מכון "מבט לתקשורת הפלסטינית, מצא כי ח"כ לשעבר באסל גטאס, שהחל החודש לרצות עונש מאסר בן שנתיים בגין הברחת טלפונים סלולריים וכרטיסי סים למחבלים בכלא הישראלי, זכאי עפ"י חוקי הרשות הפלסטינית לקבל "משכורת אסיר".
זכאי לענק טרור מהרשות. באסל גטאס. צילום: פלאש 90
זכאי לענק טרור מהרשות. באסל גטאס. צילום: פלאש 90
גטאס, אזרח ישראלי, רואה בעצמו פלסטיני וטוען כי ישראל היא כח קולוניאליסטי וכובש באזור. "אני אהיה שנתיים בכלא, במסגרת מה שאני רואה כנשיאת אחריות מלאה לפועלי המצפוני והאנושי והמוסרי כלפי אסירינו, ובמה שאני מחשיב הזדמנות להעלאת נושא האסירים הפלסטינים בבתי הכלא של הכיבוש", אמר טרם כליאתו.
לפי "חוק האסירים" הפלסטיני גם ערבים ישראלים שסייעו לטרור "על רקע התנגדות לכיבוש" זכאים לקבל קצבה חודשית מהרשות. משכורת הבסיס החודשית של גטאס שנידון לשנתיים מאסר היא 1,400 ש"ח, יחד עם בונוס של 500 ש"ח לו זכאים אזרחים ישראלים הוא עשוי לקבל 1,900 ש"ח בחודש.
סעיף 2 לחוק מדגיש כי התשלומים למחבלים ולבני משפחותיהם מותנים בכך שהם אינם מקבלים "משכורת חודשית מכל גורם ממשלתי, מעין-ממשלתי או מוסד רשמי כלשהו". בסעיף 12 לחוק מופיעה טבלה המפרטת את סכומי הבסיס להם זכאים המחבלים הכלואים בישראל לפני מספר שנות המאסר שנגזרו עליהם וכן תוספות לנשות המחבלים, לילדים עד גיל 18, לתושבי ירושלים ולאזרחים ישראלים.
נזכיר כי המכון פרסם לאחרונה פרוטוקול חקירת מחבל במשטרה המוכיח כי תשלומי הרשות למחבלים הם גורם משמעותי המדרבן לביצוע פיגועי טרור. אזרח ערבי ישראל אחר, כרים יונס, שנבחר לאחרונה לוועד המרכזי של פת"ח ומרצה 40 שנות מאסר בגין חטיפתו ורציחתו של החייל אברהם ברומברג בשנת 1980, זכאי למשכורת חודשית בגובה 12,500 ש"ח מהרשות הפלסטינית. כעת נותר לגלות האם גטאס יסכים לקבל את מענקי הטרור.


בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20