האם עידן הסיכולים הממוקדים ברצועה חזר? סביר מאוד להניח שלא. מאזן פוקהא היה שווה חיסול ממוקד רק בגלל העובדה שהוא היה ממתכנני אחד הפיגועים היותר קשים שחווינו כאן. הוא מי שעמד מאחורי פיגוע התפוצצות האוטובוס בצומת מירון בו נרצחו 9 בני אדם.

לווית המחבל מאזן פוקהא בעזה, היום. צילום: רויטרס
לווית המחבל מאזן פוקהא בעזה, היום. צילום: רויטרס

אך בכיר חמאס לא חוסל בגלל הפיגוע במירון, שהיה לפני 15 שנה, בגלל מה שהוא הפך להיות ומה שהוא מתכנן בימים אלו. החיסול שלו מעלה את מנייתו שכן לא כל רוצח נתעב זוכה שמנהיג החמאס איסמעיל הנייה סוחב את האלונקה שלו בלוויה והאיש החזק ביותר ברצועה, יחייא סנוואר מנשק את מצחו באירוע מתוקשר.

מאזן פוקאה נחשב למתכנן מובחר של פיגועים והיה בין בכירי הזרוע הביצועית של חמאס. הוא ישב בכלא בעידן יחיא סנוואר ושוחרר עימו באותה עסקה ארורה, עסקת שליט, שהחזירה מאות מחבלים רוצחים לשטח.

נכון לעכשיו, בישראל לא מגיבים לחיסול וזה עדיין לא אומר שזו לקיחת אחריות שקטה. חמאס מצדו מאיים בהסלמה, אולם ארגז הכלים שלו להסלמה הוא לא מלא. זה נכון שהנפיצות בגבול הרצועה היא שברירית ואם אכן תיהיה הסלמה היא לא תבוא בגלל חיסול כזה שמיוחס לנו לכאורה על ידי החמאס עצמו.

אם תהיה הסלמה זה בגלל מכלול של אירועים, בדומה זה שאירע במהלך השבועות האחרונים. בישראל לא רוצים הסלמה, זו רוח המסרים שמועברים לרצועה. במערכת הביטחונית מעריכים שגם חמאס לא רוצה הסלמה, בעיקר בשל העובדה שהוא לא מוכן אליה.

אבל הלחץ של האוכלוסייה המקומית בשל המצוקה ההומניטרית עלול לעשות את שלו. העם בעזה רוצה עימות כדי לאותת בעיקר לעולם. אם תהיה הסלמה בדרום היא תהיה בגלל אירוע נקודתי, אם חמאס יחליט להגיב בפיגוע איכותי הוא יכול להצליח ותגובת ישראל עלולה להפוך את גזרת הדרום למבצע חדש.  לכן על שולחן מערכת הביטחון יושבים כלל התרחישים וכרגע אין תרחיש אחד שהוא לא מציאותי.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20