פנה היום (ב') לסגנית שר החוץ בדרישה רשמית לעצירת מימון של להטסת משלחות ממרכז מינרבה לבית הדין הבינלאומי בהאג. הנימוק לפניית הארגון הוא כי " לזכויות אדם" פועל בשיתוף עם ארגון שתי"ל של "הקרן החדשה לישראל" באוניברסיטה העברית בירושלים ומעניק מלגות לסטודנטים המתנדבים בארגונים בעלי אוריינטציה פוליטית שמאלית-קיצונית. כך פורסם היום באתר "ערוץ 7".

הארגונים בהם מתנדבים הסטודנטים הנם ארגונים דוגמת '', 'הועד הציבורי נגד עינויים בישראל', 'מוקד סיוע לעובדים זרים', 'רופאים לזכויות אדם', 'מרכז גישה', המשוייכים לשמאל באופן מובהק. אחד התומכים הבולטים של מרכז מינרבה הוא משרד החוץ הישראלי, ושמו אף מופיע באתר המרכז ברשימת התורמים.

מיהרה להבהיר. סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

ימים ספורים לאחר פניית "לביא", פורסמה הודעת סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, לפיה "משרד החוץ מעולם לא מימן את הארגון הזה, שבמסווה של פעילות אקדמית, מקדם אג'נדה פוליטית בשיתוף פעולה עם ארגונים רדיקליים".עמדה זו שלפיה משרד החוץ אינו מממן כלל את תכניות מרכז מינרבה חזרה על עצמה גם בתשובות רשמיות נוספות של אנשי משרד החוץ. כך גם לבקשת חופש המידע שהגיש בעניין זה ארגון לביא, השיב משרד החוץ כי "משרד החוץ אינו מעניק תמיכה למרכז מינרבה לזכויות אדם או לכל מוסד ציבורי כמשמעותם בסעיף 3א' לחוק יסודות התקציב, התשמ"א-1985. למעלה מן הצורך נבקש להבהיר, כי אין כל התקשרות כספית אחרת עם מרכז מינרבה".

עם זאת, ממסמכים רשמיים של רשמיים אשר הגיעו לאחרונה לידי "לביא" עולה תמונה אחרת לגמרי. לפי המסמכים, משרד החוץ אכן תומך באופן באופן חד משמעי  ב"מינרבה" לאורך מספר שנים, ומממן מידי שנה באופן רצוף משלחות סטודנטים של הארגון לבית הדין הבינלאומי בהאג, החל משנת 2013.

תשובת האוניברסיטה העברית לארגון לביא,
תשובת האוניברסיטה העברית לארגון לביא

תמיכת המשרד החוץ בהטסת משלחות מטעם  מרכז מינרבה דווקא לבית הדין הבינלאומי מהווה אבסורד מוחלט. זאת לאור תמיכת המרכז בארגונים אשר חותרים לחבל במאמתי ההסברה הבינלאומיים של ישראל. לדוגמה, בתאריך 14/10/16 הגיע מנכ"ל ארגון בצלם למועצת הביטחון של האו"ם והפציר במועצת הביטחון לנקוט בפעולה נמרצת כנגד ישראל.

מארגון לביא נמסר: "אנו מצפים שסגנית השר תורה לאלתר על הפסקת משלחות ממרכז מינרבה לבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן על בדיקה מעמיקה שתאתר היכן 'מתחבא' סעיף התקציב המאפשר את התמיכה התמוהה הזו". ממשרד החוץ נמסר לערוץ 7, כי "משרד החוץ מסייע יחד עם משרד החינוך והאוניברסיטה העברית לשלוח סטודנטים לייצג את ישראל במשפט המבוים בבית הדין הבינלאומי בהאג. אין בכך כל פסול. המשרד איננו תומך בכל צורה שהיא בפעילויות מרכז מינרבה". לצד זאת, נמסר מן המשרד כי בשל הפרסום, נפתחה בדיקה מקיפה לבירור הנושא.

ציפי חוטובולי, סגנית שר החוץ מסרה כי "כבר במהלך חול המועד סוכות 2016 ניתנה הנחייה להנהלת משרד החוץ להפסיק את ההתקשרות עם ארגון מינרבה עד לבחינה מחדש. מחלקת ארגונים בינלאומיים במשרד יחד עם מחלקת משפט התבקשו להפסיק את שיתוף הפעולה עם פורומים בהם ארגון מינרבה פועל. ההנחייה נדונה בישיבת הנהלת משרד החוץ והועברה לטיפולו של מנכ"ל המשרד".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא