מזכיר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין. צילום: רויטרס
מזכיר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין. צילום: רויטרס

מה יהיה הצעד הבא של האמריקאים מול טהראן? בזמן שברחבי איראן ההפגנות נגד המשטר נחלשות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי להטיל סנקציות חדשות על המשטר – כך טוען הערב (ה') שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין. בשיחה עם כתבים בוושינגטון אמר מנוצ'ין כי הוא "מצפה לסנקציות חדשות על איראן. אנחנו ממשיכים להסתכל עליהם. אנחנו חשפנו אותם ועכשיו אני חושב שאפשר לצפות שיגיעו עוד סנקציות".

שר האוצר האמריקאי הדגיש כי לא יחשוף פרטים מתוך הדיונים הסגורים, אך אמר כי "היבטים רבים בהסכם עם איראן צריכים להשתנות. יש הרבה פעילויות מחוץ להסכם עם איראן – שעליה נמשיך להטיל סנקציות". בכך מנוצ'ין ממקד את הבעיה דווקא בתכניות ההתפשטות האיראנית במרחב.

דברים דומים אמר גם ראש המוסד הישראלי יוסי כהן בכנס של אגף הממונה על השכר במשרד האוצר. לדברי כהן, "התחמשות איראן בנשק מדויק היא דאגה גוברת למזרח התיכון כולו. דאגתם של מנהיגים בעולם הסוני לגבי איראן גוברת מדאגתם לגבי ישראל. למעט חריגים, כמו חמאס, יש רצון סוני להחליש את כוחה והשפעתה של איראן באזור". כהן אמר עוד כי משמרות המהפכה מכלות את התקציב האיראני: "יותר כסף מופנה לביטחון. למודיעין ולמה שאנו קוראים היום ההתפשטות האיראנית במזרח התיכון ומעבר לו".

דיווח רבעוני לקונגרס

הנשיא האמריקאי צריך להודיע היום (ו') לקונגרס מה הוא מתכוון לעשות בנוגע להקלות לאיראן, כפי שנקבע בהסכם הגרעין. הנשיא מחויב לדווח לקונגרס אחת ל-90 ימים אם איראן עומדת בהסכם ואם הוא עדיין חיוני לביטחונה של ארצות הברית. לטראמפ אפשרות גם לחדש את העיצומים, שבעבר גרמו לנזק כבד עבור הכלכלה האיראנית. במכלול האפשרויות גם הגברת סנקציות כלפי אישים ועסקים. מי שצוטטו כתומכים בהארכת ההקלות הם מזכיר המדינה רקס טילרסון ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס.

בפעם הקודמת בה צריך היה טראמפ לדווח לקונגרס על מצבו של ההסכם, באוקטובר האחרון, הוא סירב לאשר את הסכם וקרא לחברי הקונגרס להתחיל בהליכי חקיקה שיאפשרו לתקן את ההסכם.