10:48 24/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > האם ישראל בדרך לבחירות? | פרשנות

האם ישראל בדרך לבחירות? | פרשנות

מצבם העגום של תושבי עמונה נדחק לטובת מריבת ליברמן ובנט על מכינת עלי, שנשכחה בחסות התאגיד והנסיעה לסין. פרשנות

בדרך לבחירות? שעות לפני יציאת השבת ההחלטה בבית ראש הממשלה כבר התקבלה. השרים רגב, לוין הגיעו להתייעצות בהולה ובה סוכם כי הולכים על פירוק התאגיד עד הסוף. למה נחפז נתניהו לחזור בו מהסיכום אליו הגיע עם שר האוצר רק יומיים לפני כן? האם שוב "קפץ לו הגן"?

שר האוצר משה כחלון ניפק התבטאות חריגה בכנס קו הידידות, שם בישר על קץ הידידות בינו ובין ראש הממשלה נתניהו. "איך אומרים החבר'ה? כחלון ונתניהו כבר לא". אמנם לפני כן הוא סייג ואמר כי השניים יצלחו את משבר התאגיד, אבל המתח בהחלט קיים.

המשבר ייפתר? נתניהו וכחלון. לע"מ
המשבר ייפתר? נתניהו וכחלון. לע"מ

מי שהחרה החזיק אחריו הוא שר הפנים, שהביע את תסכולו הגובר בישיבת הממשלה: "אני לא מתכוון להישאר בממשלה שתחיה על קלקולים ועל 'לחסל אחד את השני'. אם לא יתעשתו כולם, עדיף ללכת לבחירות".

הגיבושון שתכנן נתניהו לקואליציה חשף בעיקר את הסכסוכים הקטנים שמאיימים על ממשלתו: סמוטריץ ואריאל החרימו את האירוע בגלל אי עמידתו של נתניהו בהבטחה שנתן למפוני עמונה. דרעי עצמו הורה לחברי מפלגתו לא להגיע כי נתניהו לא הזמין אותו לטיסה לסין. ביטן זכה לשבחים רבים לאורך הערב ועורר את זעם חברי מפלגתו. שר האוצר הפך את האירוע למרחץ דמים, כשבשעות שקדמו לאירוע התנצחו בנט וליברמן על המכינה הקדם צבאית בעלי.

זה לא התאגיד, טמבל

השינוי בדעתו של רה"מ נתניהו בדבר התאגיד לגיטימי. הוא יוכל גם לנצל את המאמץ המתמשך של הנהלת כאן מלהתנער מסמאח וותד, שהוכחה בסדרת כתבות בערוץ 20 ובעיקר בחשבון הטוויטר שלה כתומכת טרור באופן עקבי, אבל הטיעונים שלו מדברים על שליטה ועל הצורך בפיקוח עליו. וכאן, בנקודה הזו, אי אפשר לזקוף את הצדק לצד נתניהו. 

כי על רשות השידור לכאורה מפקחים שנים, וכן, אני יודע שמדובר פה בעתיד של אלפי משפחות וזה באמת עצוב שמפעל כושל נסגר ואנשים מאבדים את עבודתם, אבל זה לא משנה את העובדה שמדובר במפעל כושל. ובכלל, ממתי נתניהו מאמין בפיקוח של המדינה? מה גורם לו לחשוב שהיא תדע לעשות משהו טוב יותר? 

אם כבר סוגרים, אז את שניהם. הפגנה למען התאגיד. צילום: פלאש 90
אם כבר סוגרים, אז את שניהם. הפגנה למען התאגיד. צילום: פלאש 90

גם את כחלון, יש לומר, לא מדאיג עתידם של עובדי התאגיד כמו היחס המלטף מהתקשורת. כמו שהתייצב כמגן הבלעדי של בג"ץ בקואליציה, כך הוא מתייצב כמגן ה"דמוקרטיה". אבל גם הוא וגם נתניהו פוגעים בה, איש איש ותמיכתו בארגון השידור הציבורי המועדף עליו.

אם רה"מ או שר האוצר רוצים לחסוך את כספי משלם המסים על שידור ציבורי ולפתוח את שוק התקשורת יתכבדו נא ויסגרו לחלוטין את רשות השידור ואת תאגיד השידור הציבורי. למה? כי בעולם בו יש רשות שידור שאינה מחויבת לרייטינג, התחרות אינה הוגנת. 

זה נכון לגבי שלל תחנות הרדיו המופעלות במאות מיליונים שתחנות אזוריות אינן מסוגלות להתחרות בהן. זה נכון לגבי ערוץ הטלוויזיה שאינו מחויב כלל וכלל לייצר תכנים שמעניינים את הציבור, למרות שהציבור משלם. זה נכון לגבי עמוד הפייסבוק המושקע של התאגיד שמופעל על ידי עשרות אנשים שמקבלים כסף ציבורי כדי להפעיל אותו. 

