ליברמן: הדס פרוש, פלאש 90; ליצמן: אלכס קולומויסקי

תוקף את החלטת יהדות התורה שלא להצביע בעד תקציב 2019: " הוא חוק ההשתמטות. החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות". זאת לאחר שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הבהיר כי לא יצביע בעד תקציב 2019 ללא אישור קודם של החרדי.

"בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ״להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב״, אמר. "לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור. חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה״.

הוראת הרב מרדכי שטיין

מי שצידד בשר הביטחן הוא יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שאמר: "החרדים ממשיכים באיומים סביב חוק ההשתמטות כי הם יודעים שעכשיו אפשר לכופף את נתניהו בכל נושא. טוב עשה שר הביטחון שיצא נחרצות נגד החוק. עכשיו המבחן האמיתי של בנט וכחלון לעצור את הסחטנות. אי אפשר לרמוס את כל מה שקדוש לציבור החילוני, הדתי והמסורתי במדינת ישראל בשם ההישרדות הפוליטית".

גורמים במערכת הפוליטית משוכנעים שהקואליציה עומדת השבוע בפני מבחן רציני, ואולי רגע לפני פיצוץ בין לליברמן, סביב חוק הגיוס. החרדים מעוניינים לקדם את חוק הגיוס מעורר המחלוקת, שיהווה ניצחון אדיר נוסף עבורם. עם זאת, גם הם מבינים שאם יילכו עד הסוף הממשלה הזו, שמטיבה אתם, תתפרק.

ליברמן מצידו, שנלחם ללא הועיל בחוק המרכולים, לא מעוניין לרשום הפסד נוסף. בשיחות סגורות הוא טוען שהחרדים כבר זכו לשורה של חוקים ותקציבים יעודיים ושהם לא יודעים שובע ומעוניינים לסחוט עוד ועוד את ראש הממשלה.

הוא יודע שאם החוק הזה יעבור, ייגרם לו נזק רב שיכול להתבטא גם בקלפי. ליברמן נחוש להיאבק גם הפעם, הוא לא מעוניין בבחירות אך מצד שני לא רוצה להיתפס כמי שנכנע פעם אחר פעם לגחמות של המפלגות החרדיות. מנגד, החרדים עושים שריר, אולי מבינים שהם על הגל, וכבר איימו אתמול שלא יתמכו בחוקי הקואליציה אם חוק הגיוס לא יעבור.

התיאבון החרדי משביע את אותו. לפיד. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כמה ח"כים מהימין משוכנעים שמדובר במשבר רציני שעלול לפרק את הקואליציה, והם משמיעים גם ביקורת על . נתניהו מינה את לוין לפתור את המשבר הזה אולם הוא הצליח להגיע להסכמות, והחשש בליכוד הוא שאם חוק הגיוס יעבור – לפיד יתחזק עוד על גבם.

המסר הזה הועבר גם לליצמן וגפני, שלפיד הוא סדין אדום עבורם. במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו, בין ההכנות לחקירה משטרתית נוספת להיערכות לקראת נסיעתו המדינית לארה"ב, ינסה לעכב את המשבר ולדחות את ההחלטות בנוגע לקידום החוק עד שובו ארצה. אנשיו משוחחים עם הצדדים ומנסים להגיע להסכמות

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.