10:41 26/05/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > האם אנחנו בדרך לבחירות?

האם אנחנו בדרך לבחירות?

בנט טיפס על העץ, נתניהו השליך את הסולם הצידה. שני מנהיגי הימין מעלים את ההימור והמתח גואה

מה בעצם גרם לפיצוץ בין נתניהו ובנט ומה הסיכוי לבחירות מוקדמות? זה המצב כעת: פירוש דרישתו של בנט היא ביטול מעמד רה"מ כמנהל הביטחון של המדינה בפועל. נתניהו, מצדו לא יכול לוותר כי הוא לא מעוניין להיות מזכיר ועידת הביטחון אלא מנהל הביטחון, במיוחד עכשיו כשבג"צ מגביל אותו יותר ויותר.

אם בנט יגרום לו לאבד את הניהול השוטף של המדינה בזמן חירום, מה שמעקר את תפקידו של ראש הממשלה. צריך לומר את האמת, ברמה העקרונית, בנט צודק. למרות שלא הייתה תקופה בה הקבינט באמת ניהל את מערכת הביטחון.

כמו נתניהו, גם הוא טיפס גבוה מדי על העץ כשהוא פסל את הוועדה שיזם נתניהו. הוא כבר לא יכול להתקפל. אך גם נתניהו לא, כי אם יתקפל – יצא שבנט דואג לבטחון ישראל, מה שמר בטחון לא יכול להרשות לעצמו.

האם בבחירות הבאות בנט ישנה את צעדיו? בבחירות האחרונות בנט הקפיד שלא לתקוף ישירות את נתניהו או את הליכוד, אך כעת נראה כי התכנית השתנתה. בבחירות הקרובות בנט ילך מול נתניהו חזיתית ויתקוף אותו בטיעון שהוא לא ימני מספיק (ובצדק).

אם שניהם לא יכולים להתקפל, לאן נלך מכאן? ההיסטוריה של שני האישים מלמדת שבין שניהם, נתניהו יהיה זה שיתקפל, או שיימצא פתרון יצירתי שיוריד את שניהם מהעץ. אבל כמו בסבבי ההסלמה מול חמאס, אי אפשר לפסול שהצדדים ייגררו בעל כורחם להסלמה ממנה לא תהיה דרך חזרה. בנט לא מרוצה משמונת המנדטים שלו ונתניהו מאס במשחקי הכיסאות. אולי, למרות הכול – בסוף נצא מזה עם בחירות.

משה אביטל

משה אביטל

אולי יעניין אותך גם

מחקר חדש קובע: שיטת בחירת השופטים בישראל חריגה ביחס לעולם 

ממחקר חדש שערכה התנועה למשילות ודמוקרטיה עולה כי ברוב המוחלט של המדינות הדמוקרטיות בעולם, מי …