תחקיר של ארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית" מגלה כי ח"כ באסל גטאס, שנחשד בהעברת טלפונים סלולריים ופתקים מוצפנים לאסירים ביטחוניים, הפעיל מנגנון העברת מסרים אליהם דרך פגישותיו האישיות עמם.

גטאס פתח דף פייסבוק בשם "כתוב לאסירים" שבאמצעותו הוא הזמין את הציבור להעביר מסרים והודעות "ישירות" לאסירים ביטחוניים: "לפני כל ביקור אנו נפרסם את השם, התמונה ופרטי האסיר/ה שאנו עומדים לבקר, ואתם תכתבו בתגובות מסרים לאסירים כדי שנעביר אליהם ישירות". הזמנתו של גטאס לכתוב לאסירים פורסמה גם בעיתון של הרשות הפלסטינית.

מטרת העמוד היתה "להוות במה עבורכם ולהיות פלטפורמה להעברת קולכם ומסריכם אליהם. זה יהיה נדבך נוסף וחשוב בשבירת הבידוד של האסירים. ראוי לציין כי הביקורים האלה אצל האסירים הם היחידים הישירים, היות שביקורי המשפחה ועורכי הדין נערכים דרך מחסומי זכוכית. לפיכך אנו נתייחס אל הביקורים האלה ברצינות ובאחריות וננצל אותם במידה המקסימלית. זוהי רק ההתחלה בדרך לשבירת כבלי הבידוד שלהם מאתנו והבידוד שלנו מהם".

העמוד שהשיק גטאס הציג את המנגנון הזה כיוזמה הומניטארית וכ"חובה לאומית": "בין האסירים האלה יש 240 ילדים ו-73 נשים ונערות. אגודות לזכויות אדם תיעדו 103 מקרים של אסירים שמתו כשהידים עקב עינויים. ישראל נוהגת באסירים הפלסטינים בהזנחה שיטתית, ואף ניתן לומר כי מדובר בעינוי במלוא מובן המילה, וכן במניעת זכויותיהם האנושיות והפוליטיות האלמנטריות. השמירה על קשר עימם, הבטחת צרכיהם והחתירה למען חירותם – הנם חובה לאומית שנמצאת בסדר העדיפויות של מאבקנו".
עמוד הפייסבוק "כתוב לאסירים" אמנם נסגר, אך מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" שמר ותרגם מספר פוסטים ממנו טרם סגירתו. באחד הפוסטים שפורסם בספטמבר 2015, הודיע גטאס מראש על כוונתו להיפגש עם שלושה אסירי עולם, המחבלים מרוואן ברגותי, כרים יונס, וכן ווליד דקה שהיה אחד מרוצחי החייל משה תמם ב-1984 והוא אסיר שעל פי החשד קיבל מגטאס דברים אסורים במהלך ביקורו בכלא.
באוגוסט 2015 גטאס הודיע מראש על ביקור אצל המחבל אחמד סעדאת, מזכ"ל ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" שנחשד במעורבות ברצח שר התיירות רחבעם זאבי, אך לא נשפט על כך. כמו כן, הוא הודיע על ביקור אצל האסיר מוחמד עלאן, איש הג'יהאד האסלאמי.
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם