10:18 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > "האיטלקים לא מגיעים לכאן כדי לזלזל"

"האיטלקים לא מגיעים לכאן כדי לזלזל"

נבחרת ישראל סיימה את ההכנות למשחק הערב (21:45) נגד איטליה. המאמן אלישע לוי: "חשוב שנבוא תחרותיים, בכדורגל הכל אפשרי"

 

 

לפני כל משחק רשמי של נבחרת ישראל במסגרת מוקדמות המונדיאל או מוקדמות היורו, בוחרת התקשורת הישראלית להתרכז בהחלטה מסוימת של המאמן הלאומי ולא חשוב מי המאמן ומה ההחלטה. עוד לפני שהמשחק הראשון במסגרת מוקדמות המונדיאל יצא לדרך, עוד לפני שהמשחק הראשון הסתיים, התקשורת עסקה כל השבוע האחרון בהחלטה של המאמן הלאומי להציב את אייל גולסה בהרכב הראשון.

מתוך זה היום 4.9

אפשר לבקר את ההחלטה, אפשר להביע תמיהה על כך שאלישע לוי החליט שגולסה יהיה בהרכב הראשון אחרי היעדרות של חמש שנים מהנבחרת, אפשר גם לשאול במסיבת העיתונאים איך זה ששחקנה של מכבי תל אביב שלא שיחק באופן קבוע בשנים האחרונות מוזמן לנבחרת. לגיטימי לגמרי. אבל השאלה היא, איך יכול להיות ששחקן אחד הופך להיות הסיפור המרכזי בסיקור של התקשורת בשבוע ההכנות למשחק מול איטליה. גולסה ספג השבוע הרבה ביקורת מהתקשורת, הוא הפך לשק החבטות התורן שלה, אלישע לוי ספג חיצים מכל עבר על ההחלטה שקיבל, כאילו שהמשחק נגד איטליה יקום או יפול על גולסה.

ערן זהבי במסיבת העיתונאים אתמול
ערן זהבי במסיבת העיתונאים אתמול

במסיבת העיתונאים שנערכה ערב המשחק, אלישע לי הגיע מוכן לשאלות העתונאים, הוא לא התחמק ואפילו שיגר חץ לעבר המבקרים: ״אני לא חושב שזה הוגן להטיל בגולסה דופי", אמר. "כל מאמן בוחר את ההרכב שלו וזה לגיטימי. גולסה הוא שחקן 50:50 אתלטי עם פיזיות והוא מתאים לסגנון שלי, לא בטוח שהוא ישחק״. לוי הבהיר כי לא בטוח שהקשר ישחק רק בגלל הפציעה ממנה הוא סובל. אם המאמן הלאומי היה מעדיף את ניר ביטון על פני גולסה זה היה סיפור, אם לוי העדיף את גולסה על פני קשרים אחרים שיש לו זה אכן מפתיע, אבל לא סיפור גדול. אין הבדלים גדולים, אם בכלל, בין גולסה לשחקני קישור אחרים שהמאמן הזמין לסגל. ניר ביטון נחשב לבאנקר בקישור, כל השאר משתווים פחות או יותר ברמתם. זכותו של מאמן להעדיף שחקן מסוים, אצל אלישע לוי השיקולים מקצועיים בלבד ונקיים. יכול להיות שלוי טועה, יכול להיות שזו לא תהיה הטעות היחידה שלו במשחק או בקמפיין, אבל זכותו הלגיטימית להעדיף שחקנים מסויימים גם אם התקשורת לא מתחברת אליהם או לא אוהבת את ההחלטה. בכל מקרה, בלי קשר להחלטות המקצועיות של המאמן, גם אם הוא יעלה בהרכב ובמערך שהתקשורת עצמה תבחר, כישלון במשחק והיא תפרק אותו. אלישע לוי עשה שיעורי בית טובים, הוא מכיר את כללי המשחק, הוא יודע שאם התוצאות יהיו טובות התקשורת תפרגן לו ואם התוצאות יהיו שליליות, הוא יספוג אש מכל הכיוונים ולכן הוא הולך בדרך שלו, עם האמונה שלו, עם ההחלטות שלו לטוב ולרע.

אוהדי הנבחרת ימלאו את סמי עופר צילום: פלאש 90
אוהדי הנבחרת ימלאו את סמי עופר צילום: פלאש 90

מלבד גולסה, אלישע לוי קיבל החלטה, כך לפחות נראה על פי האימונים, להעלות את עומר אצילי בהרכב הראשון. האם בנוגע לאצילי לא היה מקום שהתקשורת תעסוק בשאלה האם שחקן צעיר שזומן לראשונה לנבחרת צריך לערוך הופעת בכורה במשחק נגד איטליה הגדולה? האם לא התבקש לשאול את המאמן הלאומי האם הוא אינו חושש להציב שחקן צעיר שעבר תקופה קשה מאוד בחודשים האחרונים בהרכב במשחק חשוב כל כך? אצילי שחקן מוכשר מאוד ויש לו מקום בסגל הנבחרת, אבל כל הפסטיבל שהיה סביבו בחודשים האחרונים בהחלט מעורר שאלה האם הוא צריך להיות בהרכב בהופעת בכורה בבית מול איטליה. יכול להיות שאצילי, בניגוד לגולסה, נהנה מתקשורת מגויסת, כזו שאוהבת לפרגן לו ולהתעלם מנקודות התורפה? אני מאמין שכן.

