תקיפה ישראלית בסוריה של משלוח טילי סקאד המיועדים לחיזבאללה

בראיון לעיתון "הארץ" חשף המפקד היוצא של , אלוף , כי ישראל סיכלה בחמש השנים האחרונות קרוב למאה הברחות נשק לארגון הטרור חיזבאללה בלבנון ולארגוני טרור נוספים. "מאז 2012, אני מדבר על עשרות רבות מאוד של פעולות. המספר מתקרב לשלוש ספרות".

"פעולה יכולה להיות משהו בודד, קטן ונקודתי, ויכולה להיות שבוע אינטנסיבי שמעורבים בו הרבה מאוד כלים. לשמחתי זה קורה מתחת לרדאר. אפשר להסתכל על זה כהישג ישיר, על הציוד שהושמד. אבל קרה עוד דבר אחד שהוא בעיניי משמעותי מאוד. השכלנו לא לדרדר את מדינת ישראל למלחמות", הוסיף היוצא.

מפקד חיל האוויר היוצא, האלוף אמיר אשל. צילום: כנס הרצליה
מפקד חיל האוויר היוצא, האלוף אמיר אשל. צילום: כנס הרצליה

"במזרח התיכון קל מאוד להסלים למלחמה", הסביר אשל. "זו חוכמה קטנה מאוד להיות פיל בחנות חרסינה. כשלישראל יש אינטרסים, היא פועלת חרף הסיכונים. אני חושב שבעיני האויבים שלנו, ככל שאני מבין את זה, זו שפה שמובנת פה ומובנת גם הרחק מהמזרח התיכון".

"50 שנה אחרי ששת הימים, החזרנו לישראל את יכולת המכה המקדימה לזירה הצפונית", אמר אשל. לדבריו, יכולותיו ההתקפיות של חיל האוויר השתפרו באופן ניכר, בין היתר בזכות המודיעין המדוייק. "אני לא אומר שישראל צריכה להנחית מכה מקדימה. זו דילמה אסטרטגית וכל דבר צריך להיבחן בהקשר שלו. אבל היום יש לנו יכולת כזו, גם מול האויבים החדשים, ארגוני טרור עם מערך שליטה מבוזר יחסית. אפשר להשיג הישג, שהוא בעיניי פנומנלי. זה לא יגמור את המלחמה בשלוש שעות, אבל זה יקדם אותנו לניצחון, לקיצור המלחמה, בצורה דרמטית".

אשל על פרשת אזריה: "האמירות הערכיות ברורות וצריכות לקבל גיבוי מחוץ לצה"ל"

אשל, המקורב לרמטכ"ל גדי איזנקוט, התייחס גם לפרשת אזריה. "היתה הבנה מאוד מהירה שזה אירוע חריג בכל קנה מידה. תחקרו אותו מקצועית והגיבו נכון. ברור שהיה כאן גם כשל מקצועי וגם כשל ערכי. שתי ערכאות של בית הדין כבר אמרו את דברן".

זירת האירוע בחברון, בה ירה אלאור אזריה במחבל. צילום מסך: בצלם
זירת האירוע בחברון, בה ירה במחבל. צילום מסך: בצלם

"היכולת של מפקדים לתחקר, לומר דברים ברורים, ערכית ומקצועית, זו נשמת אפו של הצבא. כשזה לא יהיה אנחנו נתפורר, ואז אפשר יהיה לסגור את העסק. האמירות הערכיות היו ברורות – וזה צריך לקבל גיבוי מחוץ לצה"ל. הצבא עובד במרקם עדין. אם לא נותנים גיבוי לעמדות פיקודיות, אין יכולת לפקד. לא תהיה עוצמה צבאית בלעדיו. זה המנוע של הצבא. אחרת אפשר להחליק במדרון מאוד מסוכן ולהגיע לחוסר יכולת לפקד", סיכם אשל.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.