17:56 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המערכת הפוליטית נפרדת: "האיש שראה הכול"

המערכת הפוליטית נפרדת: "האיש שראה הכול"

"חלוקים היינו על השקפתו המדינית, אך אין חולק על תרומתו לעם ולמדינת ישראל". היום תתכנס הממשלה לישיבת אבל

הבוקר (ד') הלך לעולמו הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס, בגיל 93. חברי כנסת מימין ומשמאל מיהרו להוציא הודעות הספד עבור פרס, שפעל רבות למען ביטחונה המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, מביעים צער אישי עמוק על פטירתו של יקיר האומה, נשיא מדינת ישראל לשעבר, שמעון פרס. רה"מ נתניהו ימסור הבוקר הודעה מיוחדת ויכנס את הממשלה לישיבת אבל.

ועדת שרים לסמלים וטקסים בראשות השרה מירי רגב מרכינה ראשה על פטירתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס. הועדה תתכנס מיד לאחר ישיבת הממשלה לדיון באשר לסידורי טקס ההלוויה הממלכתי בתיאום עם המשפחה.

צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"מדינת ישראל נפרדת מראש משפחתה"

"שמעון הקדיש את חייו לקוממיות עמנו. כאיש חזון, נשא מבטו אל העתיד. כאיש בטחון, ביצר את עוצמתה של ישראל בדרכים רבות, שגם היום חלקן עדיין עלומות. כאיש שלום, פעל עד ימיו האחרונים לפיוס עם שכנינו ולעתיד טוב יותר לילדינו", כך ספד ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרס.

"אני מבקש להוסיף משהו מזווית אישית. את שמעון פגשתי לראשונה לפני 40 שנה על סף קברו של אחי יוני. לעולם לא אשכח את יחסו החם כלפיי, כלפי אחי עדו, וכלפי הוריי זכרונם לברכה, ברגעי יגוננו. רק לפני ימים אחדים, מעל במת האו"ם, איחלתי לו רפואה שלמה בשם העם כולו. התפללנו כולנו, ורבים בעולם איתנו, ששמעון, בכוחותיו המיוחדים, במרץ שהיה אופייני לו, איכשהו יצליח לצאת מזה, איכשהו יצליח לחזור אלינו. לצערי העמוק, התפילה הזאת לא נענתה.

"וכעת שמעון, יקיר האומה, נפרד מאיתנו. אבל הוא לא נפרד, הוא לעולם לא ייפרד, מליבנו ומזכרוננו. שמו של שמעון פרס יהיה חקוק לעד בספר התקומה של העם היהודי, כאחד מן המנהיגים הדגולים שקמו למדינת ישראל, וכאחד מן האבות המייסדים שהקימו את מדינת ישראל. יהי זכרו נצור בלב האומה".

יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין: ״כנסת ישראל מרכינה את ראשה ודואבת את לכתו של הנשיא התשיעי ורוה״מ לשעבר שמעון פרס.

"מדינת ישראל נפרדת היום מהעומד בראש משפחתה. היא נפרדת מהאיש שראה הכל, שהיה מעורב בכל ושעיצב הכל. פרס הוא סיפורו של העם היהודי ושל מדינת ישראל, אם כבן למשפחת ניצולי שואה, כעולה, כחקלאי, כאיש ביטחון וכמדינאי. הוא היה מענקי ההנהגה הלאומית שקמו לנו במאה האחרונה, איש עתיר זכויות ומופת של ציוני גאה ששאף כל ימיו לעשות למען המדינה ואזרחיה.

"הוא תמיד חיפש היכן להבקיע דרך חדשה ולהביא את כולנו למקומות טובים יותר. ההיסטוריה עוד תדבר נכבדות באדם דגול זה ששמו הלך לפניו בארץ וברחבי העולם כולו כבעל תובנה, נסיון וחזון. חסרונו של פרס יורגש היטב, אולם טביעות אצבעותיו ופירות פועלו יהיו נוכחים כאן לדורות רבים. אני שולח חיבוק חם לבני משפחתו ותנחומים כנים למוקיריו הרבים. יהי זכרו ברוך״.

שרת המשפטים איילת שקד ספדה גם היא לפרס. "נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס, בעל זכויות רבות בבניית כוחה ובטחונה של מדינת ישראל. בכהונתו כנשיא המדינה השכיל לחבר בין חלקי העם, וסייע בהעלאת מעמדה הבינלאומי של ישראל בקרב מנהיגי העולם. אף שהשקפותינו הפוליטיות היו שונות, אין ספק שאת כל מרצו הוא הקדיש למען מדינת ישראל".

שרת התרבות מירי רגב: "שמעון פרס, הנשיא התשיעי, ראש הממשלה השמיני והאיש שהקדיש את חייו למדינת ישראל הלך הערב לעולמו והשאיר אחריו מורשת של עשייה ציבורית למען מדינת ישראל, ביטחונה ויחסיה עם מדינות העולם. פרס היה איש חזון, רב מרץ וכוחות נפש. אני מלאת הערכה על המשימות הציבוריות שנטל על שכמו מגיל צעיר ועד יום מותו. אני משתתפת בצערה של המשפחה ושל חבריו ומוקירי זכרו הרבים.

