דו"ח חדש שמתפרסם החודש (יוני) מטעם "קרן האוכלוסייה של האו"ם", שפועלת ביותר מ-150 מדינות ועוסקת בתכנון משפחה, היריון וגידול ילדים, קושר בין חיסול ופציעת מחבלים על ידי ישראל בגדר הרצועה לבין האלימות הרגשית והכלכלית שמפנים הגברים העזתים נגד נשים אלמנות, אימהות למחבלים פצועים, ילדות עזתיות יתומות, ונשים שבעליהן נפצעו בעימותים האלימים בחודשים האחרונים.

פורעים ערבים סמוך לגבול , יוני 2018. צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

 

לטענת מחברי הדו"ח המצור הישראלי על עזה, שהוביל לעימותים האלימים לאורך גדר המערכת בחודשים האחרונים וגבה את חייהם של 110 גברים צעירים (39-18), יצר ארבע קבוצות חדשות של נשים בסיכון:

א. אימהות לילדים פצועים – אלו חוות אלימות פסיכולוגית ורגשית מצד בעליהן או בני משפחה אחרים, כיוון שהרשו לילד לקחת חלק בעימותים.

ב. נשים שבעליהן נהרגו או נפצעו – אלו צפויות לשאת על גבן את כלכלת המשפחה; כאשר על פי רוב מדובר בנשים חסרות השכלה שהנישואין נכפו עליהן וכעת הן חשופות לאלימות רגשית.

ג.אלמנות – אלו נמצאות בסיכון גבוה יותר לאלימות פסיכולוגית, רגשית וכלכלית מיידית מצד בני משפחתו של הבעל ההרוג, שכן רובן עדיין יכולות להינשא שוב ולסכן את המשמורת על הילדים. במקרים הללו משפחתו של הבעל תמנע מהאלמנה גישה לכספים או לרכוש שלו.

ד. ילדות אשר נותרו יתומות או עם אבא נכה – אלו נמצאות בסיכון גבוה יותר לנישואי כפיה בגיל צעיר, על מנת להבטיח את עתידן הכלכלי.

לסיום, מחברי הדו"ח מדגישים את חוסר היכולת שלהם לפעול לטובת האוכלוסיה המקומית ברצועת עזה בשל המצור הישראלי המתמשך, המחסור בדלקים והפסקות החשמל התכופות.

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.