No Tag To Print

צילום: פלאש 90

האם ככה יראה היום שאחרי אבו מאזן? – הברית בין ג'בריל רג'וב לחמא"ס

רג'וב סולל את דרכו וחמא"ס חותרת להנהגה הפלסטינית בחסות הבחירות והציר הטורקי קטארי

הסכמות בין פת"ח לחמא"ס

הוועד המרכזי של פת"ח אישר בסוף השבוע שעבר את ההסכמות שהושגו ב"פסגת איסטנבול" בהשתתפות ג'בריל רג'וב ואיסמעיל הניה ובהן את ההליכה לבחירות ברשות הפלסטינית והקמתה של פקדה משותפת לניהול המאבק העממי נגד ישראל. צאיב עריקאת אישר בסוף השבוע והעריך, כי הרשות הפלסטינית תתפרסם בקרוב את צו הבחירות.

ג׳יבריל רג׳וב הוסמך להמשיך במגעים עם חמא"ס ולקדם את הבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית ולצד יפעלו רוחי פתוח ועזאם אל אחמד ואילו על סוגיית תכנון המאבק העממי הופקד מחמוד אל עלול, סגנו של אבו מאזן בפת"ח.

רג'וב. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

גם חמא"ס הסמיכה בסוף השבוע שעבר את עמיתו של רג'וב, צאלח עארורי, שבינתיים התברר כי לקה בקורונה, להוסיף במשא ומתן לקראת הבחירות. לצד עארורי יכהנו שישה בכירים נוספים בחמא"ס, נציגי הנהגת הגדה ועזה וכן אנשי הנהגת החוץ.

בישיבה שערכה הנהגת חמא"ס סוף השבוע, היא בירכה על הבנות איסטנבול אך הדגישה את הצורך בבנייתה של ההנהגה הפלסטינית מחדש, באמצעות הבחירות, כמו גם את הצורך בהקמת מפקדה מאוחדת למאבק העממי בישראל. בכיר חמא"ס, חסאם בדראן אמר כי מאבק זה איננו וויתור על המאבק המזויין.

לפי שעה נדחה "כנס המזכ"לים" – ראשי ארגוני הטרור הפלסטינים ופת"ח, שהיה אמור להתקיים ב 3 באוקטובר. מקורות אומרים לערוץ 20, כי גורמים פרו איראנים בחמא"ס מתנגדים לסעיפים שעלולים לפגוע בפעילות הצבאית וגם החזית העממית מתנגדת לכך שחמא"ס ופת"ח יחלקו את השליטה ברשות ביניהן בלבד. גם חילוקי הדעות בפת"ח סביב מהלכיו של רג'וב מעכבים את הכנס.

חשש מפני עלייתה של חמא"ס

פעילי פת"ח אף מותחים ביקורת על כך שבשטח אין כל סימן להתגייסות עממית נגד ישראל, אולם גורמים פלסטינים וערביים חוששים כי הבחירות לרשות הפלסטינית בעת הנוכחית, כמו גם פנייתו של אבו מאזן לציר הטורקי הקטארי, עלולים להביא למפנה בהנהגה הפלסטינית ולקדם את חמא"ס לשלטון על חשבון הפת"ח.
החשש מפני ניצולה של החמא"ס את מצוקתו של המדינית אבו מאזן ואת הסכמתו ללכת לבחירות נובע בין השאר, גם משורת התנאים שהציבה חמא"ס לקראת הבחירות: נודע, כי חמא"ס דורשת את הפסקת המעצרים הפוליטיים של אנשיה בשטחי הרשות הפלסטינית ואף את שחרורם של עצוריה. כמו כן דורשת חמא"ס להסיר את הסנקציות מעל רצועת עזה וכן את תשלום משכורות האסירים והחללים הנמנים על שורותיה.