על אף המחלוקת

דברי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעקבות מותו של שמעון פרס ז״ל: ״שמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שכיהן גם כשר הביטחון, שר החוץ ובעוד שלל תפקידים מאז הקמת המדינה, הלך לעולמו. פרס היה באמת אחרון דור הנפילים שהיו שותפים להקמת המדינה וזהו יום עצוב לעם ישראל.

"על-אף שהיינו חלוקים בדעותינו המדיניות והפוליטיות, בשנים האחרונות, במיוחד כשהוא היה נשיא המדינה ואני שר החוץ ועד לאחרונה כשאני שר הביטחון והוא הנשיא לשעבר, נהגנו להיפגש לעיתים קרובות ולנהל שיחות על עתיד המדינה. שמעון יחסר לי הן כמי שהיה מאושיות המדינה הזו והן כאדם. יהי זכרו ברוך.״

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר "שמעון פרס היה שר החינוך שלי, והוא יחסר לי מאד. פרס כתב את ההיסטוריה במו ידיו. הוא היה איש החזון הכי מעשי, איש ביטחון שחתר לשלום, מנהיג אמיץ שייצג את מדינת ישראל בגאווה בכל רמח אבריו ובכל מקום בגלובוס".

"שר החינוך שלי". בנט עם פרס. צילום: מארק ניימן, לע"מ
"שר החינוך שלי". בנט עם פרס. צילום: מארק ניימן, לע"מ

"זכיתי בשנים האחרונות להיפגש איתו פעמים רבות ולשמוע על חזונו למדינה שתהיה אור לגויים, שתייצא לעולם את המוצר הכי חזק שלנו: המוח היהודי. התרגשתי מאד כאשר הוא נענה לבקשתי והתגייס למהלך ציבורי למען לימודי המדעים בישראל והוא נענה ברצון, למרות שלא תמיד הסכמנו בנושאים שונים", דברי בנט.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ ציין כי "שמעון פרס ז״ל היה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של מדינת ישראל למן הקמתה ועד היום. פעילותו הציבורית נשזרה בתולדות המדינה והשפיעה רבות על עיצוב דרכה בתחומי הבטחון, הכלכלה והחברה. שרתנו יחד בממשלת שרון השנייה ולצד חילוקי דעות מדיניים תמיד הערכתי את תבונתו וניסיונו ואת שאיפתו הכנה להיטיב עם מדינת ישראל וכל אזרחיה ואת תרומתו הייחודית לביטחון המדינה".

שר התיירות יריב לוין פירסם הודעה בה נאמר, "אני מבקש לנחם ולחזק את בני משפחת פרס בשעה קשה זו. נשיאנו התשיעי היה איש אשכולות שתרומתו רבת השנים למדינת ישראל לא תסולא בפז. לא אחת חלקתי על דרכו לצד ההערכה הרבה שרחשתי לו על תרומתו האדירה למדינת ישראל במגוון רחב של תחומים".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ספד לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל: "ברוך דיין האמת.  שמעון פרס היה איש אשכולות. נשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הביטחון ויד ימינו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. ממניחי היסודות לביטחון ישראל, לחוסנה של מדינת ישראל והרתעתה. בהיר במחשבתו, אמיץ בהחלטותיו ומסור כולו לעם ישראל ולמדינתנו. חלוקים היינו על השקפתו המדינית, אך אין חולק על גדלות אישיותו ותרומתו העצומה לעם ולמדינת ישראל. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים ויהי זכרו ברוך"

"איש חזון שראה לנגד עיניו את המחר"

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה להודעה על פטירתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ואמרה: "פרידה משמעון פרס היא פרידה עצובה ממנהיג שהיה איש חזון, אשר ראה לנגד עיניו תמיד את המחר. מנהיג ששייך לדור מקימי המדינה ופעל ללא לאות למען העם בישראל. גם אלו שחלקו על משנתו הפוליטית לא יכלו שלא להעריץ את הנחישות וההתמדה בשאיפתו לשלום וההתחדשות המתמדת שדרש מעצמו.

צילום: מארק ניימן, לע"מ
צילום: מארק ניימן, לע"מ

"בגילו הביולוגי הגיע לשיבה טובה אולם ברוחו היה אדם צעיר שלא נואש מהרצון לשנות את העולם. מדינת ישראל תחסר מנהיג חשוב ששינה את פני המדינה. יהי זכרו ברוך".

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג אמר כי "שמעון פרס היה מגדולי המנהיגים שהיו למדינת ישראל. האיש שמנעוריו ועד ימיו האחרונים פעל למען מדינת ישראל, הלך מאיתנו היום והוא בן 93".

