גורמים במערכת המשפט אמרו ל’מעריב’ כי פסק הדין מעורר הסערה של דיין לערערים בירושלים מנחם פשיטיצקי הוא האחרון שיוצא תחת ידיו, שכן הוא הודח מתפקיד השיפוט בשל “אי התאמה”.

חגיגות יום העצמאות האריתראי בגני התערוכה. צילום: החזית לשחרור

 

אולם, גורם אחר שהובא בדיווחו של כתב ‘מעריב’, טוען כי הייתה זו החלטתו האישית של הדיין לפרוש לאחר שנתיים בתפקיד, בעקבות תלונות שהתקבלו על עבודתו וחוסר הגיבוי מצד המערכת. ​פשיטיצקי, הידוע כמי שמרבה לפסוק לטובת תושבי דרום ת”א על חשבון המסתניים, גם לא קיבל תיקים חדשים ותיקים שהיו תחתיו, הועברו בחלקם לדיינים אחרים.

“לא מן נמנע ששקד לא תאשר את הדחתו”

בתגובה לפרסום, הבהירה שרת המשפים אילת שקד כי הדחתו של פשיטיצקי לא תואם עימה, למרות שתיאום כזה הכרחי משום שלהנהלת בתי הדין אין סמכות להעביר דיין מתפקידו בלי אישורה של אשר מינתה אותו לתפקיד. “לא מן נמנע ששקד לא תאשר את הדחתו”, אמרו ל’מעריב’ גורמים במשרד המשפטים.

מחייב תיאום. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

 

כזכור, שלושום (ד’) קבע פשיטיצקי באופן כי ניתן בחזרה למולדתם. בהחלטה ראשונה מסוגה, הוא פסק כי לנוכח הפשיעה הגואה מצד המסתננים, כמו גם הסכם השלום שנחתם לאחרונה בין אריתריאה לאתיופיה, על מדינת ישראל לבטל את מדיניות ‘אי ההרחקה’ הנוהגת כיום בנוגע למסתננים מאריתראה וּלהורות על הרחקתם הישירה לאריתראה.

“הנני ממליץ לממשלת ישראל לחזור בה ממדיניות “אי ההרחקה” שהייתה נהוגה עד כה כלפי המסתננים מאריתריאה ולהורות על הרחקתם הישירה למדינת מוצאם, ללא קשר לעמדתם הפוליטית כתומכי או מתנגדי המשטר”, סיכם הדיין את החלטתו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.