שהם מתפנים לקמפיין המקומי שלהם.
נתניהו קורא את הסקרים, מבין שמצבו מצויין ושגם בבחירות הבאות – אם יתקיימו בקרוב –  הוא צפוי לקבל את המושכות לקדנציה נוספת.
ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מעדיף ללכת למהלך הזה, עם כל הסיכונים שכרוכים בו, בין היתר כדי לטרפד ניסיונות איחוד בקרב מפלגות המרכז-שמאל.
במפה הפוליטית הנוכחית יו"ר החדש אבי גבאי מקושש קולות מיאיר לפיד – שכבר הצהיר השבוע שלא יתנגד לשבת בממשלה עם הליכוד. הבית היהודי של בנט תשמור אמונים לנתניהו, למרות המחלוקות בין שני המנהיגים, החרדים כמובן ירצו ביבי, כחלון מדשדש בסקרים ולכן יכולת ההשפעה שלו על הרכב הקואליציה הבא מוגבלת ביותר. מה גם שהוא ככל הנראה יעדיף לשמור על כיסאו כשר האוצר.
שר האוצר משה כחלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר האוצר משה . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בנוסף, בוגי יעלון, גנץ ואשכנזי, אורלי לוי אבקסיס ועוד כמה פוליטיקאים מחוזרים שאולי ההכרזה על הקדמת הבחירות תיאלץ אותם, כמו במשחק הכיסאות, להחליט באיזו מפלגה מקומם.
נתניהו מרגיש, ובצדק, שאף פוליטיקאי מימין או משמאל לא מצליח לסחוף את הציבור לתמוך בו. אבי גבאי הפשיל שרוולים וחורש את הארץ לאורכה ולרוחבה. גם לפיד. אבל היכולת שלהם לשאוב את קולות מצביעי הליכוד מוגבלת מאוד. בנט ינסה להיכנס לנישה הזאת, אבל גם אם יגרוף עוד כמה מנדטים הם ילכו לטובת ממשלה לאומית בראשות נתניהו.
מה נתניהו משיג בזה? אולי זאת תהיה הנקמה המתוקה שלו בחלקים גדולים של התקשורת שמתנגחת בו בכל הזדמנות, אולי הוא מאמין שזה הצעד שיעזור לו להמשיך לכהן בתפקיד גם אם בסופו של דבר יחליט היועמ"ש להגיש נגדו כתב אישום בפרשת המתנות, בכל מקרה – הרכב הקואליציה לא צפוי להיות שונה מזו הנוכחית אלא אם כן גבאי ילמד מטעויות קודמיו שהודחו אחרי שהפסידו בבחירות ויצטרף לממשלת אחדות.
כמה ג'ובים לחבריו ממפלגת העבודה ימתיקו לכולם את הגלולה המרה, ויאפשרו לגבאי להמשיך לשרוד על כיסאו כיו"ר העבודה ואולי ביום מן הימים – כשר בכיר – גם להחזיר את הרלוונטיות של העבודה כמועמדת להנהיג את המדינה.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.