מחקר גנטי חדש שפורסם השבוע ב-Nature Communications מצא כי ל-25% מאוכלוסיית דרום אמריקה יש גנים יהודים.

המחקר, שנערך בחמש מדינות מרכזיות והקיף מעל 6,500 נחקרים שאבות אבותם היגרו לדרום אמריקה מספרד ומפורטוגל, מצא קשר גנטי מובהק למשפחות האנוסים – יהודי ספרד ופורטוגל, שהוכרחו להמיר את דתן לנצרות במאה ה-15 בתקופת האינקוויזיציה.

צילום מסך: מתוך אתר Nature Communications

 

תוצאות המחקר הפתיעו את החוקרים. עד המחקר הנוכחי, החשיבה הרווחת הייתה כי רק 1% מתושבי ברזיל וכ-4% מתושבי צ'ילה הם בעלי שורשים יהודיים.

כעת, החידוש הגדול הוא שהפעם הזו החוקרים ערכו מיפוי גנטי מקיף ומורכב הרבה יותר, שסקר 600 אלף וריאציות גנטיות שונות הקשורות ליהודים שחיו בעבר חצי האי האיברי (כיום: ספרד, פורטוגל, אנדורה וגיברלטר). עם זאת, החוקרים ציינו בהסתייגות כי יידרש מחקר המשך גדול יותר, על מנת לנטרל הטיות.

אלא שלתוצאות המחקר השלכות מרחיקות לכת הרבה יותר. אחת הזוויות המעניינות היא בחינה של שמות משפחה נפוצים באמריקה הלטינית, ובכלל זה שחקני כדורגל מפורסמים.

כך למשל, ניתן להסביר את שם המשפחה "מסי" כתרגום של שם המשפחה היהודי "משיח" ואת שם המשפחה של לואיס סוארס – שחקן ברצלונה ואחד החלוצים הטובים בעולם – כגירסה ספרדית לשם המשפחה היהודי "זוארץ".

 

שחקן ברצלונה ונבחרת אורגוואי לואיס סוארס. צילום: רויטרס

 

כזכור, ב-1478 גורשו מספרד כחצי מיליון יהודים. חצי מיליון נוספים התנצרו והתערו באוכלוסייה המקורית. לאחר גירוש ספרד, בשנת 1492, לא נותרו עוד יהודים בספרד באופן רשמי.

על פי הערכות, כחצי מיליון יהודים חיים כיום בדרום אמריקה. אוכלוסיית דרום אמריקה בכללה מוערכת בכ-400 מיליון איש. כמחצית מהם, על פי הערכות, הם נוצרים אוונגליסטים אוהדי ישראל.
לינור בר-אל

לינור בר-אל