"הוא היה מורה, חבר ומנהיג גדול שיירשם לעד בתולדות ישראל. את דרכו החל כעוזרו ואיש סודו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון והמשיך עד שהפך למנהיג בעל שם ומעמד עולמי, נשיא, ראש ממשלה, שר חוץ שר ביטחון, ויו"ר מפלגת העבודה, איש שידו הייתה בכל מה שצמח כאן. איש של מעשים גדולים שעיצבו את פניה של מדינת ישראל לאורך כל שנות קיומה", הוסיף הרצוג.

הוא ציין כי "תרומתו לביטחון ישראל ולכוח ההרתעה שלה, למאבק הנחוש בטרור ולחתירה הבלתי פוסקת לשלום, לכלכלתה ולחוסנה החברתי, למעמדה הבינלאומי, לחדשנות ולתעוזה הישראלים, היתה תרומה שאין מילים שיוכלו לתארה. היכרתי את שמעון פרס ומשפחתו מאז הייתי ילד, בבגרותי זכיתי להיות לו עוזר, יועץ וחבר, ייאמרו עוד מילים רבות על שמעון, אבל כעת העצב גדול מידיי והלב כואב מידי".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה, "ישראל נפרדת היום בכאב ממנהיג גדול, איש חזון שהקדיש את כל חייו לשלומה וביטחונה. קשה לדמיין את ההיסטוריה שלנו ללא החותם שהשאיר, קשה לדמיין את ישראל בלעדיו".

היא סיפרה, "לא הספקתי להיפרד משמעון פרס, כי פרידה ממנו מעולם לא היתה אופציה. לא נפרדים ממי שבאמצע העשייה של חייו ומתכנן הרבה קדימה בשבילו, בשבילנו ובשביל כל העולם. ממש כך. מעיין הנעורים שלו היה השאיפה לשלום. בלי להסס, בלי להתבייש. ראיתי אותו מתעלם מהציניות, כועס על האדישות, מנסה לפקוח את עיני אלה שלא רואים את מה שהוא ראה. ראיתי אותו כואב את הפוליטיקה – ואוהב את המדינאות. כך היה ויישאר בעיני העולם כולו. מדינאי ומנהיג".

צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"מי שהכרתי את שמו רק כיריב פוליטי של הוריי – נהפך במהלך השנים למורה דרך בנבכי האזור המורכב שבו אנחנו חיים, כשהפנס שמאיר לו את הדרך זו האופטימיות, שהוא יכול לתפוס את השלום החמקמק מעבר לפינה הבאה. שמעון פרס הוא מבחינתי המנצח התמידי. מי שניצח את הספקנות באמונה, מי שניצח את השנאה שהוטחה בו בעבר והפך לאהוב העם, בלי ששינה את משנתו. אנו נפרדים ממך היום הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, בהרבה אהבה והוקרה", אמרה לבני.

ח"כ אראל מרגלית ספד לפרס:  ח"כ מרגלית: ״פרס היה שייך לזן נדיר של אנשים שאף פעם לא אומרים "אני עייף, אני צריך שקט". הוא בז לעצלנות, לרגיל, למי מנוחות. עד הרגע האחרון היה איש עבודה ואיש רוח. שילוב נדיר בין הגות למעשה. נוח על משכבך בשלום, האיש שלא ידע לנוח.״

"הוקיר את לומדי התורה"

הסיעות החרדיות נפרדו גם הן מפרס. יו"ר  סיעת יהדות התורה  ח"כ  הרב מוזס: "סיעת יהדות  התורה אבלה על פטירתו של הנשיא לשעבר מר שמעון  פרס ז"ל. הסיעה מוקירה  טובה למר פרס שעמד לצידה של היהדות החרדית בהחלטות מכריעות וידע לכבד ולהעריך את לומדי התורה וגדולי ישראל".

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר, "שמעון פרס ז"ל היה ידיד אמת שלי. אהבתי אותו מאד. תמיד אזכור אותו בשל חוכמתו, חזונו, רגישותו, והכבוד הרב שנהג בכל אדם. תרומתו הגדולה לבטחון ישראל כראש ממשלה וכשר הבטחון, הקמת הכור בדימונה, חיזוק וביצור עוצמתם של צה״ל ומערכת הביטחון ומאמציו האדירים לכונן שלום ופיוס עם שכנינו, משרטטים את דמותו היהודית והנדירה, כמנהיג ציבור בכל רמ"ח איבריו שהקדיש את כל חייו למען עמו ומורשתו".

הוא ציין כי "פרס ז"ל כיבד וייקר את לומדי התורה ועמליה. קשריו החמים וההדוקים עם מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס מרן הרב עובדיה יוסף זיע"א הפכו לשם דבר, כאשר היה מקפיד לסור למעונו מידי חג ומועד, לקבל את עצתו וברכתו בשלל תחומים שעמדו על סדר היום. פטירתו של שמעון פרס ז"ל היא אבידה גדולה לעם היהודי ולמדינת ישראל".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נתניהו בנאום החמוצים

רה"מ נתניהו: "תעשיית הדכדוך הצמיחה ענף חדש: ענף החמוצים"

הכנסת פותחת את מושב החורף בנאומים סוערים של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג