ראש הממשלה לשעבר ניצל את נאומו בכנס הרצליה כדי לנגח את ראש הממשלה ואמר כי: "דרך שימוש חוזר בפחדים של העומד בראש, ניצחה עמדתם של הפנאטים בליכוד ואל נטעה, נתניהו בראשה נושא באחריות לפעולות ממשלתו החטופה ומחדליה בין אם מדובר בחולשת דעת או אופי, בין אם מדובר בסינדרום שטוקהולם, ובין אם זו התגלות מאוחרת של עמדות היסוד שלו בהשראת משפחתו וסביבתו הקרובה".

ברק המשיך וקרא לחברה הישראלית להיאבק בממשלת נתניהו:"הממשלה 'החטופה' ונתניהו בראשה מבינים שבחברה בריאה, הצעדים המתחייבים ממימוש האג׳נדה הזאת יקוממו את בית המשפט העליון – שיכריז על אי חוקיותם, ואת החברה האזרחית – שתצא במאות אלפיה לרחובות ותבלום את המהלך. לכן, חיוני לפעול מראש, לאורך זמן ובהדרגתיות, על מנת להחליש את בית המשפט העליון, לצמצם את סמכותו ולגמד את מעמדו; לקעקע את בטחונה העצמי של החברה האזרחית; להפחיד, להרדים ולהשתיק כל שיח ביקורתי. כל אלו נעשים יום יום לנגד עינינו".

בדיון שנערך באולפן 'הפטריוטים' אמר מנחה התכנית אראל סג"ל כי תכניתו של ברק לא תעבוד. "האיש שהוביל את ישראל על סף תהום, ניסה לעשות הסכם עם 40 ח"כים מדבר על ממשלה חטופה, אנחנו, שהצבענו לליכוד, הקולות שלנו אינם לגיטימיים, חטפנו את המדינה. היא לא שלנו היא שלהם. יש לי חדשות בשבילך, ברק. לא ילך".

ארי שמאי, פאנליסט התכנית תקף את ברק על ניסיונו לשוות לעצמו תדמית עממית: "איזו מחאה עממית? העם לא איתך ואתה גר באקירוב. נמאס לי שמדברים פה על פשיזם. יש פה מדינה עם אין פה שום פשיזם. יש פה מדינה עם חופש עיתונות, יש פה מדינה עם בחירות דמוקרטיות, איזה פשיזם? מה, הגסטפו מסתובב פה ברחובות? אני לא מבין!"

שמעון ריקלין המשיך לתקוף את דבריו של ברק ואמר כי: "כשמדברים על ממשלה חטופה, עולה פה ריח של פשיזם. פשיזם של אהוד ברק. הם שנים מסבירים לנו שחטפו את הדמוקרטיה, מי שמנסה לחטוף את הדמוקרטיה זה הם".

הסופרת גלית דיסטל אטבריאן מצאה את האירוניה בדבריו ואמרה ש"מה שאירוני הוא שהמחאה החברתית העלתה את ביבי לשלטון. הפריפריה לא יודעת מה טוב בשבילה, בטח ברק יגיע ממגדלי אקירוב ויושיע אותם".

מבין כולם, העיתונאי החרדי בני רבינוביץ' היה החריף מכולם והזכיר את השמועות על מחלתו של שר הבטחון לשעבר ואמר: "היו שמועות שלברק יש אלצהיימר, אז יש לו".

הפטריוטים

הפטריוטים