חסאם דג'אני, פרשן המזוהה עם חמא"ס, חושף בסוף השבוע את הסיבות שהביאו את אבו מאזן והפת"ח לשיחות איסטנבול ובין השאר הוא אומר, כי מדובר בצעד של מחאה מול מצרים, שבירכה על הסכמי השלום בין ישראל לאמירויות ולבחריין והן כצעד של מחאה מצדו של אבו מאזן מול הליגה הערבית, שלא תמכה בדרישותיו לגנות את הסכמי השלום ואפילו לכנס ישיבת חירום. צעד זה מצטרף גם לוויתור של הרשות הפלסטינית על נשיאות הליגה הערבית.

דג'אני מעריך, כי היחסים בין אבו מאזן לציר הטורקי קטארי עשויים להביא לפריצת דרך משמעותית בעניין הפלסטיני ומוסיף, "חמא"ס התחייבה שלא תראה את עצמה כחלופה לאש"פ ואף תכיר בכך שאבו מאזן הוא נשיא אש"פ וזאת בתמורה להסכמה בין שני הארגונים על זהותו של הנשיא הפלסטיני בבחירות הקרובות".

דג'אני אף טוען, כי "מסמך איסטנבול" נועד להצר את צעדיו של מחמד דחלאן, בכיר הפת"ח, יריבו של אבו מאזן ומי שנחשב על ידי הרשות הפלסטינית כעת, כאחד ממהנדסי הסכמי השלום בין ישראל לאמירויות ומי שצפוי לזכות לדעת בכירי פת"ח בתמיכה של מדינות ערב המתונות ולתמיכתה של ארצות הברית. שמועות ברמאללה אף טוענות כי דחלאן יריץ רשימה עצמאית ואף את סוהא ערפאת, שחזרה באחרונה לתקשורת, לנשיאות הרשות.

צילום: עבד ראחים חאטיב פלאש 90

גורם ברשות אומר לערוץ 20, כי הפנייה לשיחות איסטנבול היא צעד התרסה מודע נוסף של הנהגת חמא"ס, שאף לא היססה לתקוע אצבע בעיניה של מצרים כאשר נסע איסמעיל הניה להלווייתו של קאסם סולימני באיראן למרות שמצרים אישרה את יציאתו מרצועת עזה בתנאי שיימנע מכך.

גורמים ערביים מדווחים כעת כי גם ירדן פנתה לרשות הפלסטינית והמליצה בפניה שלא ללכת לתהליך של בחירות בנסיבות הנוכחיות בשל החשש הירדני מעלייתם של "האחים המוסלמים" בשטחי איו"ש וכן מחיזוק השפעתה של טורקיה על חשבונה של הרשות הפלסטינית. את ההמלצה העבירו הירדנים בעקבות העדכון שקיבלו מרג'וב כחלק ממסעו המדיני האחרון.

באחרונה דיווחנו כאן כי איסמעיל הנייה שוחח באמצעות הוידאו קונפרנס עם הנהגת "האחים המוסלמים" בירדן בצעד שעורר כעס בממלכה ואף ניסה באחרונה להעביר מסרי הרגעה לירדן, לפיהם האחדות בין הפת"ח לחמא"ס לא תפגע באינטרסים הירדנים.

ספיאן אבו זאידה, בכיר פת"ח, הנמנה על מחנהו של מחמד דחלאן, כתב בסוף השבוע מאמר ובו הוא מציין כי "שיחות איסטנבול" הן בבחינת תקדים במערכת הפלסטינית ואם תלך הרשות לבחירות יביא הדבר לשינוי משמעותי ביותר שכן טורקיה וקטאר מעדיפות את האינטרס של "האחים המוסלמים" ולא את מרואן ברגות'י, או מחמד דחלאן או ג'בריל רג'וב, כדבריו. טורקיה וקטאר רואות לנגד עיניהן את טובתם של איסמעיל הניה וצאלח עארורי , הוסיף.

עוד כותב אבו זאידה, כי הציר הטורקי קטארי עוין את אש"פ ועצם הפנייה לציר זה היא בבחינת התאבדות פוליטית של הפת"ח.

