צילום: טל גליק

 

רבותי, ההיסטוריה חוזרת:  מזמין אתכם לשלל פעילויות  עם ניחוח מעברה ההיסטורי הקדום של העיר סקיתופוליס. באמצעות שלל מייצגים תיחשף בפני המבקרים חשיבותה של העיר המזרחית הקדומה, והיותה העיר הביזנטית המפוארת ביותר בארץ ישראל לפני 2,00 שנה.

כזכור: בימיה הטובים הייתה בית שאן משופעת ברחובות מעוטרים בעמודים, מקדשים, תיאטראות, שווקים, בתי מרחץ ומזרקות מים.
היא ניצלה עד תום את הקרקעות הפוריות והמים השופעים סביבה, את האקלים הנוח לחקלאות ואת מקומה על צומת דרכים חשוב. כבר באלף החמישי לפני הספירה היא הייתה מלאת חיים, ובתקופה ההלניסטית נוסדה בה עיר-מדינה (פוליס) חדשה על פי מסורת התרבות העירונית ההלניסטית במזרח. בשנת 63 לפסה"נ כבשו הרומאים את העיר, ששגשגה תחת כיבושם והוקמו בה מבני ציבור מפוארים.

צילום: טל גליק

 

הסיור מתחיל בדגם העיר הרומית-ביזנטית שבמבואה, ומשם ממשיך לתיאטרון המרשים, שבו היו כ-7,000 מקומות ישיבה. התחנה הבאה היא בית המרחץ המערבי, ומשם לקרדו (רחוב פלדיוס) ולמקדש הרומי. העמודים שבו וכותרותיהם קרסו ברעידת האדמה בשנת 749, והם מוטלים על הארץ בדיוק במצב שנותרו בו אחרי רעש האדמה.

עוד במסלול: הפרופיליאון – מבנה שער מפואר בעל שלושה פתחים, הדקומנוס – רחוב מרוצף באבני בזלת ושפע של רמזים נוספים מעברה המפואר של העיר. ובכלל, נראה כאילו בכל רגע יצוצו מאחורי עמוד או קיר מזדמן לוחמים רומאים או חכמים יווניים. למעשה, זה כמעט יקרה: אם אתם מעוניינים במסע (כמעט) אמיתי בזמן, נסו את "לילות שאן" – מיצג אור-קולי מרהיב הנערך בשעות החשיכה, מציג את הממצאים בעתיקות ומעשיר את הביקור באתר בחוויה בלתי נשכחת הפועלת על כל החושים. גם בפסח המקום כולו מתעורר לחיים ישנים-חדשים כשהאימפריה חוזרת וקמה לתחייה בין עמודיה העתיקים של בית שאן, הלא היא סקיתופוליס. מדובר בחוויה מהפנטת של אור, קול, משחק ואש.

צילום: מנו גרינשפן

 

מתי? שלישי ורביעי 3-4.4, בשעות 22:30 -18:30.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

חדש בשטח מסלול נגיש לבית המרחץ, לתאטרון הרומי ולקרדו.

הידעת?  במקרא מסופר כי הפלשתים הוקיעו את גופות המלך שאול ובניו על חומת בית שאן לאחר שהביסו את צבא ישראל בקרב הגלבוע.

לדעת עוד  אופי הטיול: מסלול מעגלי באתר ארכאולוגי, סוג המסלול: נגיש, אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ, משך המסלול: כשעתיים.

הגעה לכניסה הראשית של הגן הלאומי מגיעים מרחוב שאול המלך בבית שאן.

למידע נוסף ולכל הפעילויות היכנסו: רשות הטבע והגנים

צילום: אטי קוריאט אהרון

צילום: מנו גרינשפן
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא