האם אחד ממנסחי מסמך 'רוח צה"ל' תומך בסרבנית פוליטית? הפרופ' אבי שגיא, פילוסוף המלמד באוניברסיטת 'בר אילן' ואחד המנסחים של מסמך 'רוח צה"ל' מבקש לפטור משירות צבאי את סרבנית המצפון עמרי ברנס.

ועדת המצפון בצה"ל סירבה עד כה לשחרר את ברנס ומאז היא יוצאת ונכנסת לבית הכלא הצבאי. פרופ' שגיא המשמש גם כחבר ועדות מצפון שנים רבות, ביקש לאחרונה לשחרר את ברנס מהצבא לאלתר. כך נחשף בטורו של יגאל סרנה ב'ידיעות אחרונות'. פרופ' שגיא, כותב סרנה, אף שלח מכתבים למערכת הצבאית לשחרר את ברנס.

פרופ' אבי שגיא
פרופ' אבי שגיא

"אין לוועדה מושג מהי סרבנות מצפון", הסביר שגיא. במכתב לוועדת המצפון של צה"ל כתב שגיא כי "קולו של המצפון הוא קולה של שכבת העומק של זהותנו שעליה איננו יכולים להתפשר. עמרי מצויה בתוך זהותה. היא לא יכולה לבחור כמו בשוק בין זהויות. סרבני מצפון הם מגדלור לנכונות אנושית ראויה לפעול בהתאם לצו הלב".

רוצים לקרוא עוד? התעדכנו בעמוד הפייסבוק של "שביעי"

עמרי ברנס מצהירה שהיא סרבנית מצפון מכיוון שהיא "לא יכולה להיות חלק מצבא, מאף צבא, בשום מקום בעולם, כיוון שאני פציפיסטית ומתנגדת לאלימות מכל צורה. לא נשמע לי הגיוני שילד או ילדה בני 18 צריכים להחזיק נשק או להיות חלק מגוף אלים". עם זאת, היא משתתפת גם בקמפיינים פוליטיים נגד גיוס לצה"ל, והשתתפה בכנסים יחד עם סרבניות גיוס אחרות כמו תאיר קמינר, שהסבירה את סירובה להתגייס לצבא מסיבות פוליטיות.

"הצבא הוא מוסד נפשע"

ברנס היא חלק מתנועת סרבנות פוליטית הקרויה 'מסרבות'. רשת 'מסרבות' הוקמה על ידי פעילי שמאל, רובם מזוהים עם מפלגת חד"ש, והם מסייעים לצעירים חייבי גיוס, בתמיכה ליווי והכוונה לא לשרת בצבא. ברנס, כמו תאיר קמינר, הפכה להיות מעין דגל של התנועה. פרזנטורית של סרבנות.

צילום מסך: עמוד הפייסבוק של "מסרבות"
צילום מסך: עמוד הפייסבוק של "מסרבות"

בנוסף לכך, היא לוקחת חלק בהרצאות והסברה לצעירים על סרבנות. היא השתתפה במפגשי הסברה בעד סרבנות. בפרסומי תנועת 'יש גבול' התומכת בסרבניות, נכתב כי תאיר קמינר ועמרי ברנס "נמקות בכלא" בגין סירובן להתגייס ו"לקחת חלק בדיכוי העם הפלסטיני". אתר 'הטלוויזיה החברתית' דיווח, כי במפגש שעסק בסרבנות לאחרונה אמרה ברנס כי סירובה להתגייס נובע גם ממניעים פוליטיים, וזאת בעקבות הצטרפותה לתנועת 'מסרבות'.

ברנס טוענת כי צה"ל הוא צבא נפשע שמייצר אלימות. "הצבא יוצר מעגל אלימות בטענה שהוא מגן על המדינה. פוליטיקאים ומנהיגי ציבור הכשירו את קיומו של מוסד נפשע זה ומדינתנו היא מדינה מיליטריסטית".

"מהפכת ערכים"

מעורבותו של פרופ' שגיא וגם של מכון 'הרטמן' בצבא כמי שלמעשה מעצבים את החינוך לחיילי צה"ל (פרופ' שגיא הוא ממנסחי מסמך 'רוח צה"ל', ומשמש ב'הרטמן' כחבר ועדת אתיקה צבאית המנסחת ניירות עמדה לצה"ל ומכשירה קצינים בהשתלמויות), עוררה ביקורת לאחרונה על ידי מחברי דו"ח ליב"ה ורבנים צבאיים במילואים.

דו"ח ליב"ה קבע כי צה"ל עובר "מהפכת ערכים" שנוצרו על ידי הכנסת ארגונים ועמותות המזוהות עם השמאל הישראלי. מכון 'בינה' וגם מכון 'הרטמן', (שני גופים שזכו במכרזים של חיל חינוך להעביר השתלמויות חובה לקציני צה"ל) לדעת אנשי ליב"ה, פועלים להשריש "ערכים שנויים במחלוקת".

תמיכתו לכאורה של פרופ' שגיא בשחרורה של סרבנית גיוס, מהווה לדעת פעילי 'פורום רבנים צבאיים במיל" עדות נוספת למגמה המתמשכת של ניסיון לשנות את ערכי צה"ל היסודיים. "העיקרון החשוב ביותר שאמור להנחות את רוח צה״ל הוא עיקרון הדבקות במשימה, והניצחון במלחמה. רוחו של צבא יהודי, רוחו של דוד המלך", נמסר מארגון 'פורום רבנים צבאיים במילואים', "אם מנסח 'רוח צה״ל' תומך בסרבנות, לאן הגענו? מישהו חייב לעשות בדק בית. חולשה, בלבול ותמיכה בסרבנות הינם הסכנה הגדולה ביותר לצה"ל".

מדובר צה"ל נמסר כי "הטענות המובאות בכתבה נמצאות בבדיקה". פרופ' שגיא סירב לענות לשאלותינו, לאחר שטען כי בקשנו את תגובת דובר צה"ל לעניין לפני שדיברנו עימו. נציין כי פנינו לקבל את תגובת פרופ' שגיא עוד לפני הפנייה לדובר צה"ל אך מסיבות שונות נבצר ממנו להשיב לשאלותינו.