שנה וחצי שלא מצליחים להקים ממשלה בצפון בשל ויכוח סוער על מאפייניה וזהותה של המדינה. השבוע יצאה משלחת נשים מהציונות הדתית בראשותה של יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי לאירלנד כדי ללמוד מקרוב כיצד מסתיים הסכסוך ארוך השנים.

אירלנד. צילום: פלאש 90

הסכסוך הקשה בין הקתולים לפרוטסטנטים הסתיים ב-1998 עם הסכם "יום שישי הטוב", אך עדיין הצדדים לא מצליחים להקים ממשלה במשך 18 חודשים. אחת המחלוקות המרכזיות היא הגדרת השפה האירית כשפה הרשמית באירלנד.

ח"כ מועלם-רפאלי עמדה בראש משלחת הנשים לאירלנד וייצגה שם את הזווית ישראלית: "אחרי שסיימנו לחוקק בכנסת את , זה פשוט מדהים לראות חברה מערבית קרועה סביב ויכוח על עיגון שפה כשפת לאום".

"השפה היא יסוד מרכזי בזהות של לאום ויצירת תודעה, וכל מי שיש תהיות והתנגדויות לכך שהשפה העברית עוגנה בחוק כשפה הרשמית של מדינת היהודים, מוזמן לבקר באירלנד ולראות כמה חשיבות ישנה להגדת השפה הרשמית. לא מעט אירים מקנאים בישראל על ההישג הכל כך משמעותי הזה מבחינתנו, של עיגון שפת הלאום", הוסיפה מועלם-רפאלי.

המשלחת אורגנה על ידי יועץ בכיר במכון הרברט קלמן ליישוב סכסוכים לאומיים ולאיחוד האירופי בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני "חשוב מאוד לחשוף גורמים מובילים בחברה הישראלית שמתמודדת גם היא עם סכסוך ארוך שנים עם הערבים, לסיפור סיום הסכסוך ההיסטורי באירלנד" אמר דנינו " גם כאן הסכסוך הוא דתי ברובו. לנו כישראלים יש הרבה מה לשמוע וכמובן גם מה להשמיע".

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.