בחודש בו נחשפה פעילות המוסד באיראן, שעשתה כותרות בכל העולם וממשיכה להסעיר את הדימיון, אנו מציינים היום את יום השנה לתלייתו של אליהו (אלי) כהן הי"ד – מגדולי המרגלים של ישראל בכל הזמנים – שפעל בסוריה תחת זהות בדויה במשך 3 שנים.
לוי אשכול, שהיה ראש ממשלת ישראל בעת מלחמת ששת הימים סיפר מאוחר יותר: "מעשיו של אלי כהן חסכו למדינת ישראל חטיבות רבות של חיילים, והמידע שהביא לפני מלחמת ששת הימים היה מידע שלא יסולא בפז, והביא לניצחון הגדול במלחמת ששת הימים".
שביל אלי כהן ברמת הגולן. צילום: ויקימדיה.
כארבעה חודשים לאחר שנלכד, ב-18 במאי, 1965 בשעה 02:00 לפנות בוקר, הובל כהן לתחנת המשטרה מול כיכר אל-מרג'ה שבלב העיר דמשק. הרב ניסים אנדיבו-כהן, הרב הראשי של קהילת יהודי דמשק, המתין לו שם והתפלל איתו את התפילות המקובלות במעמד זה. מאוחר יותר העיד הרב כי פגש אדם שבור, ועם זאת אדם נחוש שביקש להודיע לבני משפחתו שמילא את חובתו עד תומה ונשאר נאמן לעמו ולארצו.
 
לאחר מכן הובל כהן למרכז כיכר מרג'ה, שבה המתין לו אבו סלימאן, התליין הראשי של סוריה, אשר תלה אותו.
מצבה לזכרו של אלי כהן בגן הנעדרים בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים
 
במכתב שכתב לאשתו זמן קצר לפני הוצאתו להורג, ונמסר לרב אנדיבו-כהן, כתב:
 
"נאדיה יקירתי, משפחתי היקרה! אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקווה שתישארו תמיד מאוחדים אני מבקש מאשתי שתסלח לי, שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו… יום יבוא וילדי יהיו גאים בי. ולך נאדיה יקירתי, אנא התחתני עם איש אחר שיהיה אבא לילדים שלנו, לפי רצונך. אל תבזבזי את זמנך בבכי על מה שקרה, אלא הביטי לעתיד. אני שולח לכם נשיקות אחרונות. התפללו לעילוי נשמתי".
כהן השאיר אחריו אישה ושלושה ילדים.
לינור בר-אל

לינור בר-אל