ואסד. צילום: רויטרס ואתר הקרמלין

 

בסוריה נערכים לתגובה אמריקאית לאחר שהערב (א’) הוחלט להעלות את הכוננות במרחב האווירי. הרוסים, בגיבוי מוחלט של הסורים, החלו להפעיל בשעה האחרונה פטרולים אוויריים באזור החוף והערב נצפתה גם תנועה אווירית מאיראן לדמשק בנתיב אזרחי קצת שונה מהשגרה. ההערכות הן כי במרחב הסורי נערכים לתגובה אמריקאית לאחר שכל היום הואשם אסד בתקיפה כימית חמורה על העיר דומא, תקיפה שהביאה למותם של 150 אזרחים ופציעה של מאות נוספים. גורמים במשטר אומרים ברשתות החברתיות כי ההערכות בדמשק הן כי כזאת “עלולה להתרחש עוד הערב”.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום לדיווחים וכינה את אסד לא פחות ממנהיג “מחליא”. אסד עצמו הכחיש מתקפה כימית על אזרחיו אך העדויות שיוצאות מסוריה מדברות על מתקפה לא רק של כלור אלא גם של גז חמור יותר. יתכן אף שמדובר בגז עצבים. אם האמריקאים יקבלו הערב הוכחות ותמונה מודיעינית שאסד אכן השתמש בנשק כימי הערכות הן כי האמריקאים יגיבו בחריפות אולי אף במעגל של סביב מפקדות הפיתוח וההפעלה של הנשק הכימי של אסד. בישראל הרשמית לא מתייחסים לדברים בשלב זה אולם בצה”ל עוקבים אחר ההתפתחויות במרחב.

כוחות איראנים בדרך לדמשק? נשיא חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

9 מתוך 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו”ם דרשו כינוס מיוחד לדיון בדיווחים על המתקפה הכימית בדומא, לאחר שכ-150 בני אדם, רובם ילדים ונשים, נהרגו ועוד מאות נפצעו במהלך תקיפה כימית של צבא אסד בעיר. לפי הדיווחים, מאות נפצעו והם סובלים מחנק כתוצאה מהשימוש בגז המיועד להשמדה המונית. מחלקת המדינה האמריקנית הגיבה הלילה (יום א’) לדיווחים ואמרה כי היא בודקת אותם. אסד מצידו מכחיש. בהודעה מוושינגטון נמסר כי אם אכן יתגלה שאסד ביצע שימוש בנשק כימי, תישא באחריות לכך והדבר ילווה בתגובה של הקהילה הבינלאומית.

החשד לשימוש בנשק כימי עלה בין היתר לאחר שהמרכז הסורי לזכויות אדם מסר כי לפחות 11 מההרוגים נהרגו כתוצאה משאיפה של עשן חשוד שהגיע לאחר הפצצות, אך הארגון ציין כי הוא בעצמו אינו יכול לאשר אם אכן הייתה תקיפה כימית.

ילדים בדומא לאחר ההפצצה. צילום: התמונות שהופצו על ידי המורדים

 

המורדים הפיצו ברשתות החברתיות תמונות של הקורבנות כשהם עם קצף בפיהם, לדבריהם מדובר בהוכחה לכך שהיה שימוש בנשק כימי, אולם פייסבוק הסירה את התמונות ומונעת את העלאתן. ארגון סיוע אמריקני הפועל באזור ציין כי 6 בני אדם נהרגו לאחר שפצצת כלור ופצצה נוספת הוטלו על בית החולים בדומא ועל בניין נוסף בקרבתו. עוד דווח ברשת “סקיי ניוז” כי בעקבות המתקפה, ארה”ב קראה לרוסיה לסיים את תמיכתה במשטר הסורי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.