אני יודע, כולם פועלים כדי ליצור שידור ציבורי אחר, חף משחיתות ומגוון וטוב, והם באמת עושים סרטונים מושקעים ומאוזנים, אבל גם רשות השידור קמה על ערכים נכונים ועיתונות עצמאית וחפה מהתערבות פוליטית, והנה אנחנו איפה שאנחנו היום. 

נתניהו, למרבה הצער, לא רוצה לתקן את המצב מהשורש. וחבל. במצב הנוכחי, אם זו הגישה, אין הצדקה מוסרית או כלכלית להשארת רשות השידור ע"ח התאגיד, רק עסקנית, וזו פשוט לא סיבה טובה מספיק.

אולפני "כאן", בתל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אולפני "כאן", בתל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הטיעונים בדבר הצורך בפירוק התאגיד מגוונים ומשתנים. פעם זו גישתה הרכה של ההנהלה כלפי סמאח וותד, פעם זהו החיסכון הכלכלי של כספי משלם המסים, ופעם זהו הצורך בקיום הסיכומים הקואליציוניים. החזרה המהירה מהסיכום שהושג עם כחלון רק ביום חמישי מראה כי כי נתניהו באופן עקבי פשוט לא רוצה בהקמת התאגיד. סיבותיו עמו, אבל זהו רצונו. הוא ראש הממשלה.

אבל כמו שאת נתניהו, ככל הנראה, לא באמת מדאיג עתידם הכלכלי של עובדי רשות השידור, כך גם את כחלון לא מעניין "כאן". בשבילו, גולת הכותרת היא מחירי הדיור. והם, על אף הצעדים הדרסטיים של שר האוצר – מיסוי דירה שלישית ותכנית מחיר למשתכן – לא יורדים.

הלמ"ס פרסם באחרונה את מדד מחירי הדירות לחודשים דצמבר ינואר. לפי הלמ"ס, נרשמה עלייה של 0.5%. אמנם יש האטה משמעותית בעליית מחירי הדיור, אבל כחלון צריך ירידה דרמטית כדי שיהיה לו מה לשווק לקהל הבוחרים.

"בארץ הכרישים לא בחופים"

לפני כשבועיים, אחרי שרה"מ נתניהו סיים את ביקורו המדיני באוסטרליה הוא יצא ליהנות מחוף הים של סידני. לעיתונאים שהיו במקום אמר "יש כרישים פה, גם בארץ – אבל לא בחופים". הכרישים שלא נמצאים בחוף הם חבריו של נתניהו לקואליציה. מאז החלו הפרסומים על חקירות נתניהו, המערכת הפוליטית נדרכה. הפרסומים יצרו את התחושה שהפעם נמצאה המכה שתפיל את נתניהו.

הפרסומים עושים את שלהם, וגם נתניהו מתנהג כמי שנכנס לקמפיין שיימנע את הקריסה. תפקידו כשר החוץ מאפשר לו למנף את כוחו בזירה הבינלאומית והוא עושה זאת היטב. הפגישות המתוקשרות יותר עם טראמפ, מיי או פוטין עושות עוול ללו"ז העמוס של נתניהו. בחודש האחרון הוא נפגש עם נציגי מדינות מצכ'יה, מולדובה, בלגיה, אסטוניה, נשיא בוסניה, איטליה. נתניהו בונה את תדמיתו כמגן ישראל בעולם כבר שנים, ובאחרונה החל לגרוף את פירות ההצלחה. קבלת הפנים החגיגית שקיבל באוסטרליה מלמדים על הצלחה כבירה בתחום – לפחות בחו"ל.

נתניהו בחוף הים מנלי שבאוסטרליה. צילום: ערוץ 20
נתניהו בחוף הים מנלי שבאוסטרליה. צילום: ערוץ 20

בינתיים, בארץ, הכרישים עליהם דיבר נתניהו החלו לחוג סביבו, אך עוד לא נמצא מי שידרוך את המערכת להחלפת נתניהו, הוא עדיין זה ששולט בהליכה לבחירות. ערכן של המפלגות הריאלי הוא זה שנקבע בסקרי הבחירות. לכן יכול להיווצר מצב אבסורדי בו מפלגת "המחנה הציוני" שמונה 24 חברים תהיה מוכנה לשבת בממשלה בראשות כחלון – לו רק 10 מנדטים. אבל מי שינסה לבנות קואליציה מתוך האופוזיציה יגלה שמדובר במצב זהה לזה שהיה לפני הבחירות האחרונות. המספרים פשוט לא מסתדרים.