החשש מהנתונים המדאיגים

ועכשיו לדבר האמתי שלרוב לא אוהבים לעסוק בו: כדורגל נטו. נבחרת ישראל מדורגת בצמרת העולמית בספיגת שערים ממצבים נייחים. הנתונים של כיבוש שערים ממצבים נייחים מראים עליה מתמדת בשנים האחרונות. הנבחרת של אלישע לוי ספגה במשחק ההכנה הראשון של לוי בסרביה ממצבים נייחים. לוי התייחס לבעיה: "מצבים נייחים זו לא קללה, אבל ספגנו מול נבחרת סרביה במשחק ההכנה הראשון שלי. ננסה למזער את הספיגות ממצבים נייחים, אבל כל קבוצה וכל נבחרת בעולם סופגת ממצבים נייחים".

המאמן אמר כי הוא עדיין מתלבט בנוגע להרכב הראשון, ההתלבטות שלו נובעת בעיקר מהרצון למצוא את הנוסחה והדרך לעצור את איטליה והוא מחפש את השחקנים המתאימים ביותר: "אנחנו עושים התאמות כדי להיערך, אני מקווה שניתן תמונה גם בפן הפיזי וגם בגישה חכמה וטקטית כדי לצמצם פערים. אנחנו עושים את ההתאמות לקראת האיטלקים, דיברנו על זה וגם תרגלנו מצבים שונים באימונים, מדובר בנבחרת איכותית מאוד. נעשה הכול כדי להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר. אנחנו מכבדים את נבחרת איטליה".

נבחרת איטליה מגיעה לסמי עופר
נבחרת איטליה מגיעה לסמי עופר

במסיבת העיתונאים אלישע לוי נראה רגוע אבל כאשר הוא דיבר על המעמד הרם ועל הזכות לעמוד על הקווים במשחק בכורה מול איטליה הוא לא הצליח להסתיר את ההתרגשות: "אני מתרגש מאוד, אף אחד לא יכול להכין אותך לזה. אני אחד שהיה בליגת האלופות וזכה באליפויות. לאמן את נבחרת ישראל בשבילי זו שליחות, אני בטוח שהשחקנים יעזרו לי ונעשה קמפיין טוב. ברור שהקמפיין לא קל כי אנחנו משחקים גם מול אלבניה ומקדוניה, ולא רק מול ספרד ואיטליה. חשוב שנבוא ונהיה תחרותיים כי בכדורגל הכול אפשרי. אני רוצה שנראה טוב ונהיה כמו קבוצה. נשחק כדורגל חיובי, טקטי ומאוזן".

הרגע בו המאמן הלאומי השתחרר

אף אחד לא מצפה מאלישע לוי להביא את ישראל למונדיאל, אבל הציפייה מלוי היא להחזיר את ישראל למקום השלישי בסיום הקמפיין תוך תצוגת כדורגל חיובי ולתת לקהל הנאה מרובה. לצידו של המאמן ישב הקפטן, ערן זהבי, שלא אהב את הניסיון של התקשורת הישראלית להציג תמונה שהאיטלקים אינם מעריכים את ישראל: "אתם שואבים מידע מזה שמזלזלים בנו, אבל אני לא רואה את זה. אני בטוח שנבחרת כמו איטליה לא תגיע לכאן כדי לזלזל, הם רוצים לפתוח את הקמפיין בצורה טובה״. אחד הרגעים שגרם למאמן הלאומי להשתחרר ולחייך היה כאשר הקפטן נשאל על העבודה תחת אלישע לוי וזהבי השיב בכנות אופיינית: "ברור שאלישע הוא מאמן של שחקנים. אני לא אוהב להשוות בין מאמנים כדי לא לפגוע באחרים, אבל מרגישים מאלישע משהו אחר. גם שחקנים שלא בתמונת ההרכב תמיד מרגישים ממנו מוערכים ומקבלים יחס. יש מאמנים שמצליחים לגעת בך בפן האישי יותר, אבל גם הנושא המקצועי חשוב".

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלי טביב. צילום: פלאש90

טביב: "הקבוצה חייבת להשתפר כדי להתמודד על אליפות"

יום אחרי הניצחון הגדול על מכבי נתניה, בבית"ר מרגישים כי היכולת הזאת לא תספיק כדי לאיים על התואר. בינתיים, אוחנה סיכם עם ספונסר ראשי חדש