מחר (שני) יתקיים בבג"צ דיון בעתירת מפלגת בל"ד, הדורשת מבית המשפט להכריח את הכנסת לדון בהצעת החוק 'מדינת כל אזרחיה' שמשמעותה ביטול המרכיב היהודי בצביון המדינה, זאת לאחר שיו"ר הכנסת סירב לאשר את הצעת החוק לדיון בשל העובדה שהיא שוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ולפיכך, מנוגדת לחוק ולתקנון הכנסת.

לא הצלחנו לפגוע ביהדות המדינה מהכנסת, נבוא מבג"צ. ח"כ ג'מאל . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אחרי שההצעה סורבה פעם אחר פעם על ידי יו"ר הכנסת, ועל ידי נשיאות הכנסת, החליטו חברי הכנסת של בל"ד לפנות לבג"צ: "בהעדר יכולת להתמודד בכלים פרלמנטריים פנינו לערכאה המשפטית", אמר חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה, מגיש העתירה שהוסיף כי הוא מקווה "שמערכת המשפט תרסן את טירוף המערכות המשתולל בכנסת".

זחאלקה אמר בנוסף: "מדינת ישראל מאשרת יוזמת חקיקה שיש בה אלמנט פאשיסטי כפול. לא רק שחוק הלאום הגזעני עבר, הרי שגם הצעת החוק הדמוקרטית של בל"ד למדינת כל אזרחיה נפסלה לדיון. בהעדר יכולת להתמודד בכלים פרלמנטריים פנינו לערכאה המשפטית היחידה בישראל המוסמכת לדון בעניין זה", אמר חבר הכנסת מבל"ד.

האם בג"צ יכריח את הכנסת לדון בביטול יהדות המדינה? יו"ר הכנסת יואל (יולי) . צילום: פלאש 90

 

כזכור, בחוות דעת שחיבר יועמ"ש הכנסת איל ינון נטען כי "הן במישור העקרוני והן במישור הפרטני, קשה שלא לראות בהצעה ככזאת המבקשת לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי ועל כן בהתאם לסעיף 75(ה) לתקנון, מוסמכת נשיאות הכנסת למנוע את הנחתה על שולחן הכנסת".

היועמ״ש ינון הדגיש את חריגותו של המקרה: "אין באמור לעיל כדי לשנות את הגישה הנוהגת בנשיאות הכנסת שנים רבות בדבר הזהירות והריסון הרב שבו נדרשת הנשיאות לנהוג בבואה למנוע הנחת הצעות חוק על שולחן הכנסת".

יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון. צילום: פלאש 90

 

גם יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, אמר כי "מדובר בהצעת חוק מופרכת שכל בר דעת מבין שיש לבלום מיד. אסור שהצעה שתכליתה כרסום היסודות עליהם בנויה מדינת ישראל תונח על שולחן הכנסת. זו הפעם הראשונה מאז מוניתי לתפקיד יו"ר הכנסת, לפני כחמש שנים, שבה אני ממליץ לנשיאות לפסול הצעת חוק. שלושת חברי הכנסת של בל"ד מנסים פעם אחר פעם לקושש קולות באמצעות פרובוקציות, אסור לתת להם יד לכך".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.