היועץ המשפטי של הכנסת, עורך הדין ייפגש היום עם יו”ר הכנסת ח”כ יואל (יולי) אדלשטיין. בפגישה יודיע היועמ”ש לאדלשטיין את עמדתו בנוגע ליכולת להקים ועדת כנסת, ולדון בבקשת החסינות של , למרות שהכנסת פוזרה.

בכחול לבן הודיעו כי במידה והיועץ יאמר כי לא ראוי לדון בחסינות רוה”מ בזמן ממשלת מעבר – הם יוותרו על הרצון שלהם להקים ועדת כנסת ולדון בחסינות. לעומת זאת, אם היועמ”ש לכנסת יודיע שאין בעיה כזו – בכחול לבן יעשו הכל כדי להקים ועדה ולדון בבקשת החסינות.

כזכור, בשבוע שעבר הגיש ראש הממשלה נתניהו בקשה ליו”ר הכנסת אדלשטיין לתת לו . זאת בעקבות חוק החסינות המעודכן, הקובע כי כדי לקבל על חבר הכנסת לבקש כזו מהכנסת, כשבעקבות בקשה כזו תדון ועדת הכנסת ותכריע האם להעניק לח”כ המבקש.

נתניהו, מתוקף תפקידו כח”כ (ולא כראש ממשלה), הגיש בקשה כזו – אלא שאין ועדת כנסת שיכולה לדון בבקשתו, כיון שועדה כזו לא הוקמה מאז פיזור הכנסת הקודמת. כיון שאין ועדה ואין דיון בחסינות – אין בכוח היועמ”ש מנדלבליט להגיש את כתב האישום נגד נתניהו עליו הודיע שהחליט להגיש. כלומר – נתניהו מוגן כל עוד לא תהיה ועדת כנסת.

בכנסת הנוכחית ישנו רוב נגד החסינות של רוה”מ. זאת בעקבות הודעתו של יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי יתנגד להענקת חסינות לנתניהו. לכן, הקמת ועדת כנסת בכנסת הנוכחית פירושה קרוב לודאי החלטה שלא להעניק חסינות לנתניהו – ובאופן מיידי הגשת כתב אישום ותחילת ההליך המשפטי בעניין ראש הממשלה. כחול לבן אכן דוחפת להקמת ועדה כזו ולדיון מיידי בבקשת החסינות.

האיש שבסמכותו להחליט על הקמת ועדת כנסת הוא יו”ר הכנסת, יולי אדלשטיין – ח”כ מטעם הליכוד. בכחול לבן מאיימים שאם הוא יעכב את הקמת הועדה כדי להגן על ראש הממשלה – הם יעשו הכל כדי להכריחו להקים ועדה כזו, בכלל זה הגשת תביעה לבג”צ, ואף פיטוריו ומינוי יו”ר כנסת חדש מטעמם. כל זאת אם היועץ המשפטי של הכנסת יכריע כי אין בעיה משפטית לדון בעניינו של רוה”מ בזמן ממשלת מעבר.

בכחול לבן מאיימים לפטר. אדלשטיין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו”ר סיעת הליכוד, ח”כ מיקי זוהר, אמר אמש ל”מעריב”: “הציפייה שלנו מיו”ר הכנסת יולי ומהיועץ המשפטי לכנסת היא שהם לא ייתנו יד לניסיון של כחול לבן לבצע מחטף לא חוקתי ובניגוד לכל כללי הכנסת מיום הקמתה”.

ח”כ זוהר העביר בסוף השבוע מכתב לעו”ד ינון, ובו טען כי הקמה של ועדת כנסת לצורך קיום הדיון בבקשת החסינות של ח”כ נתניהו בעת הזו לוקה בחוסר תום לב מצד יריביו הפוליטיים, שרק דבר אחד עומד לנגד עיניהם – ניצול לרעה של הכנסת כדי למנף את קמפיין הבחירות שלהם במטרה לממש את רצונם האישי לזכות בקידום פוליטי.

“אני קורא לך לא לתת יד לגחמותיהם של חלק מהפוליטיקאים אשר מוכנים לעשות הכול כדי לממש את מטרותיהם הפוליטיות, ללא כל התחשבות בעקרונות הבסיסיים של הדמוקרטיה הישראלית”.

לטענת הליכוד, דיון בעניין חסינות לראש הממשלה בזמן ממשלת מעבר לא יהיה ענייני אלא פוליטי.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.