עד לא מזמן המשלחת השנתית של צה"ל לפולין ומזרח אירופה הייתה כשמה, "". אחת המשלחות המרגשות והעוצמתיות ביותר של קציני צה"ל שמסיירת במחנות השמדה ונקודות ציון חשובות בהיסטורית העם היהודי ועל ידי כך משמרת את זכרון ומציינת את תקומת העם היהודי.

מאז סערת החוק הפולני בנושא השואה התערערו היחסים בין מדינת ישראל לפולין וגם עתידם של סיורי השואה עמד לבחינה. נראה שהשנה חל שינוי במדיניות צה"ל בסיורי החיילים על מדים. במשלחת "עדים במדים" האחרונה לפולין קיבלו החיילים הנחייה לנוע במדים רק בתוך מחנות ההשמדה.

אחד הקצינים שנכח במשלחת השנה אמר לערוץ 20: "אחד מרגעי השיא של המשלחת הוא הטקס המרשים שלנו, כקצינים וחיילים, באנדרטה בוורשה. אם צה"ל מורה לנו להוריד את המדים בטקס החשוב הזה, מתרוקן התוכן מהמשמעות של 'עדים במדים'. אם אני כיהודי אחרי 75 שנה צריך להסתיר את זהותי ברחובות ועוד בטקס רשמי לציון מרד גטו , מה למדנו מכל זה?"

משלחת "עדים במדים" בבגדים אזרחיים, השנה

בכל מקום מחוץ למחנות ההשמדה החיילים קיבלו הנחיה שלא ללבוש מדים. גם בטקסים שמתקיימים בקרקוב ובוורשה החיילים ילבשו , בשונה משנים קודמות בהם הטקסים נערכו כולם כשהחיילים לובשים מדי צה"ל. הסיבה שנתנו לחיילים: טעמים ביטחוניים.

משלחת "עדים במדים" מורכבת מדי שנה מקצינים, אזרחים עובדי צה"ל, אנשי מילואים, חניכים בקורס קצינים וכן שמספרים את סיפורם.

משלחת עדים במדים, ב- 2016. צילום: עדי אוזן

ציון חשוב שכדאי לשים אליו לב היא אנדרטת רפפופרט לזכר מרד גטו ורשה, המקום שבו נהוג לקיים טקסי זיכרון של חיילים ושוטרים במדים, בליווי דגלים של צה"ל ושל המדינה במשלחות "עדים במדים". בכל משלחת עומדים החיילים במדים סביב האנדרטה, נושאים כמה מילים ומחזיקים את דגלי הצבא והמדינה. השנה, הטקס שם נראה אחרת לגמרי. החיילים לבושים בבגדים אזרחיים. אחת החיילות שהשתתפה במשלחת בשנה שעברה סיפרה: "לאורך כל המסע היינו על מדים. ביום של ההגעה לא היינו על מדים וביום חופשי אחד שבו קיבלנו זמן חופשי להסתובב, בשאר הימים היינו כל הזמן על מדים, זו חוויה עומצתית מאוד. גם הטקס באנדרטת רפופורט היה על מדים".

באתר "עדים במדים" אפשר לקרוא את התפיסה החינוכית שעומדת מאחורי המשלחות הללו: "למסע שתי מטרות מרכזיות משולבות: האחת, חיזוק הזהות ותחושת השייכות והמחויבות לצה"ל, למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולעם היהודי. השנייה, מתן תשתית להרחבת הזהות הפיקודית ולחיזוק הכשירות הערכית בקרב מפקדי צה"ל. מסע 'עדים במדים' מהווה מרכיב מרכזי בהנחלת זיכרון השואה, משמש תשתית להרחבת הזהות הפיקודית והערכית ומחזק את תחושת השליחות למדינה ולצבא".

משלחת עדים במדים ב-2016. צילום: עדי אוזן

עוד נכתב באתר: "בשל הרגישות והמשקל הציבורי הנרחב של הנושא ובשל העובדה שיחידים וקבוצות שונות בחברה הישראלית מפרשים את משמעות השואה באופן שונה, נדרשת התמודדות תמידית וזהירה עם שאלות מורכבות ועם אתגרים של איזונים בין הסיפור ההיסטורי למשמעויותיו".

אז כנראה שכל אחד יכול לפרש את השואה כראות עיניו, העיקר שבצה"ל שומרים על רגישות.

במשך שנים התגאנו לצעוד על מדי צה"ל במקומות שבהם יהודים פחדו לצעוד בהם והיום פתאום אסור לנו. השאלה היא האם הדרישה שחיילי צה"ל יצעדו במדים אך ורק בתוך מחנות ההשמדה הגיעה מממשלת או שמישהו בצה"ל החליט לשנות נהלים.

מדובר צה"ל נמסר: "לא חל שינוי בנהלי האבטחה בזמן האחרון. לאורך כל ימי המשלחת החיילים והקצינים המשתתפים בה נעים במדים, למעט ימים בהם נערכים סיורים בערים מרכזיות וזאת מטעמי אבטחה".

 :עוד באותו נושא