ליאיר לפיד, גורם קריטי בממשלה חלופית, אין סיבה להיכנס לממשלה. בכל משבר פוליטי גדול בחודשים האחרונים, ממשבר הרכבות, דרך פינוי עמונה ועד למשבר הנוכחי, לפיד שותק. שותק – ומרוויח. כל סקר ממצב אותו כמתחרה בלעדי ויחיד מול נתניהו. כניסה לממשלה כלשהי רק תפגע בתהליך הזה.

אם אשכחך עמונה, תשכח ימיני

מול כל אלו, יש גם את הזירה הבינלאומית. בשבוע שעבר סייר בארץ נציג טראמפ לזירה הבינלאומית, ג'ייסון גרינבלט. עם נתניהו הוא ישב במשך כ-8 שעות במצטבר, אך גם דילג לרמאללה ולעמאן, שם פגש את יו"ר הרשות הפלסטינית ואת המלך עבדאללה. בניגוד לקודמו בתפקיד, טראמפ לא שונא את ישראל. אם ינסה לקדם הליך מדיני, נתניהו יתקשה להתחמק מכך. בינתיים, הפלסטינים שנדהמו מכניסת טראמפ לבית הלבן ומהתמיכה המובהקת שלו בישראל, החלו להתכונן לסבב חדש של תהליך מדיני.

אבו מאזן וגרינבלט. השליח האמריקאי עובד ברצינות. צילום: טוויטר, ג'ייסון גרינבלט
אבו מאזן וגרינבלט. השליח האמריקאי עובד ברצינות. צילום: טוויטר, ג'ייסון גרינבלט

בשבוע שעבר נשא יו"ר הרשות הפלסטינית נאום בירדן ובו הכריז כי ממשלת אחדות פלסטינית תהיה חייבת להכיר בישראל. גם בחמאס עושים קולות של התמתנות. באמנה החדשה של ארגון הטרור העזתי יש הכרה במדינת פלסטין בגבולות 67', מחיקה של המאבק ביהודים (ולא ב"כיבוש"), התנתקות מ"האחים המוסלמים" וקבלה של המאבק הלא אלים. משמעות הדברים היא שהפלסטינים נערכים ליום בו טראמפ יאלץ את הצדדים להסכים. לא ברור אם נתניהו יהיה שם כדי להיענות לאתגר.

בינתיים, מפוני עמונה עוד מחכים לקיום ההבטחה של נתניהו, ששב ומכריז כי לא שכח אותם. נכון לעכשיו, עשרות המשפחות המתגוררות באופן 'זמני' במדרשת עופרה, מיואשות. מועלם וסמוטריץ' איימו לפרק על זה את הקואליציה, ואז נכנסה מהומת ליברמן ומכינת עלי וטרפה את הקלפים.

ליברמן, כמו כץ, כמו כחלון, כמו בנט וכמו הרצוג, מבין שהחקירות שעובר נתניהו עלולות להוביל את המערכת הפוליטית ליום שאחרי. הוא מנסה למצב את עצמו כימין המתון והפרגמטי, שלא נכנע לדתיים במאבק על זהותו של צה"ל. בנט, שבכל ימות השנה מנסה לצאת מהתדמית המגזרית, חזר לבסיס הפוליטי שלו: הציונות הדתית. אחדות הרבנים – ליברלים ושמרנים כאחד – סביב סוגיית גיוס נשים מאלץ את בנט להתעסק בכל הדברים שהוא מעדיף לדחוק ולהדחיק ולעמוד בראש המאבק בליברמן.

הכרזה על בחירות? לא בשבוע הקרוב

ראש הממשלה זרק פצצה ועלה על מטוס, אחריו המבול. רגב, כץ, כחלון, הרצוג, ליברמן ובנט יכולים לעסוק באפשרויות השונות ככל שירצו, אבל אין להם יכולת אופרטיבית לעשות שום דבר. הנשיא ראובן ריבלין עלה שעתיים אחריו לטיסה לוייטנאם, מה שאומר שכל מי שירצה להניע תהליכים אצל הנשיא ייאלץ להמתין בסבלנות עד שזה יחזור ארצה – באותו יום בו יחזור נתניהו. עד שזה ייקרה, האוויר יצא לכולם מהמפרשים ונתניהו יוכל לחזור לפקח מקרוב על המצב, בדיוק כמו שהוא אוהב.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_7

טור הלילה: מרב מיכאלי ממשיכה להסתבך

ח"כ מרב מיכאלי האשימה את "הימין הקיצוני" בסילוף דבריה אודות התא המשפחתי. אמיר איבגי מזכיר לה שהביקורת על תפיסת עולמה הקיצונית מגיעה גם מתוך מפלגתה