פרסום ראשון: כחודש לאחר ששלחה , אימהּ של סגן הי"ד שנרצחה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים מכתב אישי ומרגש לנשיאת בית המשפט העליון, השופטת , היום מקבלת מירב חג'אג' מענה על מכתבה. "הנשיאה ביקשה למסור את השתתפותה בצער המשפחה", כתב עו"ד רון גולדשטיין, עוזר נשיאת העליון, והוסיף: "הנשיאה אינה מוסמכת להתערב בתהליכים תלויים ועומדים, אלא במסגרת הליכים משפטיים שהיא יושבת בהם בדין ואין באפשרותה לסייע".

"מאוכזבת. מירב חג'אג' ואסתר חיות. צילום: ערוץ 20, פלאש 90 (בהתאמה)
"מאוכזבת. מירב חג'אג' ואסתר חיות. צילום: ערוץ 20, פלאש 90 (בהתאמה)

 

מירב חג'אג' הגיבה על המכתב באכזבה. "אני מאוד מאוכזבת, ציפיתי שישמעו את זעקתנו אבל למעשה ענו לי במכתב קר ויבש. עם כל הכבוד, אני לא צריכה את ההשתתפות בצערנו, זה לא יעזור לי", אמרה. "אני גם מאוכזבת מכך שהנשיאה לא ענתה לי בעצמה אלא בחרה להסמיך את העוזר האישי שלה שיגיב בשמה. ציפיתי לשמוע ממנה שיתחשבו בדברים שלנו כי בכל זאת, יש פנים מאחורי השם חג'אג'", הוסיפה באכזבה. לדבריה, "עכשיו צריך לדאוג שגופת המחבל הארור לא תוחזר למשפחתו".

בחודש שעבר פנתה מירב חג'אג' במכתב אישי ומרגש לנשיאת בית המשפט העליון הנכנסת וכך כתבה: "אני פונה אליך כאימא לאימא, אנחנו משפחה פשוטה". במכתבה ביקשה האם כי בית המשפט לא יאפשר את החזרת גופות המחבלים לבני משפחותיהם. "האם צריך לאפשר לאימא שגידלה לשנאה, לרוע ולרצח ושמשפחתו שמחה והיללה אותו לאחר הפיגוע, האם צריך לתת לאמו מקום קבורה לבנה המחבל?", שאלה.

"למזלנו המחבל שרצח את שיר נהרג. סגן שיר חג'ג' הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
"שגופת המחבל הארור לא תוחזר למשפחתו". סגן שיר חג'אג' הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

 

 

"ראיתי אותה מסיימת תיכון ומתקבלת לעתודה צבאית בהנדסת חומרים מתקדמים והיחידה שסיימה את הלימודים בהצטיינות יתרה ובזמן זה נבחרת למחקר של תאים סולריים באוניברסיטה העברית. לאחר מכן התקבלה ליחידה הטכנולוגית של אמ"ן, הדובדבן  שבקצפת. המחבל הארור הזה לקח לי את החיים, רצח אותה ועוד שלושה קצינים מובחרים. שיר הייתה הגזע של הבית", הוסיפה חג'אג' בכאב במכתב המרגש.

"מאז ששיר לא בין החיים, חיי הפכו לחסרי טעם. מבית שמח ושוקק חיים הפכנו לבית עצוב. מוזיקה כבר לא מתנגנת בבית וריחות של אוכל מבושל לא עולים מהבית כי איך אפשר לבשל ולאכול מאכלים ששיר כל כך אהבה? פעם ידענו ליהנות מהדברים הפשוטים: שמש וים, כמה אהבנו את השמש. הייתי קוראת לנו משפחת זיקיות. בקיץ האחרון לא יכולתי לסבול את השמש והים", לשון המכתב.

את פנייתה חתמה בבקשה מהשופטת חיות: "אני מבקשת ממך לחשוב כאימא. אני לא מאחלת לאף אם בישראל ובעולם לעבור את מה שאני עוברת. החלטתי בצעד חריג לפתוח את ליבי ולפנות לליבך. בבקשה, אל תאפשרו את החזרת גופות המחבלים שמוחזקים על ידי המדינה לקבורה לבני משפחתם".

הלוויתה של שיר חג'ג' בהר הרצל. צילום: הלל מאיר, TPS
"המחבל הארור לקח לי את החיים". הלוויתה של שיר חג'אג' בהר הרצל. צילום: הלל מאיר, TPS

 

כזכור, פרקליטות המדינה הודיעה לפני כחודשיים לבג"ץ כי המדינה תקפיא את החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן לקבור בישראל מחבלים אשר ביצעו פיגועים בירושלים. השינוי בהחלטת המדינה הגיע בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד המהלך מצד ארגון שמייצג את משפחות המחבלים.

בשבוע שעבר הגישו הוריה של שיר ערעור, יחד עם תנועת '', לבית המשפט המחוזי בירושלים על ההחלטה שלא להוסיפם כמשיבים לעתירה שהגישו קרובי המחבל שביצע את פיגוע הדריסה ורצח ארבעה חיילים ובהם בתם. משפחת המחבל, שנתמכת בידי 'המוקד להגנת הפרט', עתרה בדרישה שלא לגרשם מישראל ומשפחת חג'אג' דורשת, כאמור, להצטרף יחד עם '' כצד לעתירה.

"תשובה מנותקת והזויה"

יו"ר תנועת 'אם תרצו', מתן פלג, שתנועתו מלווה את משפחת חג'אג', אמר בתגובה כי "תשובתה של לפניית משפחת חג'אג' מנותקת והזויה. החזרת היא פשע מוסרי חמור כלפי המשפחות הישראליות וכלל הציבור. הגיע הזמן שבית המשפט יפסיק להתערב בהחלטות ביטחוניות ויפה שעה אחת קודם"

מכתב התשובה של הנשיאה חיות לאם השכולה מירב חג'אג'
מכתב התשובה של הנשיאה חיות לאם השכולה מירב חג'אג'
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.