ביום שני האחרון נערכה "ועידת הדיור והנדל"ן לצעירים" בהרצליה. בלשון המעטה, לא יצאתי משם מרוצה. הבעיה הראשונה בה נתקלתי הייתה נושא הצעירים בוועידה, או ליתר דיוק, היעדרם המוחלט. כבר בשנייה הראשונה הבנתי שהצעירים רחוקים מלהיות מוקד העניין, על אף השם המחייב.

ניסיתי להבין מי עומד סביבי ואיזה קהל יעד הגיע והבנתי שיש בעיקר נציגי חברות, פוליטיקאים ונציגי טייקונים למינהם. סטודנטים? צעירים? רק אני לבד הגעתי. בעמדות שהוצבו במקום היו נציגי של חברות בנייה, חברות להשבחת נכסים וחברה שמתמקצעת בייעוץ.

מודעה מבטיחה ולא מקיימת. צילום מסך
מודעה מבטיחה ולא מקיימת. צילום מסך

כשהחלו השיחות והפאנלים שהיו הרגשתי סוג של ניתוק מהבעיה העמוקה שיש היום לאנשים צעירים בקניית דירה. כיום לרובנו קשה מאוד אפילו להשיג את מחיר המקדמה, בין 300 ל-600 אלף שקלים. לשמחתי מצאתי שם סטודנט נוסף ויחד איתו בדקנו את מחירי הדיור במקומות בהם אנו לומדים. נדהמנו לגלות שגם בבאר שבע וגם באריאל מחירי הדיור טיפסו בכמעט 200%. אם ב-2008 דירה באריאל עלתה כחצי מיליון שקלים, כיום היא עולה 1.3 מיליון שקלים.

בוועדה ניסו לדחוף אותנו לעבר שוק השכירות וסיפרו בהתלהבות על תכניות חדשות של שכירת דירות לטווח ארוך של 10-20 שנה במחיר צמוד למדד. למרבה הצער, הם לא הצליחו להרשים אותי ובשביל להגשים את חלום הדירה במחיר סביר, אני מוכן לגור גם לא במרכז הארץ. לאורך היום, בכל הפאנלים והשיחות לא היו כמעט צעירים שדיברו וגם לא היה אף אחד שבאמת הסביר את רמת המצוקה שאנחנו נמצאים בה היום. גם כשלצעירים המעטים שהגיעו ניתנה ההזדמנות לדבר, הם זכו לתשובות מתחמקות במקרה הטוב ובמקרה הרע הם קיבלו את רשות הדיבור רק רגע לפני שכולם מיהרו אל הדלת.

מרבית האנשים לא פנו אל הצעירים כלל. חלק בכלל חשבו שמצב השוק דומה לזה שהיה לפני כ-20 שנה, אז מחירי הדירות היו סבירים. חלק הטיחו אשמה אחד בשני וסיפרו על כמה הם רוצים לשפר את בעיית הדיור, "אבל הגוף הזה והזה מונע ממני לעשות זאת". הגרועים מכל פשוט זלזלו בנו, הצעירים, קראו לנו דור מפונק שטסים מיד אחרי הצבא עד גיל 30. "איך אתם מצפים שתהיה לכם דירה ככה?", הם תקפו. כמובן, הם שכחו שבלי קשר לצבא ולטיסה שאחרי, צריך כיום קרוב ל-200 משכורות כדי לקנות דירה וזה לא שיש שחיקה בגובה המשכורות.

נקודת האור היחידה ביום הזה הזה הייתה , שהובילה את מחאת הדיור של 2011. היא באמת מרגישה את הכאב של הדור הצעיר כי היא חלק מאיתנו ואפשר היה לראות שדבריה באים ממקום של כאב ולא רק מהראש.

"הדור שלנו קורע את עצמו". ליף

"אני לא חושבת שכל כך נורא פה, אני אוהבת את המדינה", היא אמרה, "אני פעילה חברתית כבר 5 שנים והדור שלנו קורע את עצמו בעבודה ויש גם אנשים שמתנדבים ומנסים לקדם כל מיני דברים. אני חושבת שאי אפשר לזלזל בדור שלנו. אנחנו לא מטומטמים, אנחנו חווים את השינויים שיש בתקופה הזאת. זאת תקופה מאתגרת להיות בגילאים האלה יש לנו ידע מסתבר ויש פער שפתי אמיתי בין איך שאתם (אנשים משפיעים שהיו בפאנל – א"ל) תופסים את העולם לבין איך שאנחנו תופסים אותו וחייב להיות בנינו שיתוף פעולה ולמידה משותפת".

ליף המשיכה ואמרה כי "אנחנו צריכים לעבוד בטווח של 10-15 שנה כי יום יבוא ואנחנו נהיה האנשים הבוגרים ואני מקווה שאנחנו לא נתנשא על אלו שיהיו בגיל הצעיר באותה תקופה".

שאלתי את איתן גינצבורג, סגן ראש עיריית רעננה, שהגיע לאירוע מה יש לו להגיד בוועידה במצב שבו דירות ברעננה עולות 2.5 מליון ולצעירים אפילו אין את היכולת להגיע למקדמה בשביל דירה כזאת. הוא אמר שבכל העיר יש רק קרקעות פרטיות כך ש"אין מה לעשות בנושא".

בסרטון שמזמין לבוא לוועדה אמרו ששם נפגוש את מקבלי ההחלטות ואת בכירי הנדל"ן ו"ביחד נייצר פתרונות". בפועל, רק שמענו אותם מדברים. לא הייתה שום אפשרות ליצור שיח על פתרון. כשהם דיברו על צרכנות וקנייה חכמה, הם גרמו לי להבין כמה חלום הדירה הולך ומתרחק.

בפאנלים ובשיחות שהיו לא נתנו כמעט לקהל להגיב אבל בשני הפאנלים בהם היה הקהל קיבל הזדמנות לשאול, הייתי בין השניים שזכו לקבל את האפשרות לשאול. בפאנל שדירה על צרכנות חכמה מה הם ממליצים לעשות ואיך ניתן להשיב את המחירים לרמה בהם היו ב-2008. בתגובה יושבי הפאנל צחקו על הנושא והסכימו שהצעירים ימשיכו לסבול.

השאלה השנייה שלי הופנתה לשר האוצר . בזמן השיחה שהעביר התלהב ואמר כי בסופו של דבר כל מי שזכאי לדירה במחיר למשתכן יקבל אותה.  שאלתי אותו מתי זוג צעיר יוכל לקנות דירה במחיר סביר בתכנית של מחיר למשתכן, כמה זמן צריך להמתין מהיום בשביל שרוב הזכאים יקבלו את זה? בתגובה, כחלון התפתל והתחמק מלתת תשובה ישירה. "יהיו לי נתונים רק בעוד חודשיים-שלושה", אמר.

אם הייתי מאמין לפוליטיקאים הייתי אומר שיהיה פה טוב בזמן הקרוב אבל בגלל שנמאס לי כבר לשמוע הבטחות, אני רק מחכה לתוצאות. אולי נראה אותן רק בעוד חודשיים-שלושה.

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.