מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף פולי מרדכי. צילום: פלאש 90
מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף פולי מרדכי. צילום: פלאש 90

מאמר שפרסם מתאם הפעולות בשטחים האלוף פולי מרדכי קורא לביצוע מעין "תוכנית מרשל" (התכנית האמריקנית לשיקום אירופה אחרי מלחה"ע ה-2, ע.ד) ברצועת עזה במסגרתה, "נדרש להוביל תכנית של הפיכת הרצועה לסביבה מתפתחת ובה אזורי תעשייה מתקדמים, מרחבים תיירותיים, ערוצי תחבורה חדשניים, ותשתיות העונות על צרכי התושבים".

במאמר שהתפרסם באתר ה- INSS תחת הכותרת "עזה האחרת: רצועת עזה בין מבוי סתום לשביב של תקווה" ועליו חתומים מלבד מרדכי, גם אל"מ מיכאל מילשטיין וסא"ל במיל' יותם אמיתי מתוארים בני הדור החדש בעזה כ"צעירים הנמצאים בתחילתו של תהליך התגבשות. דור זה מהווה קבוצת כוח דמוגרפית ונחשב משכיל יחסית בהשוואה לדורות שקדמו לו, אך גם חסר אופק אישי וקולקטיבי בראייה עתידית".

מחבלי חמאס בתהלוכה בעזה בחודש יולי, צילום: פלאש 90
מחבלי חמאס בתהלוכה בעזה בחודש יולי, צילום: פלאש 90

"כיווני הפתרון הנחוצים בעת הזו לרצועת עזה חייבים לכלול בשורה אמתית לאוכלוסייה המתגוררת בה", נכתב. "כוונתנו היא שיכללו בו יוזמות והשקעות בינלאומיות רציניות שיאפשרו לחולל ברצועה שיקום ושינוי אמיתי – מבלי שיתאפשר לחמאס להתנגד לו ואף למנוע אותו".

הכותבים אמנם מציינים כי "מי שעשוי לכאורה ליהנות מפיתוח משמעותי ברצועת עזה הוא קודם כל שלטון החמאס", אך לפי דעתם "סביר שבמציאות של שינוי אמיתי ברצועה, גם חמאס תידרש להתנהל לפי התניות ברורות של גורמים בינלאומיים".

ילדים ממתינים במעבר רפיח, כדי לצאת מעזה למצרים, יולי 2017. צילום: פלאש 90
ילדים ממתינים במעבר רפיח, כדי לצאת מעזה למצרים, בחודש יולי. צילום: פלאש 90

"מה שבעיקר חסר", לפי דעתם לצורך קידום התכנית הוא "רצון טוב של בעלי האינטרסים במרחב, ובהם תושבי הרצועה עצמם. מדובר בתהליך מורכב שעשוי להימשך זמן רב ובניית האמון בו, מחייבת מידה של סבלנות ועקביות".

כמו כן נטען בטקסט כי הדור הצעיר ברצועה "אינו ארגון סורר, ולאורך זמן הוא עשוי להוות איום על השלטון ולעצב את הרצועה בדמותו — עם או בלי חמאס. רבות כבר נכתב על ההקצנה הגוברת בקרב תושבי רצועת עזה ככל שחולפות השנים, והמציאות המשתקפת מנקודת ראותם אינה משתנה ואף הופכת לקשה ולמתסכלת יותר".

"כל הצעה לשינוי המציאות הנוכחית ברצועת עזה תצטרך להביא בחשבון גם את הדור החדש", טוענים הכותבים: "הן בשל כוחו הפוטנציאלי הגובר והן משום שבהיעדר פתרון למצב הקיים הוא עלול להיטמע בתוך ארגונים אסלאמיים קיצוניים, ולאמץ באמצעותם קו מיליטנטי יותר אף בהשוואה לשלטון חמאס".

כזכור בשבוע שעבר פוצץ צה"ל מנהרת טרור שבנה הג'יהאד האסלאמי, בתקיפה נהרגו שמונה מחבלים, ביניהם בכירים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי.

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20