שגרירת ישראל המיועדת בקהיר, אמירה אורון, הגיעה היום (חמישי) לביקור אצל הראשון לציון הרב הראשי לישראל רבי יצחק יוסף, כדי לקבל את ברכתו לקראת היכנסה לתפקיד בטרם צאתה למצרים.

הראשון לציון ביקש מהשגרירה לפעול מתוקף תפקידה לשימור הנכסים של הקהילות היהודיות שפרחו בעבר במצרים.

כמו כן ביקש הראשון לציון לפעול לחידוש ההיתר ליהודים לעלות אל ציונו של רבי יעקב אבוחצירא זצוק"ל, הטמון בדמנהור שבמצרים. הראשון לציון סיפר לשגרירה שבעבר ביקר מרן הראש"ל הגר"ע יוסף זצ"ל בציון הקדוש וראה חשיבות רבה במתן היתר ליהודים לבקר במקום.

בהודעה מטעם הרבנות הראשית נמסר כי: "השגרירה הבטיחה לפעול בעניין ואמרה כי היא זוכה לאוזן קשבת אצל השלטונות במצרים וכי תעשה הכל על מנת להוציא את הבקשה מן הכח אל הפועל".

אמירה אורון היא דיפלומטית ישראלית, שכיהנה כממונה במשך שנתיים על שגרירות ישראל בטורקיה עד למינוי שגריר בדצמבר 2016. אורון החלה לעבוד במשרד החוץ ב-1991 בכמה תפקידים לרבות בסגל שגרירות ישראל במצרים, כסגנית דובר המשרד, כמנהלת המחלקה לתקשורת בעולם הערבי וכמנהלת מחלקת מצרים.

ר' יעקב אבוחצירא, בעל הספר "אביר יעקב" הוא אבי שושלת הרבנים לבית אבוחצירא וסבו של הבבא סאלי, ר' ישראל אבוחצירא, מגדולי המקובלים שהנהיגו בישראל.  הוא היה רבה של תפילאלת במרוקו, ונחשב למקובל גדול ובעל מופת.

כל חייו שאף לעלות לארץ ישראל וב-1879 יצא לדרכו אל ארץ הקודש. בהגיעו לדמנהור שבמצריים חלה, ונפטר ולא זכה לעלות לישראל. שם גם נקבע מקום קבורתו. בכל שנה עד שנת 2012 משלחת מתפללים בעלי היתרים מיוחדים נוסעת למצרים להתפלל על קברו. אך כעת הדבר נאסר על ידי השלטונות ואין פוקד את המקום הקדוש.

 

 

אילת כהנא

אילת כהנא