ד"ר אייל עיסמי שזכה במכרז לניהול תיכון בכפר קרע, נאלץ לפרוש לאחר שהאימאם עלאא מדלג' הפיץ כרזה המסיתה נגדו ברחבי הכפר: "רואים בי אויב שעלול להשפיע על התלמידים להתגייס", כך פורסם הבוקר (א') בידיעות אחרונות. ד"ר אייל עיסמי מדאלית אל כרמל זכה במכרז לניהול בית הספר התיכון בכפר קרע. במינויו תמך ראש המועצה בכפר קרע עו"ד חסן עתאמנה, אך השניים ספגו איומים לאחר שהאימאם עלאא מדלג' הפיץ דרשה בה הוא מגנה ומסית נגד המינוי.

ד"ר אייל עיסמי
ד"ר אייל עיסמי. צילום: מתוך פייסבוק

מדלג', איש התנועה האיסלאמית שבעבר נעצר בחשד לתמיכה בדאעש, הפיץ את הדרשה במסגדי הכפר. "לא יהיה מנהל דרוזי שלא מכיר את הדת המוסלמית ואת התרבות שלנו. לא יעלה על הדעת שמנהל כזה יחנך את ילדינו. דרוזי לא יתמנה למנהל בית הספר בכפר קרע. זה מסוכן מאוד", קרא האימאם.

מנהיגים דרוזים גינו את האיומים והשייח' חוסני קוזלי ,האימאם של עוספייה, מיהר להבהיר שמדלג' אינו מייצג את "המוסלמים השפויים החמים והטובים". "זהו מקרה מצער ואני מתבייש בו, הוועדה בחרה באייל ומכבדים את החלטתו. רוב התושבים דחו על הסף את דברי הבלע שהפגים איש הדת ואיננו מסיכימים עם דבריו", אמר גורם ברשות המקומית בכפר קרע.  עלי סלאלחה מנהל מבית ג'ן אמר "אם אכן הסית בדבריו, פגע ברגשי העדה הדרוזית וזלזל במנהל, יש בכך טעם לפגם ומן הראוי לנקוט נגדו צעדים הולמים".

למרות הגינויים, נאלץ עיסמי לפרוש מהתפקיד, בין היתר בשל תמיכת בני כפרו במהלך שיחזיר "טובה תחת טובה" לראש המועצה עתמאנה שנלחם על המינוי וספג איומים ויתן לעתמאנה "סולם לרדת מהחלטתו". "לעשות את המקסימום בכדי לבטל את המינוי מפני שאייל הוא דרוזי, זוהי שערורייה ותקיעת סכין חלודה בגבה של עדה שלמה", נכתב בפורטל החדשות 'כרמל' של היישוב דאלית אל כרמל, "אך מצד שני כולנו כולל ד"ר אייל צריכים להבין כי האדם הזה נקלע למצוקה קשה, מותקף בצורה נטולת כל רסן הן על ידי תומכיו והן על ידי מתנגדיו".

"הסרטון של האימאם בכפר הופץ בכל המסגדים כדי להסית נגדי כי אני דרוזי. שירתתי בצה"ל, ובין השאר לימדתי בבית הספר הטכני של חיל האוויר. הם רואים בי אויב, שאולי עלול להשפיע על התלמידים להתגייס לצה"ל", סיפר עיסמי. "כשראיתי את גודל השנאה כלפיי במתנ"ס המקומי, בהשתתפות כ-400 איש, הבנתי שלא אוכל לתפקד. נשמע איום שאם אתמנה, הלימודים בבית הספר יושבתו. אני שוחר שלום, מאמין בדו קיום, מאוכזב וכועס. לא ציפיתי שבישראל אזכה ליחס כל כך משפיע על רקע עדתי מצד מוסלמים".

שר התקשורת איוב קרא, בן העדה הדרוזית, קרא לבחון האם האימאם המסית נמצא במעמד עובד מדינה ואם כן להעמידו לדין בנציבות ו"לסלקו לאלתר".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20