אבו זאידה סבור גם הוא כמו פרשנים רבים אחרים, כי פנייתו של אבו מאזן לציר "האחים המוסלמים" נובעת בראש ובראשונה מהידרדרות מעמדו בזירה הערבית, מהסכסוך עם הליגה הערבית ומהמצוקה הכספית ברשות הפלסטינית.
בהתייחסו לדברים, אומר גורם ביטחוני פלסטיני ל TPS, כי אבו מאזן לא יפנה לבחירות או להסכם פיוס מלא עם חמא"ס, אלא רק לאחר הבחירות בארצות הברית. גורם זה מעריך, כי "אבו מאזן, לפי שעה, קונה זמן ואיננו נוקט בכל יוזמה של ממש".

רג'וב פותח פער על יריביו

גורם ביטחוני ברשות הפלסטינית אומר לערוץ 20, כי התנאים האלו אינם מקובלים על ראשי מערכת הביטחון הפלסטינית ואלו רואים את צעדיו האחרונים של ג׳יבריל רג׳וב כצעדים שנועדו לשרת את מטרותיו הפוליטיות, אך בה בעת הם מסכנים את האינטרס הביטחוני הפלסטיני.

גם אבו זאידה רומז כי ג׳יבריל רג׳וב רואה באחדות עם החמא"ס את עתידו הפוליטי ביום שאחרי אבו מאזן ולפיכך הוא מחזק את מעמדו מול חמא" וקטאר, מול יריביו בפת"ח וכן מול הרחוב הפלסטיני גם ברצועת עזה. אבו זאידה מעריך כי רג'וב עשוי להיות ראש ממשלת האחדות שתוקם בין הפת"ח לחמא"ס ובכך יהפוך הגורם החשוב ביותר במערכת הפלסטינית. כזכור, בשבוע שעבר דווח כאן כי רג'וב תומך בהצעה הקטארית לכונן ממשלת אחדות ואף ברשימה מאוחדת לבחירות שתורכב מנציגי פת"ח וחמא"ס.

הגורם מוסיף, כי רג'וב מעורר כעס רב בשורות הפת"ח ובקרב מנגנוני הביטחון הפלסטינים שכן חתירתו ולהסכם אחדות עם חמא"ס נועדה לשרת בראש ובראשונה את מעמדו הפוליטי.

בינתיים נמשך שיתוף הפעולה ההדוק בין טורקיה לחמא"ס. באחרונה אתר תקשורת חדש בשיתוף פעולה בין טוקריה לחמא"ס, ומיסודה של האגודה הטורקית פלסטינית. מדובר באתר בשפות הטורקית והערבית שלדברי אחד מבכירי חמא"ס בטורקיה, מטרתו היא לקדם את ההסברה מטעם חמא"ס ברחוב הטורקי ולהעביר את מסריה של התנועה האסלאמית לקהל שאינו דובר את השפה הערבית.

בהדרגה, נקרעת הרשות הפלסטינית כעת בין הציר הטורקי הקטארי לבין ציר המדינות הערביות המתונות. החודשים הקרובים יעצבו את פניה של ההנהגה הפלסטינית. חמא"ס צפויה לערוך בחירות ללשכה המדינית שלה ומקורות ברצועה טוענים כי טובים סיכוייו של ח'אלד משעל, בתמיכת קטאר לזכות שוב בלשכה. טורקיה וקטאר מעורבות עד צוואר בבחירות אלו ומצרים וירדן חוששות מהעלייה בהשפעתה על הרחוב הפלסטיני. רג'וב כבר מעורר את יריביו בפת"ח ואנשיו של מחמד דחלאן שנעצרו באחרונה בשטחי הרשות כבר מתארגנים לקראת הבאות.
"אנחנו צועדים לקראת העידן שאחרי אבו מאזן ועדים לחלק מהאירועים שיעצבו את ההנהגה הפלסטינית בקרוב", אומר איש פת"ח.

It is not Android