0:31 22/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > האם הדיון השני באירוע הירי בחברון מהווה נקודת מפנה?

האם הדיון השני באירוע הירי בחברון מהווה נקודת מפנה?

אתמול בימ"ש החזיר במידה מסויימת את הפרקליטות הצבאית לפרופורציות, אבל לא רק אותם..

התבטאות פוליטיקאים וראשי הצבא מיד אחרי האירוע, מבלי לחכות לתוצאות התחקיר המקצועי של מצ"ח ולהחלטת בימ"ש, הוציאו את הציבור משלוותו וגרמו לתסיסה שמזמן לא ניראה כמוה ברחבי הארץ.

האירוע עומד בלב התסיסה כקש האחרון ששבר את גב הגמל. אחרי 20-30 שנים של מדיניות איפוק בלתי נתפסת שממשלות ישראל כפו על צה"ל בכל הקשור ללחימה בטרור וכבלו את ידיו עד שנוצרה מציאות מטורפת בה חיילים צעירים מוצאים את עצמם במצבים דרמטיים מול מחבלים צמאי דם בהם עליהם לקחת החלטות הרות גורל לשבט או חסד (טר"ש או צל"ש).

עם פרסום הסרטון של "בצלם" ראש הממשלה, שר הביטחון ודובר צה"ל מיהרו להתייצב מול המיקרופונים ולגנות את החייל כשהם מצוידים בתוצאות תחקיר מהיר שעשה מח"ט כפיר בטרם פורסם הסרטון.

הציבור רתח וזעם לא רק על האבסורד שבהשמצת לוחם צה"ל ע"י מי ששלחו אותו והפיכת המחבל לקרבן, אלא גם על הפחד המשתק בו שרויה ההנהגה הלאומית והצבאית פן יצטיירו לרגע כאחראים למחדל לכאורה המתגלגל לפתחם.

כמו ילדים קטנים שנתפסו בקלקלתם הם צעקו בצורה רפלקסיבית "זה לא אני, זה הוא!" ורק אח"כ התפנו לבדוק את העובדות. הם היו כל כך מבוהלים שלא שמו לב או התעלמו מהסתירה שבתגובתם "המעשה לא ראוי אבל נבצע תחקיר", והציבור שאל את השאלה המבקשת "אם עדיין לא עשיתם תחקיר איך אתם יודעים שהמעשה לא ראוי?".

למחרת היום, החייל הובא אזוק לדיון על הארכת מעצרו, אנשי הפרקליטות הצבאית הכריזו "הוא אשם ברצח" והחייל הוכנס למעצר בן ארבעה ימים במקום תשעה כפי שביקשו בפרקליטות.

זה היה האות לגל תמיכה ציבורי חוצה מפלגות בחייל, הרשתות החברתיות געשו והציבור השתלח בצורה הכי ישירה בראש הממשלה, בשר הביטחון וברמטכ"ל.

נערכו הפגנות, חיילי מילואים איימו בנטישת המערכת הצבאית והנושא הפך לשיחת היום. ראש הממשלה והרמטכ"ל הבינו שזה לא הולך להיות עוד גל שעובר ופרסמו סידרה של הבהרות בהן ניסו לשמור את תגובתם הראשונית בפרופורציות אבל בטון רגוע ואוהד יותר לכאורה. יוצא הדופן היה שר הביטחון שהוסיף חטא על פשע וכינה את הציבור "מתלהמים, אלימים ומתבהמים" מה שהכעיס עוד יותר.

השיא היה בדיון השני בהארכת מעצרו של החייל. הפגנת תמיכה גדולה נערכה מול בית הדין וכולם המתינו לתוצאות הדיון. הפרקליטות הצבאית גמגמה ולא ידעה להצביע על סעיפי האשמה בתירוץ שצריך עוד זמן חקירה ("הגדיל" לעשות התובע הצבאי שכינה את המחבל "המנוח" אבל תיקן את עצמו).

בימ"ש לא התרשם מהראיות שהוצגו בפניו וטען שבנסיבות המורכבות של המקרה הן יכולות להתפרש לכאן ולכאן. התביעה ביקשה 9 ימים, השופט נתן יומיים והחזיר את כל האירוע לפרופורציות הנכונות, כל האוויר יצא מהבלון התקשורתי והתדמיתי של האירוע הזה.

בעיני הציבור חקירת מצ"ח והנימה העניינית של בימ"ש נותרו שני הגורמים היחידים שזכו לאמון, כל השאר היה נגוע בפוליטיזציה, אינטרסים ופחד מהתקשורת ומכל אותם ארגוני שמאל שמנסים ללא הרף לזעזע את מרקם החיים במדינה.

עם הפוליטיקאים ובראשם ראש הממשלה ושר הביטחון הציבור כבר יתחשבן בקלפי. אילו היה מתקיים עכשיו סקר בחירות, רבים היו מופתעים מהתוצאות. את פרטי האירוע בית המשפט יקבע, אולם עם הרמטכ"ל שהוא עדיין מוערך ואהוד אסור ולא צריך להתחשבן. אפשר רק לקוות שהוא למד שכאיש צבא אסור לו להיסחף אחר התלהמות של פוליטיקאים המחפשים הון פוליטי בכל מחיר וכדאי לו ולכל שאר גורמי צה"ל (ביניהם הפרקליטות הצבאית) בנהלים ובעובדות.

אחד הדברים שעליו לשים את כל כובד משקלו הוא בלימת ניסיונות החדירה הבלתי פוסקים של כל מיני ארגונים פוליטיים במסווה חברתי, המנסים לדלות מידע ועל הדרך להכפיש את הצבא, למרבה האירוניה והצער הצבא לא מעט פעמים משתף פעולה.

בצלם והפרקליטות
מצורף לכתבה מסמך שנימצא חופשי ברשת האינטרנט (חיפוש קליל בגוגל) המצביע על הקשר המדאיג שהיה ואולי עוד ישנו בין הפרקליטות לבצלם, לתשומת לבו של הרמטכ"ל.

 

אילן רום

אילן רום

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מטה האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים

המדינה תאפשר לאו"ם בנייה בלתי חוקית בארמון הנציב

"מקור ראשון": רה"מ נתניהו ומזכ"ל האו"ם גוטרש סיכמו כי העבודות במתחם יימשכו תוך תיאום עם ישראל. לשכת רה"מ: "האו"ם נהנה מחסינות, לכן פעלנו במישור הדיפלומטי"